علما با طرد تکفیری ها، آبروی اسلام را حفظ کنند/ صلح و آرامش را به مسلمین برگردانیم

علما با طرد تکفیری ها، آبروی اسلام را حفظ کنند/ صلح و آرامش را به مسلمین برگردانیم

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به نقش علما در مقابله با تکفیری ها، تاکید کردند: علمای اسلام باید دست به دست هم دهند و ثابت کنند که تکفیری ها بویی از اسلام نبرده اند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از گلستان، حضرت آیت الله مکارم شیرازی، در پیامی به همایش «عارضه های تکفیر و مسئولیت علمای اسلام»، صبح امروز در آغازین این همایش، در تالار فرهنگیان گنبد کاووس، قرائت شد، با اشاره به حالت جهان اسلام، تصریح کردند: امروز جهان اسلام و جهان بشریت با معضل تکفیری ها روبرو هستند.

معظم له همچنین از «قتل و کشتار و برادرکشی و خونریزیهای بسیار سنگدلانه»، « تخریب بخش اصلیای از جهان اسلام»، « ایجاد اختلاف» و «خشن نمایان کردن چهره اسلام» به عنوان چهار معضل عظیم جهان اسلام که تکفیری ها آنها را به وجود آورده اند، نام بردند.

این مرجع تقلید با اشاره به نقش علما در مقابله با تکفیری ها، یادآور شدند: همه علمای اسلام باید دست به دست هم دهند و ثابت کنند که تکفیری ها مسلمان نیستند و بویی از اسلام نبرده اند.

نوشته کامل پیام حضرت آیت الله مکارم شیرازی در ادامه می آید:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعالَمِین وَ الصَّلَاةُ وَ السَّلَامُ عَلَى خَیْرِ خَلْقِهِ مُحَمَّدٍ وَ عَلی آلِهِ الطَّیِّبِینَ الطَّاهِرِینَ ألمَعصُومینَ

وَ أَصْحَابِهِ الْمُنْتَجَبِینَ

پیش از هر چیز ضروری میآگاهی دارم تشکیل این همایش را به همه شما عزیزان در استان گلستان و شهر گنبد کاووس تبریک عرض کنم. مخصوصاً که این همایش برای مسأله اهمیتی می داری تشکیل شده است که نه تنها جهان اسلام، بلکه جهان بشریت را درگیر خودش ساخته است. از مؤسسین و دستاندرکاران و از همه حاضرین در همایش تشکر میکنم که در این همایش اجتماع کردند.

عزیزان! امروز جهان اسلام با معضل تکفیریها روبرو است. بلکه علاوه بر جهان اسلام جهان بشریت هم با این معضل روبروست. شاید معضلترین معضل جهان امروز همین تکفیریها باشند. اینها چهار معضل عظیم برای عالم اسلام فراهم کردهاند.

اولاً بهراهانداختن قتل و کشتار و برادرکشی و خونریزیهای بسیار سنگدلانه. کارهایی که شاید در تاریخ هم سابقه نداشته و تاریخ اسلام از آن مبرّاست و تاریخ بشر هم شاید اینگونه فجایع دلخراش عجیب را به دلیل ندارد. این یکی از مشکلاتی است که تکفیر برای عالم اسلام به سوغات آورده است.

معضل دوم تخریب است. بخش اصلیای از جهان اسلام در حال تخریب است و کشور سوریه و یمن بخشهایی از کشور عراق تبدیل به ویرانه شده است. شاید پنجاه سال زمان ضروری است تا این ویرانهها آباد بشود و این کشورها به حالت نخست خودشان برگردند.

بلای سوم ایجاد اختلاف است. آن هم اسلامی که فراخوان به توحید و وحدت و یگانگی میکند. اصل توحید فقط در ایمان به خدا نیست. در تمام اصول و فروع دین توحید جاری و ساری است. جامعه اسلامی باید جامعه توحیدی و واحد باشد و اینها بذر عداوت و نفاق و دشمنی را در جهان اسلام و کشورهای اسلامی پاشیدهاند و همه جا اختلاف بوجود آوردهاند. نه فقط بین شیعه و سنی. حتی سنیها را هم قبول ندارند و میگویند هر کسی که وهابی نیست، کافر است و خون و اموالش مباح است و ناموسش را هم امکان می دارد اسیر کنند و به فروش برسانند.

چهارمین معضل که از همه اصلی تر است این است که نام و نشان اسلام را در دنیا با خشونت همراه کردهاند و دشمنان هم که اسلامستیزی میخواهند بکنند و اسلام را مانع خودشان میدانند. مخصوصاً غارت‎‎قیمتی دنیا به این نتیجه رسیدهاند که اسلام مانع و مزاحم آنهاست و چه خوب تر که از این فرصت بهره گیرند و بگویند اسلام دین خشونت است و مردمان دنیا از اسلام و مسلمانان به وحشت بیافتید و بپرهیزید. کار را به مکانی رساندهاند که در بعضی از کشورهای اسلامی به مساجد هجوم میکنند. در ایالات متحده به مسلمانان فرقی نمیکند چه شیعه و سنی، هجوم میکنند. یعنی اینها بهانه به دستاسلام ستیزان دادند و این بلای بزرگی است.

در حالی که اسلامی که محمد بن عبدالله (صلی الله علیه و آله و سلم) آورده است دین محبت است. خداوند در قرآن مجید میفرماید: وَما اَرْسَلْناکَ اِلّا رَحْمَةً لِلعالَمینَ و در آیه دیگر میفرمایند: فَبِمَا رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَلَوْ کُنْتَ فَظًّا غَلِیظَ الْقَلْبِ لَانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِکَ

تو در میان آنها، نرم و ملایمی و محبت داری! چنانچه خشن بودی پراکنده میشدند. خود این آیه شریفه یک درس بزرگی است. مسلمانان چنانچه خشن باشید، دنیا از پیرامون شما پراکنده میشود، اما چنانچه دین رحمت باشید، دنیا به شما جذب میشود.

آگاهی بدارید دین آینده دنیا، دین اسلام است؛ به شرط این که شرّ این تکفیریها از جهان اسلام قطع شود و منزوی بشوند و آگاهی بدارند که اسلام چیزی نیست که محمد بن عبدالوهّاب آورده است. بلکه اسلام دینی است که محمد بن عبدالله (صلی الله علیه و آله و سلم) آورده است.

خداوند میفرماید: وَ إِنَّکَ لَعَلیخُلُقٍ عَظیمٍ؛ ای پیغمبر! اخلاق عظیمی داری. دوست و دشمن در مقابل اخلاق تو سر تعظیم فرود میآوردند. اصلاً ما معتقدیم که یکی از معجزات پیغمبر اسلام جاذبه اخلاقی پیغمبر بوده است. از محیطی برخاسته است که محیط عرب جاهلی که مملوّ از خشونت بود. اما او لطیف، روحانی، پرمحبت و مهربان بود حتی نسبت به دشمنانش. قرآن مجید به همین معنا اشاره میکند و میفرماید بدی را با نیکی پاسخ نقل کن: فَإِذَا الَّذِی بَیْنَکَ وَبَیْنَهُ عَدَاوَةٌ کَأَنَّهُ وَلِیٌّ حَمِیمٌ ؛ با محبت، دشمنان را تبدیل به دوست کن. این کجا و برنامه تکفیریها کجا؟

عزیزان! همه علمای اسلام باید دست به دست هم بدهند و ثابت کنند که اینها از ما نیستند. همایشی که در چچن به انجام رسانده شد. بسیار جالب بود که بزرگان اهلسنّت و حتی شیخ الأزهر در آنجا جمع شدند و نقل کردند که وهابیت جزء فرق اسلامی نیست و خیلی از وهابیها عصبانی و غصه خوردند و مطالبی را نقل کردند؛ ولی خاصیتای نداشت. شیعهها هم میگویند وهابیت جزء اسلام نیست. بنابراین اجماع به دست آمده است و دست به دست هم بدهیم و آبروی اسلام را حفظ کنیم و آتشها را از جامعه اسلامی خاموش کنیم و به همه مسلمانان، محبت و صلح و دوستی را برگردانیم و مسلمانان قدر مشترک زیادی با هم دارند.

در ایام حج، همه مثل هم طواف و سعی صفا و مروه و وقوف به عرفات و منی دارند. کارها خیلی مثل هم است. در یک صف جماعت میایستند و مثل هم نماز میخوانند و رکوع و سجود دارند. اختلافات خیلی کم است و بنابراین دست به دست هم بدهیم و کاری کنیم که اسلام، دین آینده باشد.

یکی از سیاستمداران ایالات متحده نقل کرده بود که من آیندهای را مینگاه کنم که مردمان ایالات متحده صبح با بانگ اذان از استراحت کن بیدار میشوند. یعنی اسلام این طور گسترش پیدا میکند. شرطش این است که ما از این جمعیت دور بشویم.

من بار دیگر از همه شما، از عزیزان ترکمن و غیرترکمن و همه کسانی که در این اجتماع شرکت کردهاند؛ مخصوصاً از علما و دانشمندان و فضلا و دست اندرکاران شرکتکننده به سهم خودم تشکر میکنم و خوشبختی و سعادت همه شما را در سایه لطف پروردگار از خداوند متعال خواهانم.

وَاَلسَّلامُ عَلَیکُمْ وَ رَحْمَةُ اللّهِ وَ بَرَکاتُهُ

-----------------------------------------------------------------

[1] - انبیاء، 107.

2 - آل عمران، 159.

3 - قلم، 4.

4 - فصّلت، 34.

****با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى نماييد****

نگارش از: فرزانه ش.

حوزه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چشمه چشم مرا ای گل خندان درياب ««« »»» که به اميد تو خوش آب روانی داردعلما با طرد تکفیری ها، آبروی اسلام را حفظ کنند/ صلح و آرامش را به مسلمین برگردانیم


TT / 114 --- TP / 8%

گردآوری شده توسط : فرزانه ش.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : حوزه
برچسب ها : برگردانیم , آبروی , آرامش , علما , تکفیری , مسلمین

مطالب مرتبط