غندالی؛ از گریبان چاک کردن برای متحصنین مجلس ششم تا فساد مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان

غندالی؛ از گریبان چاک کردن برای متحصنین مجلس ششم تا فساد مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان

خبرگزاری فارس: غندالی؛ از گریبان چاک کردن برای متحصنین مجلس ششم تا فساد مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان

غندالی در دوره اصلاحات و در زمان وزارت مرتضی حاجی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش بود و از زمره معاونین وزیری بود که در پاسداری از متحصنین مجلس ششم استعفا داد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، در آستانه تحقیق و تفحص مجلس از صندوق ذخیره فرهنگیان و در آخرین حکم فانی به عنوان وزیر آموزش و پرورش، سید شهاب الدین غندالی بالاخره مدیریت این صندوق را به فرد تازه ای سپرد.

غندالی بیست و سوم مهرماه سال 92 یعنی 3 سال پیش از سوی علی اصغر فانی که در همان لحظه سرپرست وزارت آموزش و پرورش بود به عنوان مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان به حساب آمد.

فانی مهمانی معارفه غندالی با اشاره به این که وی در بر می داری سوابق نورانی ای است نقل کرد: انتصاب وی در جهت تقویت و ارتقای بهره وری صندوق است. ضمن این که کیفیت بخشی به فعالیت های صندوق ذخیره باید در اولویت برنامه ها قرار گرفته و از اقدامات مبتنی بر آزمون و خطا پرهیز کرد.

وی در همان لحظه با تأکید بر لزوم شفاف سازی و ارائه خدمات عالی در ضمن خدمت اعضا نقل کرد: باید فرهنگیان شهد و شیرینی عضویت در صندوق را بچشند تا انگیزه بیشتری برای سرمایه گذاری یابند.

تعریف و تمجید از غندالی در حالی روی داد که در همان لحظه خبرگزاری فارس طی گزارشی با نقد شدید از انتصاب برخی حامیان تحصن مجلس ششم در دولت روحانی، غندالی را در زمره یکی از این افراد شناساند.

غندالی در دوره اصلاحات و در زمان وزارت مرتضی حاجی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش بود و از زمره معاونین وزیری بود که در پاسداری از متحصنین مجلس ششم استعفا داد.

نکته قابل توجه این است که در زمان دولت یازدهم غندالی از جمله کسانی بود که از سوی ستاد روحانی برای وزارت آموزش و پرورش برنامه داد و جزو گزینه های توصیه ای وزارت آموزش و پرورش بود.

در هر صورت طی 3 سال فعالیت غندالی در صندوق ذخیره فرهنگیان هرچند زمان یک بار گزارشی از سودهای حاصله به صورت مختصر به فرهنگیان ارائه می شد و حاشیه امنی به وجود آمده بود تا آن که حالت صندوق ذخیره فرهنگیان در پی ورود افراد و انتصاب های متعدد و ریخت و پاش های آن نکته توجه رسانه ها قرار گرفت و کار به مکانی کشید که چندین تن از نمایندگان مجلس به این موضوع ورود یافتند و داستان فساد 8 هزار میلیاردی این صندوق که در برخی اعتراف ها 3 هزار و 500 میلیارد آن مطرح است نشان داده شد.

پس از این ماجرا و بالا گرفتن موضوع تخلفات و اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان و شرکت های زیرمجموعه آن، هیأت امنای صندوق به تحول برخی از اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل آن اقدام کردند که پس از خبر دهی این موضوع از طریق خبرگزاری فارس با تکذیب آن از سوی وزارت آموزش و پرورش مواجه شد.

نکته جالب توجه در حالت صندوق ذخیره فرهنگیان این بود که به رغم پخش اخبار اختلاس در صندوق ذخیره فرهنگیان وزیر آموزش و پرورش و همچنین بطحایی معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش که نایب رئیس هیأت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان نیز است در جمع معاونان مالی وزارت آموزش و پرورش و نمایندگان استانی کانون با پاسداری از عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان نقل کرد هجمه اخیر به صندوق ذخیره فرهگیان، سنگ اندازی در مسیر ارتقای حالت معیشت فرهنگیان است.

وی همچنین نقل کرد: براساس بر آن شوی وزارتخانه، مقرر شده که کلیه فعالیت ها و تلاش ها در راستای ارائه خدمات رفاهی به معلمان و کارکنان آموزش و پرورش با بهره گیری از ظرفیت ها و توانمندی صندوق ذخیره فرهنگیان انجام شود.

وی یادآور شد: با پشتوانه صندوق ذخیره فرهنگیان می شود به آینده و اقتصاد آموزش و پرورش امیدوار بود. به رغم حمایت وزارت آموزش و پرورش از عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان با پافشاری نمایندگان مجلس و پیگیری مقامات قضایی دادستان تهران از بازداشت 4 نفر از افراد منتسب به صندوق ذخیره فرهنگیان گزارش کرد. ولی به رغم پخش این خبر نیز باز هم وزارت آموزش و پرورش از خط حمایتی خود از این صندوق کنار نکشید.

نکته جالب این که با مطرح شدن فساد 8 هزار میلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان برخی رسانه های اصلاح طلب سعی کردند تا غندالی را فردی غیرهمسو با دولت حتی از کمپ مقابل تعریف کنند.

در طی اتفاقات رخ داده در صندوق ذخیره فرهنگیان نمایندگان مجلس به اتفاق آرا بر آن شدند تحقیق و تفحص از این صندوق را آغاز کنند و البته اصرار نمایندگان به تحقیق و تفحصی 20 ساله از عملکرد این صندوق بود که در 25 مهرماه این موضوع در صحن علنی مجلس به تصویب رسید.

نکته جالب این که یک روز پس از داستان تصویب نقش تحقیق و تفحص مجلس وزیر آموزش و پرورش طی حکمی علیرضا ناصری که عضو هیأت مدیره صندوق ذخیره فرهنگیان بود را به عنوان مدیرعامل این صندوق منصوب کرد که این موضوع امروز و همزمان با عزل وزیر آموزش و پرورش خبر دهی شد.

خبرها حاکی است، مدیرعامل سابق صندوق ذخیره فرهنگیان امروز بازداشت شده است که این موارد نمایان میکند وزارت آموزش و پرورش در طی این مدت شاید می آگاهی داشته که از چه افرادی در صندوق و چه عملکردی حمایت می کرده است.

———————————-

نگارنده : گلنار ت.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

غمزه ساقی به يغمای خرد آهخته تيغ
««« »»»
زلف جانان از برای صيد دل گسترده دام

غندالی؛ از گریبان چاک کردن برای متحصنین مجلس ششم تا فساد مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان

TT / 106 — TP / 12%

نظر دهید