عملیات موصل و تلاش عربستان برای احیای نقش «عزت الدوری» در عراق

عملیات موصل و تلاش عربستان برای احیای نقش «عزت الدوری» در عراق

انتشار اخباری مبنی بر قیام گروه تروریستی «نقشبندیه» علیه گروهک تروریستی داعش در موصل بیش از هر چیز به تلاش‌های منطقه‌ای از جمله عربستان سعودی جهت وارد کردن «عزت الدوری» در میدان موصل و صحنه کشور عراق اشاره می‌کند.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، به اعتقاد «هیثم العانی»، تحلیلگر امور منطقه آغاز عملیات آزادسازی موصل بسرعت موضوع «گروه های مسلح تروریستی وابسته به طریقت نقشبندی» از جمله رهبر آن «عزت الدوری» را در تحولات جاری در این کشور عراق مطرح کرد.

هیثم العانی طی یادداشتی که روزنامه لبنانی «الاخبار» آن را منتشر کرد، تاکید می کند: آنچه در این موضوع اهمیت دارد، وجود تحرکات منطقه ای بویژه از جانب عربستان سعودی جهت ایجاد جایگزینی برای این گروه در کشور عراق است.

الاخبار مینگارد: همانند روند دیده شده در دو عملیات آزادسازی «رمادی» و «فلوجه»، در عملیات آزادسازی موصل نیز شاهد بودیم، قبل از آغاز این عملیات خبرهایی درباره «قیام داخلی» علیه گروهک تروریستی داعش در این موصل انتشار داده شد و بعد از آن ساعت صفر آغاز عملیات اعلام گردید تا تداعی کننده این امر باشد که آزادسازی هر منطقه ای در کشور عراق با اعلام قیام داخلی در این مناطق علیه گروهک تروریستی داعش کلید زده می شود.

فوریه سال گذشته رسانه های محلی خبرهایی درباره خیزش عشایر علیه گروهک تروریستی داعش در شهر رمادی همزمان با آغاز عملیات آزادسازی این شهر انتشار دادند و برای چندین روز این خبرها انتشار داده میشد تا آشکار شود که زمان آغاز عملیات آزادسازی رمادی تنها 5 درصد از ساکنان شهر، خانه های خود را به قصد مناطق دیگر ترک نکرده بودند.

به همین ترتیب، ماه مه گذشته رسانه های محلی خبرهای بسیاری درباره قیام اهالی فلوجه علیه گروهک تروریستی داعش همزمان با آغاز عملیات آزادسازی این شهر انتشار دادند، در حالی که به گواه بسیاری از ساکنان محلی اصلا چنین رخدادی حادث نشده است.

همانند دو نکته مذکور، با اعلام آغاز عملیات آزادسازی موصل صبح دوشنبه گذشته، شاهد انتشار بیانیه ای منتسب به گروهی مسلح بودیم که خود را «ارتش طریقت نقشبندی» میشناساند که بطور متداول با عزت الدوری، معاون ارشد صدام حسین، دیکتاتور کشور عراق ارتباط مییابد.

بر اساس ادعای مطرح شده در این بیانیه، ارتش طریقت نقشبندی تصمیم به قیام علیه گروهک تروریستی داعش در موصل گرفته و نسبت به تحرکات گروه های شبه ارتشی طایفه ای نکته حمایت کشورمان که منظور «الحشد الشعبی» می باشد، هشدار داد.

این بیانیه مدعی است، از زمان آغاز عملیات آزادسازی موصل، ارتش طریقت نقشبندی ده ها عملیات ارتشی علیه مواضع گروهک تروریستی داعش در موصل به انجام رسانده و طی آنها شماری از عناصر گروهک تروریستی داعش را از پای درآورده است.

در حالی که رصدهای الاخبار و مکالمه ی آن با ساکنان محلی وقوع چنین عملیات هایی را نفی می کند، در این خصوص «ابراهیم الصمیدعی»، تحلیلگر عراقی مسائل سیاسی تاکید می کند که گروهک تروریستی داعش بعد از تصرف موصل در تابستان 2014 میلادی تمام گروه های مسلح حریف از جمله ارتش طریقت نقشبندی را از صحنه محو کرده است.

ارتش طریقت نقشبندی

آنچه ارتش طریقت نقشبندی خوانده می شود، گروه مسلح تروریستی است که به رابطه اش با حزب منحل بعث سرشناس است و بعد از سال 2003 میلادی حضور و فعالیت هایی از آن در شهرهای رمادی، فلوجة و موصل و عملیات ارتشی علیه اشغالگران آمریکایی دیده شده است.

آخرین ظهور علنی و آشکار اعضا و نمایندگان این گروه در خیمه های تحصن الانبار در سال 2013 و در اعتراض به سیاست های «نوری المالکی»، رییس وزیران وقت کشور عراق دیده شده است.

تا ژوئن 2014 و سقوط موصل نام و نشانی از ارتش نقشبندیه عدم تا این که در این برهه وقتی برخی رسانه ها که به وابستگی به حزب منحل بعث سرشناس هستند، از مشارکت این گروه در سقوط موصل کنار گروهک تروریستی داعش سخن نقل کردند، موضوعی که ایجاب کرد، گروهک تروریستی داعش رهبران نقشبندیه را فراخوانده خواهان بیعت آنها شود که با فرار شماری از عناصر این گروه به منطقه «الحویجه» در نزدیکی موصل در جنوب کرکوک همراه شد.

چندین هفته بعد، منابع محلی افشا کردند، گروهک تروریستی داعش بعد از مشاهده برافراشته شدن پرچم نقشبندیه روی شماری از بناهای حویجه اعدام های علنی را علیه رهبران و فرماندهان و اعضای این گروه به اجرا قرار میدهد.

«هشام الهاشمی»، کارشناس مسائل امنیتی عراقی تصریح می کند: اعضای گروه نقشبندیه را افرادی تشکیل می دهند که در بر می داری پشتوانه های اعتقادی و دینی هستند و بعد از سقوط موصل گروهک تروریستی داعش عناصر افراطی این گروه را جذب خود کرد و میانه روهای آن را اعدام نمود، لذا چنین گروهی موجودیت خارجی ندارد، علاوه بر این که از آن تاریخ تاکنون هیچ خبری درباره این گروه شنیده نشده است.

محافل آگاه بین ظهور مجدد این گروه در موصل با فرصت های سیاسی به وجود آمده در این شهر ارتباطی مستقیم ملاحظه می کنند. به نقل کرده آنها طرف های متعددی تلاش دارند، بعد از آزادسازی موصل مکان پایی برای خود در این شهر دست و پا کنند و این قادر هست، یکی از دلایلی باشد که نام گروه نقشبندیه را مطرح کرده است.

به اعتقاد الهاشمی موضوع قیام علیه گروهک تروریستی داعش در رمادی و فلوجه، در واقع تشویق و ترغیب و تحریک ساکنان این شهرها به قیام علیه گروهک تروریستی داعش و زیاد کردن روحیه و معنویات ارتش کشور عراق از سوی طرف های خارج از این شهرها بود، اما در موصل این تحریکات و تشویقات از داخل شهر صورت می گیرد تا نمایان کننده خواسته ها و چشم داشت ها و اطماع سیاسی گروه های خیالی و موهوم در موصل باشد.

در همین راستا، یکی از نشریات عرب زبان گفت و گوای از عزت الدوری در قالب پرسش و جواب تحت عنوان «تهران بر موسسات و ارگان های اصلی حکومتی کشور عراق سیطره دارد .. ارتباطی با گروهک تروریستی داعش نداریم» منتشر کرد که سوالاتی را درباره بازگشت دوری به عرصه سیاسی و امنیتی کشور عراق بعد از دوره غیبتی که آن را در عربستان سپری کرد، مطرح می کند.

**************************************

مطلب از : ساسان ر.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

در آستان جانان از آسمان مينديش ««« »»» کز اوج سربلندی افتی به خاک پستیعملیات موصل و تلاش عربستان برای احیای نقش «عزت الدوری» در عراق


TT / 172 --- TP / 18%

گردآوری شده توسط : ساسان ر.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : عملیات
برچسب ها : عراق , احیای , موصل , الدوری

مطالب مرتبط