اگه غیبت می کنید پس مسلمان نمی باشید...

اگر غیبت می کنید پس مسلمان نیستید...

آیا واقعا شما مسلمان می باشید؟ اگه می باشید میدانید که غیبت کردن حرام است و مثل "خوردن گوشت فوت شده برادر" است. اما انصاف داشته باشید و چک کنید در هفته جاری چندین بار پشت دیگران صحبت کرده اید و از پخش اخبار راجع به دیگران (برای رضایت آنها) صفا کرده اید؟

تمیز نهاد -

غیبت کردن پشت سر دیگران حرام است اما به قدری لذت دارد که بعضی با اعتیاد به آن پیش از غیبت کردن با ابراز کلماتی مثل غیبتش نباشه!، غیبت نیست حقیقته! برای خود مجوز شرعی و اخلاقی میفرستند...

در همه مکاتب اخلاقی به خصوص ادیان الهی غیبت کردن (یعنی پشت سر دیگران صحبت کردن و منفی های حیات آنها را انتشار دادن) امری ناپسند و خراب کار شناسانده شده است.

آیا واقعا شما مسلمان می باشید؟ اگه می باشید؛ میدانید که غیبت کردن حرام است و مثل "خوردن گوشت فوت شده برادر" است. اما

کسی که زنا مى کند پس از زنا اگه حقیقتا نادم شد و استغفار کرد، خدا او را مى آمرزد اما اگه کسى غیبت کرد، پس از غیبت هر چه نقل بکند الهى العفو تا طرف را راضى نکند آمرزیده نمى شود

انصاف داشته باشید و چک کنید در هفته جاری چندین بار پشت دیگران صحبت کرده اید و از پخش اخبار راجع به دیگران (برای رضایت آنها) صفا کرده اید؟

از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) سؤال کردند: چرا غیبت اشد و بدتر از زنا است؟ فرمود: لِاَنَّ الرَّجُلَ یَزْنى وَ یَتُوبُ ثُمَّ یَتُوبُ اللّهَ عَلَیْهِ وَ الْمُغْتابُ یَتُوبُ وَ لایَغُفُرُاللّهَ لَهُ حَتَّى یَغْفِرَلَهُ صاحِبَهُ؛ کسی که زنا مى کند پس از زنا اگه حقیقتا نادم شد و استغفار کرد، خدا او را مى آمرزد.

اما اگه کسى غیبت کرد، پس از غیبت هر چه نقل بکند الهى العفو تا طرف را راضى نکند آمرزیده نمى شود لذا بدتر از زنا است چون دو طرفى است. خدا هم آن بد بخت غیبت کرده شده، او را حلال نکند از او راضى نگردد.

گناه غیبت چرا گوشت فوت شده خوردن است؟

چون وقتی گوشت فوت شده کنده شود گوشت دیگری جای آن را پر نمی‌کند؛ آبروی مومن هم در وقت غیبت مثل گوشت فوت شده است. پس آبروی رفته دیگر باز نمی‌گردد و جای تامل است که غیبت کردن همچون خوردن گوشت برادر فوت شده است به این علت که مسلمین با همدیگر برادر می باشند.

گوش دادن به غیبت هم حرام است

همان گونه که غیبت کردن حرام است، گوش دادن به غیبت هم گناه تلقی شده و حرام است.

از بعضی روایات بهره گرفته میشود که گوش کننده غیبت همانند غیبت کننده است؛ چنان که امام علی علیه السلام(ع) فرمود: ” گوش کننده به غیبت، هم غیبت کننده است.”

از بعضی روایات استفاد می شود که رد کردن غیبت واجب است و در روایتی از رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) رد کردن غیبت را موجب دفع شر و بدی از غیبت کننده عنوان نموده اند. امام راستگو ع به گفته رسول خدا فرمود: ” آگاه باش کسی که بر برادر خود منت بگذارد و غیبتی را که در رسمی در مورد او شنیده است رد کند، پروردگار بلند مرتبه هزار باب از بدی در جهان و پایانت از او رد میکند و اگه با وجود توانمندی از این کار پرهیز ورزد، برای او مثل گناه کسی است که هفتاد بار او را غیبت کرده باشد، خواهد بود.”

راهکارهای ترک غیبت

راهکار محمد تقی بهجت برای معالجه اخلاق زشت غیبت کردن، بخصوص برای کسانی که این کار برایشان به صورت یک عادت درآمده این است که پیش از هر چیز بر زبان و حرفهایشان نظارت دقیق داشته باشند و از دوستانی که آنها را به غیبت

از بعضی روایات بهره گرفته میشود که گوش کننده غیبت همانند غیبت کننده است؛ چنان که امام علی علیه السلام(ع) فرمود: ” گوش کننده به غیبت، هم غیبت کننده است.”

تشویق می کنند و همچنین از مجالسی که به چشم مییاید برای غیبت تهیه شده اند، پرهیز کنند. راه دیگر ایشان، توجه به این مورد است که غیبت کردن یکی از علامت های ناتوانی، کمبود شخصیت و عقده خود کم دماغ است. فرد با غیبت کردن، پرده از این صفات خود برمی دارد و پیش از این که شخصیت اجتماعی دیگری را بشکند، شخصیت خود او را در هم می شکند. و موجبات سلب اعتماد دیگران را فراهم میاورد.

همچنین غیبت کننده میبایست به این مورد دقت دارد که نیروهای انسان محدود است؛ پس اگه نیرویی را که برای ریزش آبروی اشخاص و شکستن موقعیت اجتماعی آنها صرف میکند، در مسابقه های درست و معمار مورد استفاده قرار بدهد، در وقت کوتاهی از رقیبان خود پیشی می گیرد بی این که ضربه ای بر اشخاص وارد کند.

منابع : نمناک / بیتوته / عتیق

****************

گردآوری از: سيامك ع.

اخلاق و عرفان در بخش مذهبی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

عاشق از قاضی نترسد می بيار ««« »»» بلکه از يرغوی ديوان نيز هماگه غیبت می کنید پس مسلمان نمی باشید...


TT / 207 --- TP / 27%

گردآوری شده توسط : سيامك ع.
تاریخ گردآوری : 2017-08-12
در دسته بندی : غیبت
برچسب ها :

مطالب مرتبط