۱۰ فیلمی که موجب میشه مختان سوت بکشد! (10 عکس)

۱۰ فیلمی که باعث می شود مختان سوت بکشد!

سالانه فیلمهای فراوانی در دنیا و به ویژه هالیوود ساخته میشوند که اکثر آنها دارای ماجراهایی سرراست و قابل درک هستند و در نهایت پیامی هایی قابل درک در خود دارند. بعضی فیلم ها از هر لحاظی بی عیب هستند و پس از تماشایشان ناگهان حادثه ای غیرقابل باور مثل طلسم رخ می دهد.

ترجمه از حسین علی پناهی: سالانه فیلمهای فراوانی در دنیا و به ویژه هالیوود ساخته میشوند که اکثر آنها دارای ماجراهایی سرراست و قابل درک هستند و در نهایت پیامی هایی قابل درک در خود دارند. بعضی فیلم ها از هر لحاظی بی عیب هستند و پس از تماشایشان ناگهان حادثه ای غیرقابل باور مثل طلسم رخ می دهد. داستان فیلم از داخل پرده سینما یا صفحه تلویزیون بیرون آمده و تاثیر زیادی بر روی شما می گذارد.

زندگی درست مثل تماشای یک فیلم است. گویی تنها ده دقیقه پس از آغاز فیلم زندگی وارد شده اید و هیچ کس حوادث رخ داده در ده دقیقه آغازی فیلم را برایتان بازگو نمی کند. اینگونه شما باید خود به تنهایی با بهره گیری از سرنخ هایی که در ذیل داستان زندگی یافت می شود داستان کلی فیلم را دریابید. بعضی از فیلم ها دقیقا ماجراای این چنین دارند و پس از تماشایشان حادثه ای در داخل شما رخ خواهد داد و دیگر انسان اسبق نخواهید بود.

1-سه گانه «روح زمان»

تصویر شماره 1 ⇩

سری فیلمهای «روح زمان» (The Zeitgeist)مناقشه های بسیاری بپا کرد. این مجموعه فیلم سرشاراز مفاهیم دردآور و فوق العاده است که درک شما را از همه چیز عوض خواهد کرد و خط هویداای بین توطئه و حقیقت ماجراهای پیرامونتان ترسیم می کند. این فیلم از نگاه کننده می خواهد که همه چیز را با دید شک گریه نکرده و درباره پذیرش و یا رد آن به تفکر پر عمق بپردازد. اگر چه این فیلم ها خود یک شاهکار پروپاگاندایی است اما آن روی سکه ی پروپاگانداهای امروزی را به شما نمایان میکند. در تمام طول این سه گانه توصیه می شود که از اقتصاد بین المللی پول محور باید به طرف سیستم اقتصادی پسا قحطی یا اقتصاد منبع محور رفت.

این فیلم ها می خواهد به یک آرمانشهرگرایی تکنولوژیکی خودکار به واسطه داشته های زیست محیطی بادوام و پایا و مهار جامعه به صورت علمی برسد. این سه گانه می خواهد نقل بکند که برای دستیابی به خوب ترین و سعادتمندترین حیاتها باید دین، سیاست و اقتصاد به شکل فعلی را ول کرد. خوب ترین قسمت این سه گانه «برنامه ونوس» (The Venus Project) نام دارد.


2- باشگاه مشت زنی

تصویر شماره 2 ⇩
تصویر ۱۰ فیلمی که موجب می شود مختان سوت بکشد!

فیلم «باشگاه مشت زنی» (Fight Club) یکی از آن دسته فیلم هایی است که همزمان شما را از چند جهت مبتلا سرگردانی کرده و خیلی شما را تکان خواهد داد. این فیلم که به واسطه رمانی موفق به همین نام ساخته شده دارای خوشگلی چشمنوازی است که کمتر در فیلم دیگری نگاه شده است. فیلم نگاه کننده را با خود سوار یک چرخ فلک کرده و ناگهان متوجه می شوید که چند شبانه روز است بی زمانی خواب سوار این چرخ فلک پرهیجان بوده اید.

احتمالاً عنوان آن کسانی که فیلم را نگاه نکرده اند گول زده و اندیشند «باشگاه مشت زنی» فیلمی درباره مشت زنی و هنرهای رزمی باشد اما این فیلم بطور یقین تمدن انسانی را به چالش کشیده و از طریق نافرمانی مدنی استراتژیک و حقه گری انقلابی موجب شکل گرفتن آشوب در جامعه فعلی می شود. این فیلم آشوب متفکرانه و با احتیاط اما ساده را ار طریق ترویج مینیمالیسم و دوری جستن از سیستم شایع مصرف گرایی پیچیده اما ناکارآمد را نقشه راه انسان می داند. فیلم به زبانی ساده و بی پرده چنین به ما اخطار می دهد:" این آنچه را که در مالکیت دارید در آینده نزدیک افسار شما را در دست گرفته و شما را مدیریت خواهند کرد به نحوی که شما در مالکیت آنها درخواهید آمد".


3- آرزوی امریکایی

تصویر شماره 3 ⇩
تصویر ۱۰ فیلمی که موجب می شود مختان سوت بکشد!

پویانمایی «آرزوی امریکایی» (The American Dream) کارتنی جذاب، بامزه و انگیزشی است که به سیستم فاسد بانکی می پردازد. این فیلم به صورتی مؤثر همه مشکلاتی که امروزه با سیستم بانکی، دستگاه های خودپرداز، کارت های اعتباری، وام ها، قرضهای بانکی و تورم و دروغ های چهره های سیاسی و سیستم بانکداری را نمایش میدهد. وی تمام این پدیده ها را به همراه شوخی های جالب اما مؤثر به نگاه کننده نمایان میکند. بطور یقین این فیلم قلب طمع و توانایی طلبی را هدف گرفته و نمایان میکند که این دو در صورت مدیریت نشدن و مورد محدودیت قرار نگرفتن و متوازن سازی با توانایی مردم خیلی زود موجب شرارت و فساد خواهند شد.


4- بسوی طبیعت درنده

تصویر شماره 4 ⇩
تصویر ۱۰ فیلمی که موجب می شود مختان سوت بکشد!

فیلم «بسوی طبیعت درنده» (Into the Wild) یک شاهکار سینمایی است که نخستین تجربه کارگردانی شان پن است. وی در این فیلم بی عیب قادر بوده به درستی درد و خوشی همزمان شخصیت واقعی کریستوفر مک کندلس در زنده ماندن و در نهایت مرگ در تنهایی در طبیعت درنده آلاسکا را نمایش میدهد. فیلم برداری خیره کننده این فیلم به خوشگلی هر چه تمام تر دوری شدن کریستوفر از تمدن و راه افتادن در مسیرها به طرف بیابان ها آریزونا و کشور مکزیک و در نهایت طبیعت درنده آلاسکا و البته تنهایی، گرسنگی و مرگ او در این ناحیه را نمایش میدهد. این فیلم خیلی تماشا چی را تحت تاثیر گذاشته و نگاه کننده را در میانه راه وحشت از مرگ و ولع انبوه برای ماجراجویی ول میکند.


5- سامسارا

تصویر شماره 5 ⇩
تصویر ۱۰ فیلمی که موجب می شود مختان سوت بکشد!

فیلم «سامسارا» (samsara ) فیلم خوشگلی است که تقریباً سخنی در آن به زبان آورده نمیشه اما دقیقاً به این سبب ساده و غیرقابل باور شما را درگیر داستان خود می سازد. این فیلم سرشاراز تصویرسازی های خیره کننده، آهنگ پرشور و فیلم برداری های غیرقابل باور است که ماهیت انسان در داشتن ارتباط با دیگران یا نداشتن ارتباط با دیگران و محیط اطراف را نمایش میدهد. فیلم هم جنبه های روشن و هم تاریک انسان نوین بودن را درمقابل شما نمایان میکند. این فیلم به طور همزمان شما را سرشاراز عشق و نفرت در ارتباط با مخمصه ای که بشریت در آن مبتلا شده خواهد ساخت.


6- بین ستاره ای

تصویر شماره 6 ⇩
تصویر ۱۰ فیلمی که موجب می شود مختان سوت بکشد!

فیلم «بین ستاره ای» (Interstellar) شما را به تفکر پر عمق درباره گزاره هایی مثل زمان، نیروی جذابیت و عشق میبرد و شما را در حالت نیم خیز میگذارد، وقتی که از کرم چاله ها گذر میکنید و تنهایی مخرب و خرد کننده در فضا را مییازماید. با تماشای فیلم به راحتی قادر هستید وجود جذابیت یا عدم وجود آن را آزمایید که شما را به طرف یک موجود فانی که هیچ وقت قادر نیست از بند زمان گریز کند سوق می دهد. اگر چه ما توان گریز از زمان را نداریم اما قادر هستیم با بهره گیری از آن هنری بسازیم که از زمان هم پیشی می گیرد و این فیلم دقیقاً همان اثر هنری است که دانش را هم پشت سر خود دارد. این فیلم ماجراجویان و قهرمانان را به کشف واپسین حد و مرزهای ناشناخته فرا میخواند. متیو مک کانهی در نقش کوپر در این فیلم چنین میگه:" انسان در زمین متولد شده است اما هیچ وقت قرار نیست که حتما همانجا فوت بشود".


7- What the Bleep Do We Know

تصویر شماره 7 ⇩
تصویر ۱۰ فیلمی که موجب می شود مختان سوت بکشد!

علیرغم کوششهای محققان حرفه ای در حوزه فیزیک، شیمی و مهندسی برای اینکه فیلم « What the Bleep Do We Know» را به یک فیلم قابل درک مبدل کنند اما این فیلم هم بعلت اشتباه نمایان کردن دانش و هم جلوه دادن مباحث غیرعلمی عوض مباحث علمی مورد نقد قرار گرفت. اما با همه این انتقادات، این فیلم ارتباط روحانی بین فیزیک کوانتوم و بصیرت (عرفان کوانتومی) را به خوشگلی نمایش میدهد. اگر چه نمی توان تمام مولفه های ارایه شده در این فیلم را پذیرا بود اما حد اقل موجب می شود که حقیقت را به ترفندی رویایی و ابتکار آمیز به چالش بکشید.

این فیلم این پرسش را در ذهن بوجود مییاورد که مییاندیشیم تا چه مقدار درباره جهان هستی اطلاعات داریم و این اطلاعات به چه مقدار صحیح اند. همچنین با تماشای این فیلم درباره جایگاه خود در جهان هستی و دیدگاه تان در ارتباط با وجود خود و جهان هستی مبتلا شک خواهید شد. حتی اگر تاثیر زیادی بر روی شما نداشته باشد هم حد اقل به شما یاری خواهد رساند که تفکر فیلسوفانه ای درباره حقیقت وجود خود داشته باشین.


8- تلقین

تصویر شماره 8 ⇩
تصویر ۱۰ فیلمی که موجب می شود مختان سوت بکشد!

فیلم زیرکانه، ابتکار آمیز و مفرح «تلقین» (Inception ) فیلمی است که خیلی شما را در فکر فرو برده و با تماشای آن «چه می شد اگر» های زیادی از خود سؤال خواهید کرد؛ اصلیتر از همه اینکه چه می شد اگر آدمها قادر میبودند محیط ذهنی را بین همدیگر به اشتراک بگذارند که به آنها این امکان را می داد که به پارت ناخودآگاه ذهن فرد دیگری دسترسی داشته و اینگونه او را برای به انجام رساندن کاری ویژه به طرحی ویژه تحریک سازند. فیلم ما را سوار یک چرخ فلک پرسرعت السیر می کند که از ایسگاه های متخیلی گوناگونی میگذرد و در نهایت با این پرسش ما را تنها می گذارد: آیا واقعا امکان دارد که حقیقت موجود خود یک خیال و رویا باشد.

به قول معروف یک حکیم چینی که در موضوعی شبیه چنین گفت: در خواب نگاه کردم که یک پروانه می باشم. ناگهان بیدار شدم و نگاه کردم که انسان می باشم. اکنون نمی دانم که آیا واقعا انسانی می باشم که خواب پروانه بودن را نگاه کرده ام یا آیا واقعا پروانه ای می باشم که خواب انسان بودن را نگاه میکنم". فیلم حتی وارد مباحثی مثل کش دادن زمان و امکان افتادن در عمق خاطراتی می شود که می تواند به یک زندان روانشناختی مبدل شود. این فیلم ما را به فکر فرو میبرد که آیا واقعا اکنون در خواب هستیم یا نه، آیا واقعا بسیاری از اتفاقاتی که برای ما افتاده بطور یقین رویا بوده یا خیر و بسیاری سوالات دیگر درباره فاصله بین خواب و حقیقت.


9- پرایمر

تصویر شماره 9 ⇩
تصویر ۱۰ فیلمی که موجب می شود مختان سوت بکشد!

فیلم «پرایمر» (Primer) که با بودجه ای خیلی معدود ساخته شده اما نمیگذارد این بودجه پیش پا افتاده موجب شود که درباره محتوای فیلم دودل شوید. این فیلم سرشاراز حقایق علمی خیره کننده و پیچش و تغییرات ناگهانی ماجراای است که شما را زمانی به حال خود ول نمیکند. این فیلم درباره مسافرت در زمان روایتی تازه و بینظیر درباره ماهیت مسافرت در زمان دارد. باوجود محاسبات ریاضی پیچیده و علوم پیچیده ای که در آن مطرح می شود اما این فیلم خیلی ساده و قابل درک است.

به واسطه این مفروض که بسیاری از اکتشافات بزرگ تاریخ تنها به صورت حادثه ای و بنابراین یک تصادف انجام شده اند، دو شخصیت اصلی داستان به طور ناگهانی به فکر مسافرت در زمان به عنوان اثر جانبی و غیرمنتظره افت الکترومغناطیسی وزن یک شیء با تحت تاثیر گذاشتن توانایی جذابیت در یک جعبه ویژه می رسند. این دو بر سر شیوه بهره گیری از این اکتشاف بزرگ خود اختلاف مییابند و در نهایت ایجاد ورژن هایی متفاوت از خودشون موجب آشوب و اختلال ویران کننده ای در سیر زمان می شود. این فیلم بی شک مغز شما را به چالش کشیده و احتمالاً خوب ترین فیلم تاریخ در ژانر علمی تخیلی باشد.


ده- ماتریکس

تصویر شماره ده ⇩
تصویر ۱۰ فیلمی که موجب می شود مختان سوت بکشد!

بی شک نمی توان لیست فیلمهای توهم برانگیز را بی نام بردن از فیلم «ماتریکس» (mind-blowing) به پایان برد. بی شک هیچ فیلمی تا به این حد در محیط شناخت اجتماعی کلی آدمها رسوخ نکرده است. در این فیلم همه چیز نگاه خواهید کرد: فلسفه پر عمق، معماهای اخلاقی، مسافرت قهرمان،روبات های قاتل و البته کونگ فو اما بیشتر از همه به خوشگلی حقیقت و فریب را به چالش می کشد. این فیلم درک شما از حقیقت و دیدگاه شما در ارتباط با محیط اطراف را به طور کلی عوض خواهد کرد. «ماتریکس» هم شما را با شک و شک در ارتباط با جهان هستی، به دولت ها، به حقایق ظاهراً انکار ناپذیر اطراف و به خودتون ول خواهد کرد به نحوی که برای مدت ها تحت تاثیر پیغام مخرب انتهاای فیلم خواهید بود.

اگر چه در این لیست تنها به ده فیلم توجه کردیم که ذهن و فکر شما را به چالش می کشند اما نبایستی از نام فیلم هایی مثل «چهار اسب سوار» ( Four Horsemen)، «ممنتو» (Memento)، «کیهان: اودیس زمان فضایی» (Cosmos: A Spacetime Odyssey)، «دانی دارکو» (Donnie Darko) و «جان مالکوویچ بودن» (Being John Malkovich) به راحتی گذشت.

- براى مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد -

نگارش : شهروز ی.

سینما و تئاتر در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

تا غنچه خندانت دولت به که خواهد داد ««« »»» ای شاخ گل رعنا از بهر که می‌رويی۱۰ فیلمی که موجب میشه مختان سوت بکشد! (10 عکس)


TT / 559 --- TP / 26%گردآوری شده توسط : شهروز ی.
تاریخ گردآوری : 2018-04-11
در دسته بندی : مختان
برچسب ها :
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :