علمای اسلام در اندیشه وحدت امت اسلامی باشند

علمای اسلام در اندیشه وحدت امت اسلامی باشند

دبیر‌کل گردهمایی جهانی تقریب با بیان این که تفرقه و جنگ‌های داخلی بدترین مشکلی است که باعث نابودی امت‌ها می‌شود، بیان داشت: قرآن مجید وحدت را خوب ترین نعمت و تفرقه را بدترین عذاب برای مسلمین گفته است.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، آیت الله محسن اراکی دبیر کل گردهمایی جهانی تقریب مذاهب اسلامی صبح امروز، (چهارشنبه 28 برج مهر) طی سخنانی در همایش نگاه کن المللی «وحدت اسلامی ـ وحدت مسلمین: مبنای مکالمه» در مسکو گفت: امیدوارم این اجتماع بتواند حلال معضلات مسلمین و موجب وحدت نگاه کن مسلمین شود.

وی با بیان این که تفرقه و جنگ های داخلی بدترین مشکلی است که باعث نابودی امت ها می شود، اضافه کرد: قرآن مجید وحدت را خوب ترین نعمت و تفرقه را بدترین عذاب برای مسلمین گفته است. اخوت، الفت و وحدت بعنوان بزرگترین نعمت خداوند نکته تأکید قرار گرفته در حالیکه تفرقه باعث پراکندگی و نابودی می شود.

آیت الله اراکی با اشاره به این که بزرگترین خطری که یک جامعه را به مخاطره مییاندازد خطر تفرقه است، بیان داشت: اصلی ترین وظیفه مسلمین حفظ وحدت است که از همه تکالیف مهمتر است.

دبیر کل گردهمایی جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان این که همه باید برای ایجاد وحدت تلاش کنند، خاطر نشان کرد: علمای اسلام و نخبگان دنیا اسلام باید در اندیشه وحدت امت اسلامی باشند.

وی در ادامه با بیان این که باید خود مسلمین در حل معضلات میان یکدیگر تلاش کنند، اضافه کرد: گردهمایی جهانی تقریب مذاهب اسلامی از همین مکان آمادگی خود را برای هر برنامه ای برای ایجاد وحدت و همبستگی میان مسلمین اعلام می کند.

اراکی با اشاره به آیه شریفه (اِعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّه جَمِیعاً وَلاَ تَفَرَّقُوا)، بیان داشت: همه ادیان پیامشان یکی است و ما قادر هستیم با سایر ادیان نیز به وحدت برسیم. وظیفه داریم پیام صلح را به سایر ادیان منتقل بکنیم و تلاش کنیم جنگ را از همه ملت ها رانیم.

*ایجاد وحدت نگاه کن مسلمین نیاز به تلاش دارد

راویل عین الدین، رئیس شورای مفتیان روسیه که به دلیل مریضی قادر نبود در این همایش حضور یابد، پیامی به این نشست ارسال کرد، این پیام توسط دمیر محی الدینوف، معاون وی قرائت شد.

در بخش ابتدایی این پیام آمده بود: در قرآن مجید نقل شده است شما خوب ترین جماعت من هستید که جهت خیر منتقل کردن به بشر آمده اید من به شما پیشنهاد امر به معروف و نهی از منکر کرده ام. همچنین در قرآن مجید نقل شده است که از همدیگر طلاق نگیرید. وحدت امت اسلامی یکی از خوشگل ترین چیزهایی است که خدای متعال دستور داده و امر کرده است. امروز تمدن اسلامی از نفاق رنج می برد و این نتیجه رفتارهای ساده انگاری ماست، ما از فرمان خدا لغزش کرده ایم. وحدت مسلمانان باید در کنار وحدت نگاه کن مذاهب آن باشد، وحدت مسلمانان هیچ رابطه ای با کسانی که نفاق می اندازد ، ندارد.

در ادامه این پیام آمده است: ما باید خودمان هماهنگ باشیم ساختار محکمی داشته باشیم و از وحدت پیروی کنیم و در جهت اشاعه فرمان های خداوند تلاش کنیم، ایجاد وحدت نگاه کن مسلمین نیاز به تلاش دارد. بایستی با درک درگیریهایی که در برابر امت اسلامی قرار دارد در جهت وحدت و انسجام امت اسلامی بیشتر از همیشه تلاش کنیم و گام برداریم این فقط با اراده الهی که داریم امکان پذیر است. ما با برگزاری این همایش در این جهت گام بر می داریم گامی در جهت همدردی، صلح، وحدت و همسوئی.

در بخش پایانی این پیام می خوانیم: ما شاد هستیم که روابط چند ساله با گردهمایی جهانی تقریب مذاهب اسلامی داریم آیت الله اراکی فردی بسیار قدرتمند و با مسئولیت می باشد که قادر هستم ایشان را دوست روسیه آگاهی بدارم من افتخار می کنم که با ایشان همکاری صمیمانه داریم و این همکاری صمیمانه باعث شده که این همایش را با مدد هم تشکیل دهیم و امیدواریم که در آینده بیشتر از این همکاری ها داشته باشیم.

****براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد****

نگارش از: شاهرخ ت.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

نيازمند بلا گو رخ از غبار مشوی ««« »»» که کيميای مراد است خاک کوی نيازعلمای اسلام در اندیشه وحدت امت اسلامی باشند


TT / 113 --- TP / 18%

گردآوری شده توسط : شاهرخ ت.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : اندیشه
برچسب ها : علمای

مطالب مرتبط