۱۵۰ عنوان کتاب خاطرات رزمندگان مازندران منتشر می شود (5 عکس)

۱۵۰ عنوان کتاب خاطرات رزمندگان مازندران منتشر می شود

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس مازندران با اشاره به اینکه کتاب نقش جهادگران استان در دوران دفاع مقدس را نداریم، گفت: در دو سال آینده ۱۵۰ عنوان کتاب از خاطرات رزمندگان مازندران در دوران دفاع مقدس منتشر می‌شود.

عکس شماره 1 ⇩

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری، مازندران استان شهیدپرور، دیار علویان و خاستگاه انسان های بزرگی بوده که در دوران انقلاب و دفاع مقدس، جوانان غیور این مرز و بوم از خود خاطراتی برجای گذاشته که هنوز بسیاری از این لحظات برای ثبت و درج باید در کتاب ها توسط نویسندگان به زیور طبع آراسته شود.

مازندران قهرمان پرور در دوران دفاع مقدس با تقدیم 10 هزار و 400 شهید از این خطه دلاورخیز و دوستدار ولایت علوی توانسته سهم و جایگاهی در تبیین ارزش های ایثار و شهادت ایفا کند.

اکنون با گذشت 29 سال از هشت سال دفاع مقدس وظیفه همگان بوده تا برای نشر و ترویج فرهنگ ایثار در جامعه پای کار آمده و در جهت تنظیم اسناد و مدارک حوزه دفاع مقدس تلاش مضاعفی صورت دهیم.

در بین بسیاری از نهادهای فرهنگی مروج فرهنگ ایثار و شهادت، اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در استان ها نقشی کارساز و اثرگذار در حوزه نشر ارزش های ایثار و دفاع داشته و دارد.

برای آشنایی بیشتر وظایف و اقدامات اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس مازندران، سردار عبدالله ملکی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس مازندران مهمان دفتر تسنیم مازندران شده تا عملکرد این اداره کل و برنامه های اداره متبوعش را در حوزه ایثار و شهادت و نشر ارزش های دفاع مقدس تشریح کند.

ماحصل مصاحبه خبرنگار تسنیم با مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس مازندران را با هم می خوانیم.

تسنیم: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس مازندران در راستای انجام ماموریت های محوله از سوی ستاد کل انجام چه وظایفی را عهده دار است؟

سردار ملکی: از زمانی که اداره کل حفظ آثار در مازندران تشکیل شد در راستای ارتقا ماموریت سه اقدام اساسی در استان صورت گرفته که شامل انجام ماموریت های ابلاغی ستاد کل بوده و در حوزه جمع آوری اسناد فعالیت هایی انجام شده است.

در مازندران بیش از 100 درصد برنامه ابلاغی ستاد کل را انجام می دهیم و یکی از اقدامات شاخص تدوین نقش مازندران در دفاع مقدس است که ابلاغ ستاد کل به همه استان ها بوده تا بتوانند نقش خود را در دفاع مقدس پژوهش کنند و خاطرات و آثار را ثبت و ضبط کنند تا به کتاب تبدیل شود.

تسنیم: به چه میزان استانداری در حمایت از بنیاد حفظ آثار ایفای نقش کردهاست؟

سردار ملکی: کار اجرایی ستاد سه سال پیش آغاز شد و استاندار جهادی مازندران در سطح بالا همکاری های وسیعی داشته که جا دارد از استاندار مازندران قدردانی شود.

عکس شماره 2 ⇩
عکس   ۱۵۰ عنوان کتاب خاطرات رزمندگان مازندران منتشر می شود

امروز با کمک استانداری مازندران و سایر نهادها مانند کنگره شهدا، سپاه کربلا و نهادهای فرهنگی شاهد پیشرفت های مهمی هستیم و اعتبارات مهمی از استانداری در حال تدوین است و قرار است در دوره دو تا پنج ساله حدود 100 تا 150 عنوان کتاب فاخر با محتوای مناسب و در خور شان رزمندگان استان مازندران تقدیم مردم شود.

تسنیم: در تدوین کتاب نقش مازندران در هشت سال دفاع مقدس قصد دارید در چه سطوحی پردازش انجام بدهید تا همه مردم بتوانند حضور مردمی را لمس کنند؟

سردار ملکی: نقش مردم مازندران در جنگ و دفاع مقدس در اقشار مختلف روحانیان، مبلغان، بسیجیان، نهادها و سازمان ها، جهاد سازندگی وقت، آموزش وپرورش در کتاب آورده می شود.

جهاد مازندران نقش برجسته ای در پشتیبانی و کمک به رزمندگان ارتش و سپاه و بسیج داشت اما مازندران از این نقش آفرینی مردم کتابی ندارد و با جهادیان هماهنگی های لازم انجام شد تا نقش جهاد سازندگی را در جنگ تدوین کنیم و خاطرات افراد درجه یک را در این کتاب مورد توجه قرار می دهیم.

علاوه بر این مازندران در ساخت سوسنگرد نقش برجسته ای ایفا کرده اما یک کتاب فاخر در این زمینه نداریم. نقش آموزش و پرورش و علوم پزشکی مازندران از ویژگی های شاخصی در سطح کشور برخوردار بوده و امسال چند کتاب در حوزه آموزش وپرورش چاپ می شود.

در زمینه تدوین کتاب نقش مردم مازندران خاطرات شفاهی فرماندهان را در کنار عملکرد یگان ها به نوشته در می آوریم و تیپ ظفر، تیپ مالک، تیپ جوادالائمه همه دارای ویژگی های برجسته ای بوه که نیاز است در کتاب به آن پرداخته شود.

تسنیم: مردم چگونه می توانند از این کتاب های انتشار یافته و یا در حال انتشار استفاده کنند؟

سردار ملکی: در مرکز فرهنگی دفاع مقدس، کتابخانه تخصصی موجود است و کتاب ها در این مکان در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد همچنین کتاب ها در بین سازمان ها و مردم توزیع و برخی کتاب ها چاپ می شود.

یکی از کتاب هایی که در استان کرستان براساس خاطرات اینجانب به عنوان یک مازندرانی که سال ها در کردستان بوده است به چاپ رسید و آن کتاب "نبرد کوهساران" است و روایت خاطرات یک مازندرانی بوده که سال ها در مریوان ماند.

عکس شماره 3 ⇩
عکس   ۱۵۰ عنوان کتاب خاطرات رزمندگان مازندران منتشر می شود

لازم است کتاب فرماندهان جنگ به رشته تحریر درآید و به مردم مازندران قول می دهم که در مدت دو تا 5پنج سال آینده بتوانیم 150 جلد کتاب فاخر دوران دفاع مقدس تقدیم کنیم.

تسنیم: برای علاقه مندی هر چه بیشتر نسل سوم انقلاب با خاطرات و رشادت های آن روزها چه برنامه ای دارید؟

سردار ملکی: جوان به هنر نیاز دارد. نمایشنامه، فضای مجازی و اشکال مختلف هنری می تواند روایتی از خاطرات باشد برای نسل جوان. در بخش هنری کارهای خوبی انجام داده ایم. باید گفت دفاع مقدس یک بحث ملی بوده و لازم است همه نهادها در حفظ ارزش های دفاع مقدس عملکرد خود را نشان بدهند.

جوان میل به هنر دارد و هنر بهترین راه انتقال مفاهیم و ارزش ها است. فیلم مستند، فیلم بلند در دستور کار بنیاد قرار دارد و ساخت یک فیلم بلند در حال انجام است و با معاون سیاسی استاندار مازندران در این زمینه جلسه داشته ایم تا بتوانیم نقش مازندران در جنگ را معرفی کنیم و با حضور هنرمندان برجسته کشوی بناست فیلم بلند ساخته شود و امیدواریم با بودجه بندی مناسب در سال 96 بتوانیم این کار را شروع کنیم.

تسنیم: مراکز بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در شهرستان های مازندران وجود دارد؟

سردار ملکی: با وجودی که ابلاغ کشوری در راه اندازی مرکز حفظ نشر ارزش های دفاع مقدس در شهرستان ها وجود ندارد اما مازندران از استان های پیشرو است که در این زمینه پیشتاز بوده و تاکنون در 22 شهرستان مرکز حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس راه اندازی شده است.

تسنیم: همیاری نهادهای مختلف فرهنگی تا چه اندازه می تواند به نشر ارزش های دفاع مقدس و ادبیات پایداری کمک کند؟

سردار ملکی: دفاع مقدس در واقع برگرفته از آموزه های دینی ما بوده و با فرهنگ عاشورایی از قرآن و عترتی که علما آن را آموختند توانستیم هشت سال در دفاع مقدس از ولایت دفاع کنیم و اگر آموزه ای دینی و عاشورایی نباشد محکوم به شکست هستیم و رمز پیروزی ما در جنگ وحدت و اطاعت از امام زمان و فرهنگ عاشورایی است و اطاعت از ولایت عامل مهمی است که بصیرت می آورد.

در انتقال ارزش ها همه نهادها از ارتش و سپاه گرفته تا صدا وسیما، رسانه ها، جهاد سازندگی، علوم پزشکی و آموزش وپرورش نقش مهمی دارند.

امروز با افتخار باید گفت مازندران پایتخت برپایی یادوارهای شهدا بوده و خود مردم پای صحنه می آیند و آنچه را که علما گفته اند مردم حفظ کردند و بدون مردم نمی توانیم فرهنگی ارزشی دفاع مقدس را که برگرفته از نهضت عاشورایی است حفظ و ارگان های مختلف در این راستا می توانند ایفای نقش کنند.

تسنیم: در مازندران و در شهرهای مختلف مانند آمل و ساری و دیگر نقاط حماسه سازی مردمی وجود داشت که هنو ز به خوبی معرفی نشده است بنیاد آیا در این زمینه هم مسئولیتی دارد؟

سردار ملکی: در شهرآمل حادثه 6 بهمن یکی از مهم ترین مسائلی است که مردم انقلابی در مبارزه با منافقین پای صحنه آمدند در مازندران 58 شهید انقلاب داریم و در ساری هم این تعداد به 8 نفر می رسد و با همکاری اداره کل اطلاعات مازندران و انتشار اسنادی از مبارزین انقلابی، کتاب نقش مردم ساری آماده بوده که منتشر می شود و این کتاب امسال به چاپ می رسد.

عکس شماره 4 ⇩
عکس   ۱۵۰ عنوان کتاب خاطرات رزمندگان مازندران منتشر می شود

تسنیم: در حال حاضر مشغول چه اقداماتی هستید؟

سردار ملکی: در حوزه تدوین نقش مردم مازندران در انقلاب اسلامی، کتاب در حال تدوین است و در حوزه تدوین کتاب نقش مردم استان در سرکوب ضد انقلاب در جنگل کتاب هایی را در حال انتشار داریم.

امسال بنا داریم تا در چالوس، 3000 نفر از بزرگان جنگ در جنگل را دعوت کنیم و 2 کتاب را معرفی کنیم که درگیری های مردم جنگل را نشان دهد و کتاب سردار محمدی فر که در آن زمان فرمانده سپاه وقت در استان بوده در زمان جنگ جنگل در اسفندماه رونمایی می شود.

یکی دیگر از اقدامات شاخص چاپ کتاب نقش زنان در دفاع مقدس بوده و تاکنون 600 تا 700 ساعت مصاحبه از بانوان فعال این عرصه گرفته شده است.

تسنیم: سردار کمی از دغدغه های مرکز فرهنگی صحبت کنید. این مرکز فرهنگی بنا به نقل بسیاری از افراد برجسته مرکزی منحصر به فرد می شود. آخرین اقدامات طراحی و ساخت مرکز فرهنگی را تا چه اندازه با پیشرفت روبه رو کرده است؟

سردار ملکی: یکی از تدابیر بنیاد حفظ آثار راه اندازی مراکز فرهنگی دفاع مقدس در استان ها بوده و ساخت این مرکز در مازندران ویژه است. در استان مازندران بیش از 61 هکتار زمین بوده که 34 هکتار بستر رودخانه و 24 هکتار خشکی است و بخشی از فضا نیز باید خریداری شود.

با راه اندازی مرکز فرهنگی سعی داریم تا جنگ را به مردم معرفی کنیم. مازندران به دلیل اینکه سالانه حدود 20 میلیون گردشگر دارد و یکی از جاذبه های گردشگری و توریستی بنا شد تا در مرکز فرهنگی طراحی شود و عبور هر گردشگر از ساری برابر با توقف در مرکز فرهنگی دفاع مقدس باشد.

بنا است تا در مرکز فرهنگی، عملیات والفجر 8 را نشان دهیم. تاکنون در فاز یک و دو، 75 درصد در سازه پیشرفت فیزیکی داشتیم و شهردار ساری به یاری این طرح آمد و حدود 6.5 میلیارد تومان برای این کار بودجه اختصاص داد. استانداری هم این میزان اعتبار در نظر گرفت و تاکنون 29 میلیارد تومان هزینه کردیم.

از 24 طرح تعریف شده تاکنون 14 طرح تکمیل شد و دیوارهای حائل رودخانه، پل بعثت، حسینیه وداع، اسکله های شهر فاو، آمفی تئاتر روباز و نهرهای سنتی و سدلاستیکی به اتمام رسید.

عکس شماره 5 ⇩
عکس   ۱۵۰ عنوان کتاب خاطرات رزمندگان مازندران منتشر می شود

هشت طرح دیگر از 35 تا 75 درصد پیشرفت فیزیکی داد و دو طرح دیگر نیز در دست مطالعه است؛ در فاز 3 مازندران در گذر تاریخ داریم که در شش هکتار زمین است و شهرداری ساری در این زمینه مطالعات را انجام داده و قرار است تمدن و تاریخ مردم تبرستان را بیان کنیم و برجستگی های تاریخی مازندران مانند استقبال از تشیع نشان دهیم و در این زمینه از مورخان برجسته تاریخ کشور استفاده کردیم.

در فاز 2 با محوریت هفت تپه و نقش لشکر 25 کربلا فعالیت می کنیم و در فاز یک و دو موزه، عملیات والفجر8 و هفت تپه حدود 75 درصد پیشرفت فیزیکی داشت.

اگر بتوانیم موضوع فرهنگ دفاع مقدس را با ابزارهای خاص و با اقدام هنرمندان و اندیشه نوجوانان و جوانان ارائه کنیم استقبال خوبی خواهیم داشت.

رمز موفقیت رزمندگان استان در برخورد خوب و مناسب با مردم بوده است و باید اخلاق خوب را گسترش داد تا معرفی مناسب دفاع مقدس صورت بگیرد.

مصاحبه از سمیه فقیه/ عکس: نیکان مشایخ

**با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کاربران عزيز، يارى نماييد**

نگارش: پدرام ض.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

اساس توبه که در محکمی چو سنگ نمود ««« »»» ببين که جام زجاجی چه طرفه‌اش بشکست۱۵۰ عنوان کتاب خاطرات رزمندگان مازندران منتشر می شود (5 عکس)


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : پدرام ض.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : استان ها
برچسب ها : رزمندگان , کتاب , عنوان

مطالب مرتبط