فرار بزرگ اینستا از فیلترینگ

فرار بزرگ اینستاگرام از فیلترینگ

اینستاگرام ۱۳m تعداد کاربر فعال را تنها در ایران و ۵۰۰m کاربر فعال در کل جهان بر روی سیستم های اندروید اعلام کرد. اما برخی شایعات می گویند که این برنامه امکان می دارد در ایران سانسور شود.

به گزارش کلیک، مردم ایران عاشق شبکه های اجتماعی هستند و این مساله تنها مربوط به قشر جوان نمی شود، بلکه اکنون نسل های قبلی نیز در حال بهره گیری از شبکه های اجتماعی هستند. جوانان اکثر زمان خود را با تلفن های هوشمند و شبکه های اجتماعی طی میکنند و از این رو والدین نیز ناگزیر شده اند برای ادامه رابطه با فرزندانشان از این پلتفرم ها بهره گیرند. ۵۳ درصد مردم کشورمان حداقل عضو یک شبکه اجتماعی هستند. دبیر شورای عالی محیط جایزی ایران نقل کرد “حضور متوسط روزانه  مردم کشورمان در اینترنت نگاه کن ۵ تا ۹ ساعت است، در حالی که میزان ماهانه جهانی حدود ۱۶ ساعت است.” اینستاگرام یکی از پلتفرم های اجتماعی خوش شانس است که هنوز در ایران فیلتر نشده است.

با استقرار دولت روحانی، تلاش های زیادی صورت گرفته است تا به شبکه های اجتماعی به صورتی متفاوت دیده شود. اما چه مقدار متفاوت؟ تکنولوژی همیشه فرصت ها و صدماتی را با خود به همراه داشته است اما کاربران و نحوه استفاده آن‌ها از این تکنولوژی تعیین می کند که آیا تکنولوژی مورد نظر سودمند خواهد بود یا خیر. این چیزی است که دولت روحان باور دارد و در حال تلاش برای تصحیح برخی استفاده های نامناسب از طریق فرهنگ سازی عالی و ارتقای کیفیت محتوا برای تحول دیدگاه کاربران در رابطه با شبکه های اجتماعی است. این یک حرکت هوشمندانه توسط دولت است که به جوانان نمایان کند از شبکه های اجتماعی می توان استفاده های دیگری نیز داشت. به منظور حمایت از این حرکت، ایران مد نظر گیرد روی شبکه های اجتماعی محلی سرمایه گذاری کند.

به موازات این تلاش ها، دولت در حال توسعه و اجرای روش های فیلترینگ هوشمند بوده است تا تنها محتوی نامناسب را فیلتر کند. به این صورت، دولت ناگزیر نیست تمام شبکه اجتماعی را مسدود کند، بلکه قادر هست صرفا محتوی نامناسب این پلتفرم ها ـ برای مثال نامناسب برای کودکان ـ را از دسترس خارج کند. فیلترینگ هوشمند طی چند سال گذشته چند مرحله را به اتمام رسانده است. در حال حاضر فیلترینگ هوشمند در اینستاگرام اجازه اکران تصاویر نامناسب را در داخل کشور نمی دهد.

به این ترتیب به چشم مییاید  اینستاگرام قرار است همچنان یکی از شبکه های اجتماعی دوست داشتنی در ایران باقی بماند. اما قصه برای سایر شبکه هایی همچون توییتر به خوبی ختم نخواهد شد و این شبکه های اجتماعی همچنان در لیست مشکی ایران باقی خواهند ماند.

*******************

نگارنده : پونه ر.

تازه های فناوری در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دلا ز رنج حسودان مرنج و واثق باش ««« »»» که بد به خاطر اميدوار ما نرسدفرار بزرگ اینستا از فیلترینگ


TT / 65 --- TP / 15%

گردآوری شده توسط : پونه ر.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : تازه های فناوری
برچسب ها : اینستاگرام

مطالب مرتبط