عوامل ابتلا به تیروئید را در منزل تان جست و جو کنید !

عوامل ابتلا به تیروئید را در خانه تان جست و جو کنید !

عواملی که سبب بروز مریضی تیروئید میشود

تیروئید یک غده شبیه بال پروانه است که جلوی گردن قرار گرفته است. این غده هورمون تیروکسین (T4) و تری یدو تیرونین (T3) تولید و به داخل خون ترشح می کند. این هورمون ها سرعت کار و تولید انرژی را در بدن عهده دار هستند.

تیروئید افراد سالم به میزان کافی هورمون می سازد و در اعمال مهم بدن اثر قرار میدهد. این هورمونها سوخت و ساز بدن را از جمله آن که چقدر کالری به کار بریم، چقدر احساس گرما کنیم و وزن ما را تنظیم می کنند، در بعضی اعضاء نیز اثرات اختصاصی دارد مانند قلب که در اثر این هورمونها تندتر می زند. پر کاری تیروئید وضعیتی است که باعث می شود مقدار زیادی هورمون به بافتهای بدن برسد. دلایل فرق می داری برای پر کاری تیروئید وجود دارد اما علائم و علامت های آن مشابه است. به علت افزایش سوخت و ساز بدن بیماران احساس گرمای بیشتری می کنند و اغلب با وجود مصرف غذای زیاد کاهش وزن دارند.
بعضی از بیماران دچار افزایش وزن می شوند که علت آن افزایش بیش از حد اشتها است.

مریضی تیروئید و مواد ناچسبنده شیمیایی بار دیگر خبرساز شده اند. محققان بار دیگر درباره این مواد هشدار داده اند و باید خانه خود را بابت وجود چنین مواد و منابعی از این دست، پاکسازی کنیم.

برخی از مواد شیمیایی غیر چسبنده باعث بروز تیروئید میشوند

در سال 2014 ، محققان دریافتند که بیش از 10 درصد از مردمی که در معرض آشامیدن آب هایی قرار دارند که به دلیل وجود پرفلوئورواکتانوئیک اسید (PFOA) ناپاک شده است، دچار معضلات تیروئیدی شده اند. با انتخاب کردن حالت خونی و سال های تماس با بروز معضلات تیروئیدی، محققان قادر بودند به این نتیجه برسند که هرچه تماس با PFOA بیشتر باشد، میزان بروز معضلات تیروئیدی هم بالاتر خواهد بود.
PFOA گروهی از مواد شیمیایی غیرچسبنده دردسرساز هستند که در دسته ترکیبات پرفلورینه قرار می گیرند – در واقع دسته ای از مواد شیمیایی حاوی فلوراید با ترکیبات مخصوصی که باعث می شود هر چیزی نسبت به چسبندگی مقاومت یابد. مشکل اینجاست که این ترکیبات به آسانی تجزیه نمی شوند و می شود به آسانی آنها را داخل بدن یافت. علاوه بر مریضی تیروئیدی، PFCهای گوناگونی وجود دارند که با بروز سرطان، ناباروری، نقص های زایمان و کاهش داده شدن عملکرد دستگاه پاسداری ای ارتباط می دارند. در این جا به برخی از موارد خانگی که حاوی مواد شیمیایی غیرچسبنده است و باید از مصرف آن پرهیز کنید توجه میکنیم.

عوامل بروز تیروئید در خانه :

نخ دندان
برخی کمپانی ها، ترکیبات شیمیایی غیرچسبنده به نخ دندان ها مییافزایند تا آسانتر نگاه کن دندان ها بلغزد. پیشنهاد داده میشود این عمل را ترک نکنید چرا که بسیار اهمیتی می دارد. تنها کافی است به مکان این نوع نخ دندان ها، از نخ دندان های طبیعی بهره گیرید.
قابلمه ها و ماهی تابه ها
نکته بسیار مهم این است که پس از طبخ کرد و پز، کف ماهی تابه ها و قابلمه ها را نسابید. اما به دلیل داشته باشید که وجود خراش ها و ذرات موجود در لوازم طبخ کرد و پز شما به این معناست که احتمالا همراه با غذا، مواد شیمیایی غیرچسبنده هم خورده اید. پیشنهاد داده میشود، هر نوع وسیله طبخ کرد و طبخ کنی را که در بر می داری ترکیبات غیرچسبنده و خراشیده شده است با قابلمه ها و ماهی تابه های آهنی، شیشه ای، استیل یا لعابی جایگزین کنید.
جعبه های پیتزا و فست فود
آیا دنبال دلیل دیگری می گردید تا غذای بیرون بر تهیه نکرد؟ پس خوب تر است آگاهی بدارید بسیاری از ظرف های غذاهای بیرون بر پوشیده از مواد شیمیایی غیرچسبنده اند تا مانع از ترشح و بیرون رفتن چربی و روغن غذا شوند. خوب تر است خوردن غذاهای فست فودی را بی خیال شده و در همان قابلمه ها و یا ماهی تابه های خانگی غذا تهیه کنید.
جعبه های ذرت بوداده خانگی
کمپانی های تولید ذرت بوداده دوست ندارند که چربی و روغن از بسته های ذرت بوداده روی شلوارتان بریزد، بنابراین داخل آن را با مواد شیمیایی ضدچربی پنهان میکنند تا بتوانند ترکیبات روغنی داخل آن را حفظ کنند. پیشنهاد داده میشود خودتان در خانه و با بهره گیری از ظرف های ویژه، ذرت بوداده تهیه کنید.
مبلمان، فرش ها و قالی ها
ترکیبات شیمیایی، پشت عناوینی مانند اسکوچ گارد، تفلون، استین مستر و سایر عناوین پوشانیده شده اند. بسیاری از این ترکیبات شیمیایی غیرچسبنده در قالب مواد زداینده برای دفع هر چیزی بهره گرفته میشوند که امکان می دارد روی کاناپه های تشک دار بریزید. پیشنهاد داده میشود که زمانی می خواهید مبلمان تهیه بکنید، حتما از این مسئله مطمئن شوید که پوشیده از مواد غیرچسبنده نباشد که مانع بروز لکه می شود. چنانچه در فروشگاهی هستید که تصمیم به خرید فرش یا قالی دارید، خوب تر است از خرید آن خودداری کرده و ترجیحا به دنبال کفپوش باشید.
ظروف کاغذی
شاید برایتان جالب باشد که آگاهی بدارید سالانه چیزی حدود 64 هزار میلیون فنجان و ظرف کاغذی دور ریخته می شود. سوای عوامل اضافی، بسیاری از این ظروف سرشار از ترکیبات شیمیایی غیرچسبنده هستند که مانع از ریزش یا ترشح محتویات آن به بیرون خواهد شد. پیشنهاد داده میشود فقط از لیوان ها و ظرف های متداولی بهره گیرید و آنها را در سینک بشویید.
شامپو
ترکیبات شیمیایی غیرچسبنده امکان می دارد در محصولات مواظبت شخصی هم پنهان شده باشند. خوشبختانه بر خلاف مبلمان و لباس، در محصولات مواظبت شخصی چنین ترکیباتی وجود دارد. توصیه ما این است که برچسب روی این محصولات را بررسی کرده و ترجیحا از خرید هر محصولی که ترکیبات آن با «فلورو» شروع می شود خودداری کنید.
گرد و خاک خانگی
اهمیتی نمی دارد تا چه اندازه تلاش می کنیم از تماس با مواد شیمیایی غیرچسبنده خودداری کنیم، باید آگاهی بدارید که آنها در لابه لای گرد و خاک خانگی هم وجود دارند؛ چرا که در محصولات گوناگونی بهره گرفته میشوند. گرد و خاک خانگی منشأ مواد شیمیایی پلاستیکی، بیسفنول A (BPA) و مواد پیشگیرنده شعله است. پیشنهاد داده میشود حتما یک جاروبرقی با فیلتر HEPA در خانه داشته باشید، به طور مرتب نواحی نکته نظر را جارو زده و ترجیحا از مواد پاک ساز خانگی، و غیرسمی بهره گیرید.

عوامل ابتلا به تیروئید را در خانه تان جست و گاز بزن کنید !

**ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کاربر عزيز، کمک کنيد**

نگارنده: راتين ه.

انواع بیماری و درمان در بخش پیشگیری و انواع بیماری ها سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به لطف خال و خط از عارفان ربودی دل ««« »»» لطيفه‌های عجب زير دام و دانه توستعوامل ابتلا به تیروئید را در منزل تان جست و جو کنید !


TT / 170 --- TP / 16%

گردآوری شده توسط : راتين ه.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : تیروئید
برچسب ها :

مطالب مرتبط