5 غذایی که بچه ها زیر یک سال نباید بخورند

5 غذایی که کودکان زیر یک سال نباید بخورند

تغذیه خردسال از وقتی که متولد میشود اهمیت بسیاری دارد و یکی از نگرانی های اصلی مادران را تشکیل می دهد. این که خردسال شان برای رشد کافی به چه مواد غذایی نیاز دارند و از کدام منابع قادر هستند بهره گیرند. شاید تا وقتی که طفل تنها از شیر مادر تغذیه می کند، کار مادران راحت باشد اما وقتی نیاز به بهره گیری از غذای مددی پدید می آید بحث دانستنی ها نیز به میان کشیده می شود. بدیهی است که طفل چندین ماهه قادر به خوردن هر نوع ماده غذایی نیست اما موادی نیز وجود دارند که با وجود مغذی بودن و تصور این که قادر هست برای خردسال مفید باشد نباید به کار گرفته بشود.

قصد داریم با کمک مهدیه عالی، کارشناس تغذیه و رژیم درمانی بخشی از این موارد را برای شما شرح دهیم؛ این کارشناس تغذیه در رابطه با مواردی که بهره گیری از آنها برای خردسال زیر یکسال ممنوع است، نقل میکنید: باید توجه داشت که این ممنوعیت ها اغلب به دلیل ضعف سیستم گوارش خردسال برای هضم این مواد غذایی یا حساسیت زا بودن آنهاست. یعنی یا ترکیبات این مواد غذایی به گونه ای است که خردسال قادر به آسانی قادر به هضم آنها نیست یا حاوی موادی هستند که قادر هستند ایجاد حساسیت کرده و مصرف آنها تبعات بدی به همراه داشته باشد. مادران برای بهره گیری از هر ماده غذایی قادر هستند این دو اصل را به دلیل داشته باشند و با این دو فاکتور آنها را بسنجند تا متوجه شوند که آیا قادر به مصرف این ماده غذایی برای خردسال هستند یا خیر. برخی از اصلیترین مواد غذایی که مصرف آنها برای خردسال زیر یک سال ممنوع است، عبارتند از:

1. سفیده تخم مرغ: می توان برای خردسال زیر یک سال از زرده تخم مرغ طبخ شده بهره گرفت که برای او بسیار مفید است اما سفیده تخم مرغ را نمی شود به او داد زیرا این ماده غذایی ترکیباتی دارد که ویژگی حساسیت زا بودن به آن داده است و باید برای شروع مصرف آن تا یک سالگی خردسال منتظر ماند.

2. عسل: به دلیل وجود سمی به نام بوتولیسم در این ماده غذایی بسیار مغذی بهره گیری از آن برای کودکان زیر یکسال به هیچ عنوان پیشنهاد داده نمیشود. برخی از مادران به تصور این که عسل ماده غذایی مفید و بی ضرری است در تهیه خوراکی ها یا نوشیدنی های خردسال که به عنوان غذای مددی به کار برده میشود از آن بهره میگیرند که نباید این کار را بکنند.

3. میوه ها: برخی از میوه ها نیز در لیست مواد غذایی ممنوع برای کودکان زیر یک سال قرار می گیرد. انواع توت (شامل توت فرنگی، توت سفید، توت وحشی و شاتوت)، کیوی، خربزه، گیلاس و آلبالو از این جمله هستند. به طور کلی می توان نقل کرد که میوه هایی که دانه دار هستند مانند توت ها و کیوی ایجاد حساسیت می کنند. با این حال، امکان می دارد میوه های دیگری

4. شیر گاو: بهره گیری از شیر گاو برای کودکان امکان می دارد همراه با ایجاد حساسیت باشد زیرا شیر گاو حاوی پروتیینی است که بدن خردسال نسبت به آن واکنش نمایان میکند البته با جوشاندن شیر گاو این معضل تا حدودی از بین برده میشود اما باز هم هضم آن امکان می دارد برای خردسال شما دشوار باشد.

5. اسفناج: درست است که این سبزی سرشار از مواد مقوی است اما بهره گیری از آن برای کودکان در این سن عالی نیست زیرا اسفناج حاوی نیترات است و قادر هست در بدن خردسال ایجاد مسمومیت کند. بنابراین مادران باید توجه کرده باشند که در تهیه سوپ یا پوره از این سبزی بهره نگیرند.

- براى بالا بردن سطح کيفى سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد -

گردآوری توسط : پويان ذ.

تغذیه کودکان در بخش بارداری و کودک یاری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

امن انکرتنی عن عشق سلمی ««« »»» تزاول آن روی نهکو بوادی5 غذایی که بچه ها زیر یک سال نباید بخورند


TT / 121 --- TP / 20%

گردآوری شده توسط : پويان ذ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : تغذیه کودکان
برچسب ها : بخورند , کودکان

مطالب مرتبط