فانی، جنتی و گودرزی از قطار دولت پیاده شدند/ بطحائی، صالحی و سجادی سرپرستان وزارتخانه های آموزش و پرورش، ارشاد و ورزش

فانی، جنتی و گودرزی از قطار دولت پیاده شدند/ بطحائی، صالحی و سجادی سرپرستان وزارتخانه های آموزش و پرورش، ارشاد و ورزش

پس از کش و قوس های فراوان اطراف استعفای وزرای ارشاد، ورزش و تعلیم و پرورش، بالاخره امروز استعفای این سه وزیر نکته پذیرش رئیس جمهور قرار گرفت و سرپرستان این سه وزارتخانه نیز مشخص شدند.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، روز پیش آقای علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان از سمت خود استعفا دادند. همچنین استعفای علی اصغر فانی از وزارت تعلیم و پرورش نیز عنوان می شد که وی در حاشیه جلسه شورای مناسب انقلاب فرهنگی استعفای خود را انکار کرد.

در این گزارش آخرین جزئیات تغییرات سه وزارتخانه ارشاد، ورزش و جوانان و تعلیم و رورش آمده است:

* جزئیات نشست امروز هیأت دولت/ روحانی استعفای جنتی و گودرزی را پذیرفت

گمانه خانمی ها درخصوص استعفای سه وزیر ادامه داشت تا این که حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور در مکالمه با فارس از پذیرش استعفای جنتی و گودرزی توسط رئیس جمهور گزارش کرد و این که «آقای رئیس جمهور در جلسه امروز هیأت دولت از اعلام استعفای نامبردگان و ضرورت ترمیم کابینه حرف زد که مشخص شد عدم حضور آن دو وزیر بعلت پذیرش استعفا توسط رئیس جمهور بوده است.»

وی اضافه کرد: صبح امروز آقای فانی وزیر تعلیم و پرورش در جلسه دولت حاضر بود اما وزرای ورزش و جوانان و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه حاضر نبودند. همچنین فراکسیون امید مجلس نیز حین حمایت از عملکرد آقای فانی از وی خواسته اند حالا که رئیس جمهور تصمیم به ترمیم کابینه گرفته است، وی نیز وزارت تعلیم و پرورش را به شخص دیگری واگذار کند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: فراکسیون امید طی نامه دیگری به رئیس جمهور از وی خواسته اند با استعفای وزیر تعلیم و پرورش موافقت کند تا احساس ثبات در کابینه قطعی و به گمانه خانمی ها پایان داده شود و اعضای دولت با ثبات کامل و محکم و متقن به امور مربوطه برسند.

*«سید عباس صالحی» سرپرست وزارت ارشاد شد/ دوشنبه مهمانی تودیع و معارفه

پس از پخش اخبار گوناگون درباره سرپرستی وزارت ارشاد در رسانه ها، قرعه به نام «سید عباس صالحی» معاون فرهنگی وزیر ارشاد رقم خورد و رئیس جمهور حکم سرپرستی وی را امضا کرد.

دوشنبه آینده ساعت 10 مهمانی تودیع آقای علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معارفه سید عباس صالحی در تالار سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به انجام رسانده میشود.

*وزیر ورزش و جوانان استعفا کرد/سجادی سرپرست وزارت ورزش و جوانان می شود؟

حسن روحانی رئیس جمهور ایران نشستی را با محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان به انجام رسانده بود. پس از آن اعلام شد محمود گودرزی از سمت خود در این وزارتخانه استعفا کرده است.

بر طبق قانون معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارت ورزش به عنوان سرپرست این وزارتخانه موقتا امور کار را در دست خواهد گرفت تا دولت به طور مجلسی سرپرست را شناساند. بر این اساس «سیدمناف هاشمی» موقتا زمام امور وزارتخانه ورزش و جوانان را برعهده خواهد گرفت اما عمر سرپرستی مناف شاید به چندین ساعت هم نرسد چرا که رایزنی ها خیلی زود برای معرفی سرپرست وزارت ورزش و جوانان آغاز شده است.

علاوه بر این در میان گزینه های مطرح شده، دو نفر به صندلی سرپرستی وزارت ورزش نزدیکترند؛ اول «رضا صالحی امیری« یکی از نزدیکان حسن روحانی و رئیس کتابخانه ملی ایران که در ابتدای دولت روحانی و پس از عدم رای اعتماد مجلس به مسعود پادشاه ای فر گزینه عمده رئیس جمهوری برای وزارت ورزش و جوانان، مدتی سرپرستی این وزارتخانه را آزمود و البته به عنوان دومین وزیر توصیه ای به مجلس شناسانده شد اما رای اعتماد نگرفت و حالا نقل میشود که روحانی دوباره به او نظر دارد.

گزینه عمده اما «نصرالله سجادی» است؛ معاونت ورزش حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان و سومین گزینه دولت روحانی برای وزارت ورزش و جوانان که او هم کامیاب به کسب رای اعتماد از مجلس نشد اما اعتماد سیستم بر آن شونده دولت به او به اندازه ای بود که کلیدی ترین معاونت وزارت ورزش و جوانان را به او سپرد.

*وزیر ورزش با معاونانش وداع کرد

وزیر ورزش و جوانان پس از استعفا از سمت خود با معاونانش تشکیل جلسه داد. وی در این جلسه خبر استعفای خود را رسما اعلام کرد و به نوعی با آن ها وداع کرد. با خروج محمود گودرزی از آپارتمان وزارت ورزش در سئول طبق قانون سید مناف هاشمی به عنوان معاون توسعه منابع و پشتیبانی وزارتخانه زمام امور را در دست خواهد گرفت.

*نوشته استعفاى وزیر ورزش و جوانان/ گودرزی: چندین ماه پیش خواستار خدمت در سنگری دیگر بودم

نوشته استعفای محمود گودرزی بدین شرح است: «بابت اعتمادی که ظرف سه سال گذشته به اینجانب مبذول فرمودید بسیار سپاسگزارم و خشنودم اگه قادر بوده ام باری ولو اندک و حقیر از دوش دولت بزرگوار بردارم. همان طور که استحضار دارید چندین ماه پیش نیز استدعا کردم که اجازه بفرمایید تا در سنگری دیگر ارائه خدمت بدهم. مجددا استدعا دارم با استعفای اینجانب موافقت بفرمایید.
همواره دعاگوی حضرتعالی هستم و آرزو دارم در تحقق اهداف عالیه نظام و برنامه های دولت کریمه تدبیر و امید کامیاب و موید باشید.»

*نامه فانی به روحانی: علی رغم آمادگی برای استیضاح تابع تصمیم شما هستم

در این نگاه کن علی اصغر فانی نامه ای به رئیس جمهور ارسال می کند و خود را تابع تصمیم رئیس جمهور اعلام می کند. وزیر تعلیم و پرورش در نامه خود به رئیس جمهور آورده است: «پس از اطلاع از نظر جنابعالی درخصوص ضرورت ترمیم کابینه که در جلسه روز چهارشنبه 28 مهرماه 95 هیأت محترم دولت ابراز فرمودید؛ علیرغم آمادگی کامل برای حضور در جلسه استیضاح و ارائه گزارش عملکرد سه ساله وزارت تعلیم و پرورش در دولت تدبیر و امید و پاسخ به سؤالات نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، بدین وسیله آمادگی خود را برای عمل به هرگونه تصمیم حضرتعالی درخصوص ادامه کار خویش نیز اعلام می نمایم. والامرالیکم».

* نبود فانی در دیدار نخبگان با رهبر انقلاب اسلامی/ ستاری وزیر تعلیم و پرورش را تودیع کرد

سورنا ستاری معاون علمی و تکنولوژی رئیس جمهور در دیدار صبح امروز جمعی از نخبگان کشور با مقام معظم رهبری در غیاب فانی حین قدردانی از فعالیت های وزیر تعلیم و پرورش تلویحاً خاطرنشان کرد «آقای فانی روزهای آخر خدمت خود را سپری می کند».

*فانی از تعلیم و پرورش رفت/ بطحایی سرپرست شد

اکبر رنجبرزاده نماینده مردمان اسدآباد در مجلس شورای اسلامی در مکالمه با فارس اطراف استعفای وزیر تعلیم و پرورش گفت: استعفای وزیر تعلیم و پرورش از سوی رئیس جمهور پذیرفته شد و بدین ترتیب استیضاح وی در هفته آینده لغو می شود. بطحائی معاون پشتیبانی وزیر تعلیم و پرورش به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب شده است.

عضو هیات رئیسه مجلس در همین زمینه بیان داشت: وزیر تعلیم و پرورش در نامه ای خطاب به رئیس جمهور برای اتخاذ هرگونه تصمیم اعلام آمادگی کرده و رئیس جمهور نیز این نامه را به عنوان استعفای وی قلمداد کرده است.

*استعفاهای درِگوشی وزرا در استراحت کن زمستانی تیم خبر دهی دولت/ زمانی کسی پاسخگو نیست!

در کنار خبر استعفای سه وزارتخانه و احتمال استعفای برخی وزرای دیگر، هیچ یک از اعضا و رسانه های شورای خبر دهی دولت و نهاد ریاست جمهوری بطور مجلسی خبری از وقایع رخ داده در کابینه را اعلام نکردند و تنها از بیرون ناظر اتفاقات رخ داده بودند.

با این حال عدم موضع گیری دولتمردان درخصوص استعفای وزرا را باید ضعف تیم خبر دهی دولت آگاهی داشت چرا که این امر مسبوق به سابقه است و در طول عمر دولت یازدهم بارها دیده شده است.

**انتها**

نگارش از : پريچهر ی.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

شاها فلک از بزم تو در رقص و سماع است ««« »»» دست طرب از دامن اين زمزمه مگسلفانی، جنتی و گودرزی از قطار دولت پیاده شدند/ بطحائی، صالحی و سجادی سرپرستان وزارتخانه های آموزش و پرورش، ارشاد و ورزش


TT / 139 --- TP / 11%

گردآوری شده توسط : پريچهر ی.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : فانی
برچسب ها : جنتی , ارشاد , قطار , پیاده , گودرزی , ورزش , بطحائی

مطالب مرتبط