قابلیت تولید رنگ هایی که خود آنها را پاک می کنند

امکان تولید رنگ هایی که خودشان را تمیز می کنند

سیناپرس: محقق دانشگاه گیلان با حمایت مؤسسه خلاقیت و شکوفایی پارک علم و تکنولوژی گیلان و همکاری شرکت توسعه‌ شیمی آریا امکان بهره گیری از نانوذرات اکسیدروی در ساختار رنگ‌های پلیمری و ایجاد فایده خود پاک شوندگی در آن‌ها را مورد بررسی گذاشته است.

از نتایج این نقش می‌توان در ساخت رنگ های ترافیکی معابر ، رنگ های آپارتمانی و صنایع ماشین بهره گرفت.

بسیاری از فناوری‌هایی که در دنیا امروز وجود دارند، از طبیعت الهام گرفته‌اند. فرایند خود پاک شوندگی هم یکی از این فناوری‌هاست. در طبیعت پیرامون ما بسیاری از سطوح، مثل بال پروانه‌ها و برگ گیاهانی مانند نیلوفر آبی، فایده خود پاک شوندگی دارند. به دلیل کاربرد فراوان سطوح خود پاک شونده در شیشه‌ی پنجره‌ها، صفحات خورشیدی و صنعت نساجی، این تکنولوژی در قرن بیست و یکم توجه زیادی را به خود جلب کرده است. تکنولوژی خود پاک شوندگی موجب کاهش هزینه‌های مربوط به نگهداری و مدت‌زمان ضروری برای پاک نگه‌داشتن تجهیزات و همین‌طور سبب افزایش دوام آن‌ها می‌شود. 
مهندس رضا مهدوی با یادآوری هزینه‌ی هنگفت و وقت زیاد برای اجرای فرآیند پاک سازی سطوح، در مورد اهداف نقش نقل کرد: «در نقش حاضر یک پوشش رزینی حاوی رنگ‌دانه‌های اصلاح شده اکسیدروی، تولید شده است که همزمان از فایده آب‌دوستی و فتوکاتالیستی برخوردار است. این مسئله باعث می‌شود که آلودگی‌های روی سطح در مجاورت نور خورشید با نانوذرات موجود در پوشش وارد واکنش شده و به‌راحتی از روی سطح پاک شوند.» 
وی در ادامه خاطرنشان کرد: «از تیتانیوم دی‌اکسید به‌عنوان معروف‌ترین رنگ‌دانه‌ی سفید در زمینه‌ی خود پاک شوندگی استفاده می‌شود. اما وارداتی بودن و هزینه‌ی بالای مواد اولیه، بهره گیری از آن را با محدودیت مواجه کرده است. بنابراین انتخاب جایگزین عالی با همان کیفیت و حتی بالاتر، به‌شدت احساس می‌شود. در نقش جلو رو تلاش شده است تا با کاهش اندازه و اصلاح ساختار نواری ذرات به یک فواید فیزیکی و شیمیایی خوب، از جمله فایده فتوکاتالیستی و خود تمیزشوندگی برسیم.»
این محقق همچنین در توضیح سازوکار عملکرد خود پاک شوندگی پوشش نقل کرد: « مخلوط دو فایده فتوکاتالیستی و آب دوستی منجر به وجود فایده خود پاک شوندگی می‌شود. نانوذرات اکسیدروی موجود در پوشش با تابش نـور، ناپاکیهای موجود بر روی سطوح را از طریق فرآیند فتوکاتالیست تجزیه می‌کنند. این عمل موجب طلاق گرفتن آلودگی‌ها از روی سطح می‌شود. علاوه بر این، سطح پوشش داده شده، از فایده آب دوستی برخوردار است. بنابراین آب بر روی این سطوح به شکل قطره در نمی‌آید بلکه یک لایه نازک از آب تمام سطح را می‌پوشاند. لایه آلودگی که بر اثر فایده فتوکاتالیستی پوشش از سطح طلاق گرفته بود، اکنون لایه نازک آب زیر آن نفوذ می کند و تمام آلودگی‌ها را از روی سطح می‌شوید.» 
مهدوی در پایان ابراز امیدواری کرد پتانسیل بالقوه‌ی تولید صنعتی این‌گونه پوشش‌ها در داخل کشور به فعل تبدیل گردد.
به گزارش ستاد توسعه تکنولوژی نانو،این نقش در قالب پایان‌نامه‌ی کارشناسی ارشد رضا مهدوی و با راهنمایی دکتر سید سیامک اشرف تالش در دانشگاه گیلان انجام‌شده است. این پایان‌نامه که با همکاری شرکت توسعه‌ی شیمی آریا انجام‌شده، تحت عنوان پایان‌نامه‌ی موردنیاز صنعت به تأیید داوران ستاد ویژه‌ی توسعه‌‌ی تکنولوژی نانو نیز رسیده است. آیین‌نامه‌ی حمایت از پایان‌نامه‌های موردنیاز صنعت در سایت www.nano.ir/hrdc وجود می دارد.

---انتها---

تهیه کننده : خسرو ا.

علوم پایه در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ترک عاشق کش من مست برون رفت امروز ««« »»» تا دگر خون که از ديده روان خواهد بودقابلیت تولید رنگ هایی که خود آنها را پاک می کنند


TT / 70 --- TP / 13%

گردآوری شده توسط : خسرو ا.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : خودشان
برچسب ها :

مطالب مرتبط