علی(ع) کعبه آمال حق جویان

علی(ع) کعبه آمال حق جویان
حضرت امام علی (ع) در سیزده رجب سال سی‌ام عام الفیل چشم به دنیا باز کرد

«ای فاطمه بنت اسد! آن طفل را «علی‏» نام گذار زیرا او والا و برتر است و خدای علی اعلی می‏فرماید: من نامش را از نام خود من برگرفتم و به ادب خوداو را ادب کردم و بر سختی‏های علمم آگاهش ساختم . اوست که بت‏ها را در خانه‏ام (کعبه) خواهد شکست و اوست که روی خانه‏ام زیاد شده اذان نقل خواهد کرد و اوست که مرا خیلی تقدیس و ستاید، پس خوشا به سعادت کسی که او را دوست‏بدارد و اطاعتش کند و وای به حال کسی که او را دشمن بدارد و نافرمانیش کند .»


این سخن دلنشین، ندای هاتف غیبی بود که روز 13 رجب در داخل خانه (کعبه) فاطمه بنت اسد را مخاطب گذاشت; همو که سه روز مهمان خدا بود و میوه‏های بهشتی را تناول می‏کرد، به این علت که آبستن نور مبینی بود که با زاده شدنش تاریکی‏های جهالت و ضلالت را از بین برد و دنیا را سرشاراز فروغ طلعت خوشگل و دلربایش ساخت و اینک فاطمه وارد مسجدالحرام شده بود که نور خدا را به دنیا آورد و بعد از سه روز مراسم بر سر سفره ای که خدای علی برای مادر علی گسترده بود، عاقبت او را به دنیا آورد و نام علی را چنان‏که علی اعلی دستور داده بود بر او گذاشت .
و چه خوش می‏سراید مرحوم مولی محمد طاهر قمی:

علت رفعت‏شان علی اگه خواهی
به این کلام دمی گوش خویشتن می‏دار
چو در خواست مادرش از بهر زادنش مکانی
داخل خانه ویژه اش بداد جا ستار
پس آن مطهره با احترام داخل شد
در آن مقام مقدس بزاد مریم‏وار
برون چو در خواست که آید بعد از چهارم روز
ندا شنید که نامش برو علی بگذار
فدای نام چنین زاده‏ای بود جانم
چنین امام گزینید یا اولی الابصار

علیزاده کعبه، خود کعبه آرزوهای تمام حق‏جویان و واقعیت‏خواهان است . علی قبله عارفان و ناسکان و خداپرستان است . علی مصباح جمال ازلی و گوهر تابناک الهی است که از داخل مسجدالحرام پا به عرصه وجود گذاشت تا همگان را به پرستش خدای کعبه فراخواند و درفش‏های ضلالت و سیه روزی را از فراز کعبه بر زمین افکند و بیرق هدایت جهانیان را دوش به دوش رسول خدا و همراه او و بعد از او برافرازد و هم چنان که نام نامیش مایه امید و نوید علاقمندان و شیعیان و محبانش است، بی‏گمان خروش رعدآسای ذوالفقارش پیوسته دل دشمنان خدا را به لرزه درمی‏آورد و مایه رعب و وحشت آنان خواهد بود تا روزی که به اقتضای اراده الهی، وارث به حق علی، از پشت صحنه غیبت‏به درآید و با همان ذوالفقار علی، باقیماندگان ابلیس پرستان و مستکبران و دشمنان علی را به دوزخ فرستد و دنیا را بعد از سده‏ها بی‏دادگری، سرشاراز عدل و داد سازد .


علی آن کوکب دری وجود، آن مقدس‏ترین و تابناک ترین آدم روی زمین بعد از رسول الله (ص) از چنان مقامی برخوردار است که هیچ گاه حکیمان و فقیهان و خداشناسان و عارفان با هر چیزی ذکر کرده‏اند و نوشته‏اند قادر نبوده و قادر نخواهند بود او را بشناسند و معرفی بکنند و هر چیزی از فضیلت و منقبت او با غزل و نثر بسرایند و رقم بزنند و روی منبرها اظهار کنند، جز نمی از یم و قطره‏ای از اقیانوس فضایل علی نخواهد بود، همین بس که پیامبر، این اشرف مخلوقات به او ذکر کند: «یا علی هیچ کس خدا را نشناخت جز من و تو و هیچ کس مرا نشناخت جز خدا و تو و هیچ کس تو را نشناخت جز خدا و من‏» .


و در مکانی دیگر می‏فرماید:
«یا علی! اگه نه این بود که می‏به وحشت افتادم مردم در مورد‏ات سخنی نقل بکنند که نصاری در مورد عیسی بن مریم نقل کردند، هرآینه مطلبی در مورد‏ات می‏نقل کردم که بر هر کس بگذری، خاک زیر پایت را برای تبرک بردارد» .

نه خدا توانمش خواند نه بشر توانمش گفت
متحیرم چه نامم شه ملک لافتی را


و دو مرتبه علی را در سخن سرورش، برادرش، پسر عمویش و مربیش رسول الله بشنویم که به یاران باوفایش همچون سلمان و مقداد و عمار و ابوذر و حذیفه و خزیمه می‏فرماید:


«همه شما می‏دانید که خدای عزوجل من و علی را از یک نور آفرید . ما در صلب آدم تسبیح خدای عزوجل می‏کردیم، بعد از آن بایکدیگر در اصلاب آقایان و ارحام بانوان تمیز منتقل شدیم که در هر زمانی، ندای تسبیح ما از داخل رحم‏ها شنیده می‏شد و نور وجود ما دو نفر در سیمای پدران و مادران و نیاکان واضح بود تا آن جا که نام ما با نور در رخساره پدرانمان نگاشته شده بود، بعد از آن نور ما دو نیمه شد، نیمی در عبدالله و نیمی در ابوطالب . هرگاه پدر و عمویم دربین جمعی از قریش می‏نشستند، نوری در پیشانی آن ها ظاهر می‏شد که حتی موجودات و درندگان هم - بعلت آن نور بر آن دو بزرگوار سلام می‏کردند و درود می‏فرستادند تا آنکه از صلب دو پدر و رحم دو مادر به دنیا آمدیم . آن گاه که علی متولد شد، حبیبم جبرئیل نازل شد و به من گفت: ای حیبب خدا! علی اعلی سلامت می‏رساند و تو را به میلاد برادرت علی، تهنیت و تهنیت می‏ذکر کند و می‏فرماید: این شروع واضح شدن نبوتت و مخابره وحی و رسالتت می‏باشد که همانا تو را به وجود برادرت، خلیفه‏ات و جایگزینت تایید نمودم و نامت را بالا بردم و بدست او تو را تقویت کردم . پس برخیز و با دست راستت او را در آغوش بگیر زیرا او از اصحاب یمین است و شیعیان و پیروانش مهتران سفیدروی‏اند . . .»


آری! علی از همان خردسالی در آغوش تمیز پیامبر رشد و نمو کرد و با جان و دل مهرانگیزش تربیت گشت . علم و حکمت را از او فراگرفت و راه و راهکار حیات را مو به مو از او یاد گرفت . خود در دوران کودکیش چنین می‏فرماید:


(نهج البلاغه، خطبه‏224)
و همانا شما خانه ات و محلت مرا از رسول خدا به خویشی نزدیک و جایگاهی مخصوص - که دیگران از آن برخوردار نمی باشند - دانستید . آن حضرت مرا در جوار خود در آغوش خویش می‏گذاشت آن هنگام که خردسالی کودک بودم . مرا به سینه خود می‏چسباند و در رختخواب خود، در آغوشم می‏گرفت و اندام مبارکش را به من می‏مالید بوی عطر آگین خود را به من می‏بویانید و پیوسته ماده غذایی را می‏گاز زد و در دهانم می‏گذاشت و او هیچ گاه پیدا نکرد که من دروغی نقل بکنم یا اشتباهی از من سر بزند و همانا من همیشه از پی او می‏رفتم مثل فرزند شتری از پشت‏سر مادرش و پیامبر روزانه از برای من علامتی از اخلاق و منش خود می‏افراشت و مرا دستور می‏داد که به او اقتدا و از او تبعیت کنم .


من همیشه و هر سال آن حضرت را در جوار کوه حرا می‏نگاه کردم (که عبادت می‏کرد) و غیر از من احدی او را نمی‏دید و در آن دوران، دین اسلام در خانه‏ای نیامده بود جز خانه‏ای که پیامبر و خدیجه در آن بودند و من سومیشان بودم; من خود نور وحی را می‏نگاه کردم و بوی نبوت را استشمام می‏کردم و همانا فریاد ابلیس را شنیدم وقتی وحی بر آن حضرت نازل شد، پس به پیامبر عرض کردم: این چه ترانه ای است؟ فرمود: این صدای ابلیس است که از عبادت خود نومید گشت . همانا که تو - ای علی - می‏شنوی آنچه را که را من می‏شنوم و می‏دماغ آنچه را که را من می‏نگاه کنم جز آنکه تو پیغمبر نمی باشی ولی تو وزیر و جانشین من می‏باشی و تو پیوسته بر خیر خواهی بود .


(نهج البلاغه، خطبه‏224)

**براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد**

نگارش: پوران ذ.

راز و نیاز در بخش مذهبی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بازپرسيد ز گيسوی شکن در شکنش ««« »»» کاين دل غمزده سرگشته گرفتار کجاستعلی(ع) کعبه آمال حق جویان


TT / 198 --- TP / 15%گردآوری شده توسط : پوران ذ.
تاریخ گردآوری : 2018-04-11
در دسته بندی : کعبه
برچسب ها : جویان , آمال
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :