علیزاده، حاجیلی و یگانه همچنان می تازند (5 عکس)

علیزاده، حاجیلی و یگانه همچنان می تازند

اگه پای گفتمان موزیسین ها و خواننده ها بنشینید با تمام تفاوت دیدگاه شان با هم، حتما در یک نکته اشتراک نظر دارید؛ آن هم این که تابستان فصل برداشت است.
هفته نامه تماشاگران امروز - بهنام مظاهری: اگه پای گفتمان موزیسین ها و خواننده ها بنشینید با تمام تفاوت دیدگاه شان با هم، حتما در یک نکته اشتراک نظر دارید؛ آن هم این که تابستان فصل برداشت است، کنسرت ها در کشورمان اگرچه در تمام طول سال به انجام رسانده میشوند اما سه برج تیر، مرداد و برج شهریور وقتی است که یک خواننده قادر هست بیشترین درآمد را از آن خود کند. تعطیلی مدارس و علاقه مردمان به تفریح بیشتر در این فصل باعث شده تا تابستان به یک فصل پردرآمد در موزیک مبدل شود.

امسال هم مثل هر سال و با وجود حاشیه های عجیب و غریبی که در مخالفت با پدیده کنسرت ایجاد شد، تعداد کنسرت های برگزار شده حتی از سال های پیش بیشتر هم بود. در گزارش جلو رو به بررسی کنسرت های برگزار شده در تابستان، از همه جوانب توجه کرده ایم. پس این شما و این هم گزارشی درباره همه خواننده هایی که در این فصل بیشترین سود را داشته اند.

چندین سالن و این همه اجرا
تصویر و عکس شماره 1 ⇩


در تابستان 95 مجموعا 243 اجرا در کل کشور به روی صحنه رفت. برخی از این اجراها در دو تا چندین شب متوالی به انجام رسانده شدند که با احتساب آن حتی می شود 240 کنسرت در کل کشور. اکثر اجراها در هر شب و در دو سانس به روی صحنه رفتند. این رقم تنها برای کنسرت های مستقل است و اجراهای ارگانی و سازمانی را شامل نمی شود.

از میان 243 اجرا 133 کنسرت تنها در تهران برگزار شده که 44 اجرا در سالن میلاد نمایشگاه نگاه کن المللی بوده. این رقم با احتساب شب های متوالی اجراهای هنرمندان به 56 شب می رسد. هر شب اجرا در دو سانس برگزار شده که جمع آنها به رقم 112 سانس می رسد. مخارج یک سانس اجرا در این سالن 58 میلیون تومان است و برای دو سانس متوالی در یک شب اجرا این رقم به 80 میلیون تومان می رسد.
حالا با یک حساب سر انگشتی و تقریبی می توان متوجه شد که اگه هر کدام از این 56 شب اجرا در دو سانس برگزار شده باشند، این سالن در تابستان امسال تقریبا چهار میلیارد و 480 میلیون تومان درآمدزایی داشته. این در حالی است که سال هاست تجهیزات این سالن در یک سطح باقی مانده و چیز خاصی به آن افزوده نشده. سالن میلاد نمایشگاه نگاه کن المللی در تابستان امسال رکورددار برگزاری کنسرت ها بوده و پس از آن بیشترین اجراها مربوط به تالار وحدت می شود.

در سالن تالار وحدت در تابستان مجموعا 36 اجرا به روی صحنه رفته که با احتساب این که بعضی از هنرمندان در دو یا چندین شب متوالی اجرا داشتند این رقم به 50 شب اجرا می رسد. نکته قابل ذکر در رابطه با این اجراها این است که بعضی از آنها هر شب در دو سانس به انجام رسانده شده اند اما رقم دقیقی از تعداد سانس های اجرا شده در تالار وحدت در دست نیست. سالن مرکز همایش های برج میلاد نیز در تابستان امسال تنها پنج اجرا را روی استیج خود آزموده. مخارج هر سانس اجرا در تالار وحدت چیزی نگاه کن 10 تا 15 میلیون تومان است.

پول سازترین ها که بودند؟
تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس علیزاده، حاجیلی و یگانه همچنان می تازند

تعداد زیادی از اجراهای تابستانه متعلق به خواننده های پاپ و گروه های تلفیقی بوده که از میان آنها بیشترین اجراها متعلق به محمد علیزاده و جناب آقای علی زند وکیلی است. محمد علیزاده جمعا 11 شب کنسرت داشته که اکثریت آنها در دو سانس اجرا شده اند. با احتساب این که خواننده های پاپ برای هر سانس اجرا چیزی نگاه کن 40 تا 60 میلیون تومان دستمزد می گیرند به چشم مییاید که علیزاده در تابستان امسال بیشترین درآمدزایی را داشته و رکورد سال های پیش بابک جهانبخش را فعلا متعلق به خود کرده. ناگفته نماند که این تنها درآمد حاصل از اجراهای مستقل علیزاده است و اجراهای ارگانی و سازمانی که بخش اعظمی از درآمد خوانندگان به آن بستگی دارد را شامل نمی شود.

همچنین محسن یگانه که با وجود این که مدت هاست کم کار شده و دیگر مثل سابق حضور فعالی در بازار موزیک ندارد، در سه ماهه گرما و به دور از تبلیغات دهان پر کن 9 اجرا به روی صحنه برد. او در برج مرداد سال جاری دو اجرای چهار سانسه در سالن میلاد نمایشگاه داشت و باقی اجراهایش در شهرستان های گوناگون بوده. یگانه با وجود کمرنگ بودنش در بازار موزیک، هنوز که هنوز است جزو ستاره های پول ساز حوزه موزیک به حساب مییاید. یگانه در فصل گذشته در شهرهای بروجن، انزلی، لنگرود، رامسر، کرمان و بوشهر اجرا داشته. مخلوط شهرهایی که یگانه در آنها به اجرا پرداخته نمایان کننده این است که کنسرت های او در شهرهای کوچولو با استقبال بیشتری مواجه می شود و این موردی است که خود یگانه آن را به خوبی دریافته است.

پس از محمد علیزاده و محسن یگانه، بیشترین کنسرت ها متعلق به امید حاجیلی بوده. حاجیلی در تابستان چهار اجرای دو سانسه در سالن میلاد نمایشگاه نگاه کن المللی داشته و دو اجرا در شهرهای کیش و بوشهر. او بلافاصله پس از پخش آلبومش، استارت کنسرت هایش را زد تا ثابت کند قادر هست حریفی جدی برای محمد علیزاده باشد. فرزاد فرزین هم در سه ماه تابستان چهار اجرا داشت که تمام آنها در سالن میلاد نمایشگاه برگزار شد. فرزین با ایده های متفاوت در دیزاین تیپ و دکور اجرا تا امروز تقریبا تمام کنسرت هایش ظرف مدت کمی سولد اوت شده اند.

حمید عسگری هم از پرکارهای تابستان بوده که با سه اجرا در شهرهای شهر خرم آباد، کرمانشاه و ارومیه توانست به نسبت افولی که در سال های اخیر داشته، درآمد خوبی به دست بیاورد. البته عسگری یک اجرا هم در بهشهر داشت که به خاطر مهمانی خاکسپاری شهدا لغو شد و پس از آن حاشیه های زیادی هم برایش ایجاد شد. داستان عسگری تا حدی پیچیده شد که او ناچار به حضور در دادسرا و ارائه اظهارات در خصوص پست اینستاگرامی معترضانه اش به لغو کنسرتش شد.

همچنین آقای رضا صادقی و بهنام صفوی به ترتیب سه و دو اجرا داشته اند. بابک جهانبخش هم که در سال های گذشته جزو رکوردداران اجرای زنده بوده، در سه مه تابستان تنها چهار اجرا به روی صحنه برد که سه اجرایش در تهران و در شش سانس و یک اجرا هم در شهر رشت بود. آمارها نمایان میکند که جهانبخش هم دیگر مثل سابق پرفروش نیست و فعلا مکانش را به محمد علیزاده داده. رضا یزدانی و فریدون آسرایی که هر کدام در حوزه فعالیت شان از خوانندگان کامیاب و پول ساز به حساب مییایند تنها یک کنسرت به انجام رساندند.

کنسرت اولی ها
تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس علیزاده، حاجیلی و یگانه همچنان می تازند

هنرمندان زیادی در تابستان امسال اولین اجرای خود را به روی صحنه بردند اما از میان شمار زیاد خوانندگان و موزیسین هایی که برای اولین بار پای شان را روی استیج تالارهای کنسرت قرار دادند، می توان به کاوه آفاق، سیامک عباسی، اشوان و کاوه یغمایی که پس از سال ها به کشورمان بازگشت و اولین اجرایش را برگزار کرد اشاره داشت. هر چهار خواننده کنسرت های شان به آسانی پر شد و گرفتاری خاصی برای به فروش رسان بلیت های شان تحمل نکردند.

خوب ترین اجراهای زنده

از خوب ترین اجراهای تابستانه می توان به کنسرت کاوه یغمایی اشاره کرد. یغمایی به خاطر سال ها دوری از استیج در کشورمان و پخش آلبوم تازه اش «منشور» توانست مخاطبان زیادی را به سالن نمایشگاه نگاه کن المللی بکشاند. یکی از نقاط قوت اجرای کاوه یغمایی صدابرداری در سالن بود. گویا او قادر بوده بود برخلاف متداول، سالن را از یک روز پیش در اختیار بگیرد تا بتواند در ساند چک خود روی صدابرداری اجرایش زمان بیشتری قرار بدهد. از دیگر نکات کنسرت او حضور سیروان خسروی به عنوان نوازنده بود که به نوبه خود کار تیمی جالبی از آب درآمده بود.
تصویر و عکس شماره 4 ⇩
تصویر و عکس علیزاده، حاجیلی و یگانه همچنان می تازند

کنسرت فرزاد فرزین هم طبق متداول همیشه از خوب ترین کنسرت های تابستانه بود. کنسرت فرزین که با ایده سال 1410 دیزاین شده بود به این اجرا کانسپ خاص و زرق و برق داری داده بود. فرزین بر خلاف بسیاری از خواننده های کامیاب بازار، مخارج بیشتری صرف دیزاین و دکور اجرا می کند و این به خودی خود نمایان کننده نگرانی کیفیت اجرا در ذهن اوست.

سیامک عباسی هم که اولین اجرای زنده خود را پس از هفت سال انتظار مجوز به روی صحنه برد با بهره گیری از تصاویر مفهومی و انیمیشن هایی که کار خودش بود به کنسرتش جذابیت های خاصی داده بود. همچنین صدابرداری عباسی در کنسرتش کیفیت قابل قبولی داشت.

تلفیقی ها چه کردند؟

جناب آقای علی زند وکیلی که امسال رکورددار اجرا در سبک تلفیقی بوده، شش اجرا که هر کدام در دو سانس بود در سه ماهه تابستان به روی صحنه برد. دستمزد خوانندگان تلفیقی محبوب همچون زند وکیلی تفاوت چندانی با خوانندگان پاپ ندارد و از این حیث می توان او را رقیب جدی برای پاپ استارها آگاهی داشت. او در تابستان دو اجرا در تهران داشت و باقی اجراهایش در شهرهای اراک، کرمان، اردبیل و آمل بود که تمام آنها ظرف مدت لغزش سولد آوت شدند.

پس از زنند وکیلی، رکورددار اجرا در تلفیقی ها متعلق به گروه چارتار است. آنها هم در تابستان، شش اجرا به انجام رساندند که دو اجرا در تهران و باقی آنها در شهرهای استان گرگان (سه شب) و کرمان بود.
تصویر و عکس شماره 5 ⇩
تصویر و عکس علیزاده، حاجیلی و یگانه همچنان می تازند

گروه دنگ شو که از اولین گروه های به شهرت رسیده تلفیقی هستند هم سه بار روی استیج رفتند که دو بار در تهران و یک بار در بندرعباس بود. نکته جالب اینجاست که گروه پالت که در یکی دو سال اخیر از رکوردداران اجرا بوده اند، در تابستان امسال تنها یک اجرا در رشت داشتند که آن هم با حاشیه های زیادی همراه بود. همچنین گروه بمرانی که آنها هم در سال پیش استارت خوبی برای اجراهای شان زدند، در تابستان امسال هیچ کنسرتی نداشتند. آماده کننده گروه پالت و بمرانی، احسان رسول اف است.

_____________________

تهیه و تدوین: فرهاد ر.

موسیقی در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

فقر ظاهر مبين که حافظ را ««« »»» سينه گنجينه محبت اوستعلیزاده، حاجیلی و یگانه همچنان می تازند (5 عکس)


TT / 218 --- TP / 13%

گردآوری شده توسط : فرهاد ر.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : یگانه
برچسب ها : همچنان , حاجیلی , تازند

مطالب مرتبط