قانون جاستا علیه کشورهای دیگر هم می تواند به کار گرفته شود (2 عکس)

قانون جاستا علیه کشورهای دیگر هم می تواند به کار گرفته شود

خاورمیانه - سخنگوی پیشین وزارت خارجه نقل میکنید:حقایق موجود منطقه و دنیا ما را به این نقطه می رساند که اگه قرارباشد "عدالت" علیه حامیان تروریسم به اجراء در آید ، ایالات متحده ، رژیم صهیونیستی و عربستان، متهمین ردیف اولی هستند که باید به عنوان بزرگترین حامیان تروریسم به دست عدالت سپرده شوند.»

تصویر و عکس شماره 1 ⇩

زهره نوروزپور: سخنگوی پیشین وزارت خارجه نقل میکنید: ایالات متحده قانون جاستا را در جهت محافظت ازمنافع خود وضع نموده و از آنجا که این قانون عمومیت دارد و در آن از کشور ویژه ای نام برده نشده، قادر هست علیه هر کشوری مورد سوء استفاده قرار گیرد.

سید محمدعلی حسینی با اشاره به این که بعد از تصویب قانون جاستا علیه عربستان در کنگره ایالات متحده، تحلیلگران معتقد بودند که تصویب این نقش امکان می دارد به روابط واشنگتن و ریاض تاثیر قرار بدهد نقل کرد: «قانون "عدالت علیه حامیان تروریسم" موسوم به جاستا عمومیت دارد و اختصاص به عربستان ندارد و نامی از این کشور نیز در آن به میان نیامده است. با این وجود، بحث ها و بیان نظرهای نمایندگان و سناتورها در باره این نقش و برقراری نوعی رابطه و پیوستگی میان آن و حادثه یازده سپتامبر و نیز امکان اقامه دعوی توسط خانواده قربانیان این حادثه برای دریافت غرامت و همچنین اعلام مواضع مقامات سعودی در مخالفت با این نقش که با تهدید ایالات متحده به بیرون کشیدن سرمایه ها و دارایی های خود از آن کشورهمراه بود، تمامی توجهات را به این سمت جلب نمود که اولین قربانی احتمالی این قانون عربستان خواهد بود.»

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس قانون جاستا علیه کشورهای دیگر هم قادر هست به کار گرفته شود

سخنگوی پیشین وزارت خارجه و دیپلمات ایران در پاسخ به این پرسش که آیا امکان می دارد این قانون علیه کشورهای دیگری بجز عربستان به کار گرفته شود نقل کرد: «ایالات متحده این قانون را در جهت محافظت ازمنافع خود وضع نموده و از آنجا که این قانون عمومیت دارد و در آن از کشور ویژه ای نام برده نشده، می تواند علیه هر کشوری مورد سوء استفاده قرار گیرد. باید انگیزه ها وتحولات مربوط به این قضیه را به دقت ارزیابی ورصد کرد .
در عنوان این قانون یعنی " عدالت در برابر حامیان تروریسم" نیز چندین پرسش اساسی مطرح است و آن این که تعریف تروریسم و تروریست در این قانون چه چیزی است؟ آیا القاعده و طالبان و گروهک تروریستی داعش در میان آنان قرار می گیرند یا خیر؟ اگه قرار می گیرند؛ حامیان اصلی آنها طی سالهای گذشته چه کشورهایی بوده اند و سهم هریک در تشکیل ، تعلیم و حمایتهای تسلیحاتی و مالی چگونه بوده ؟ آیا ایالات متحده قادر هست نقش اساسی خود و هم پیمانان منطقه ای خود را در این زمینه ها منکر شود؟ آیا تروریستها فقط هنگامی که منافع و امنیت ایالات متحده را مورد تهدید گذاشتند باید به دست عدالت سپرده و مجازات شوند یا منافع و امنیت سایر کشورها و ملتها و حقوق آنان و بویژه حق حیات آنان نیز برای حاکمیت ایالات متحده از اهمیت مساوی و مشابهی برخوردار است؟ حقایق موجود منطقه و دنیا ما را به این نقطه می رساند که اگه قرارباشد "عدالت" علیه حامیان تروریسم به اجراء در آید ، ایالات متحده ، رژیم صهیونیستی و عربستان، متهمین ردیف اولی هستند که باید به عنوان بزرگترین حامیان تروریسم به دست عدالت سپرده شوند.»معاون اسبق حقوقی وزارت خارجه در خصوص ابعاد حقوقی قانون جاستا و تاثیر آن در روابط بین واشنگتن و ریاض نقل کرد:
« این قانون که بر خلاف حقوق و موازین بین المللی، اصل مصونیت دولت ها را نادیده می گیرد،قادر هست به عنوان ابزاری به اصطلاح قانونی بر علیه هر کشور و یا سازمانی به کار گرفته شود.
تصویب این قانون حتی اگه به اجرا در نیاید قطعا بر روابط فیمابین واشنگتن- ریاض اثرات سوئی خواهد گذاشت اما با توجه به روابط راهبردی بین دوکشور،این به این معنا نیست که شاهد تغییرات سه سوته و عمیق در سیاست های کلان دو طرف در تمامی ابعاد آن باشیم.
قانون جاستا در صورت عملیاتی شدن علیه عربستان ، مناسبات راهبردی واشنگتن ریاض را در ابعاد گوناگون تحت تاثیر خواهد گذاشت؛ گرچه وزارت خارجه ایالات متحده قادر هست موقتا تعقیب موضوع را متوقف سازد.»
کاردار سابق ایران در اردن، علل تصمیم کنگره ایالات متحده که بنا به نظربرخی از تحلیلگران سیاسی، اصلی ترین هم پیمان راهبردی خود طی هفتاد سال گذشته را هدف گرفته را بر شمرد که به شرح ذیل است:

1- عربستان ، اهمیت راهبردی خود را در تامین انرژی مورد نیاز ایالات متحده که نقش اصلی ای در تنظیم مناسبات دو کشور ایفاء می نمود، از دست داده و واشنگتن مسیر خودکفایی را در این زمینه گذرانده است.
2- حالت مالی و اقتصادی عربستان بشدت آشفته است .
سیاست های غلط و غیرعقلانی این کشوراز جمله در حمایت های بلند مدت و بی رویه مالی برای ترویج اندیشه های تکفیری و خشونت طلبانه وهابیت و پشتیبانی از گروههای تروریستی ؛ صرف مخارجهای گزاف برای جنگ افروزیهای پی در پی در کشور عراق، کشور سوریه و یمن؛ تولید حداکثری نفت و کاهش قیمت آن به کمترین حد ممکن ؛ و کسری بودجه بی سابقه 88 میلیارد دلاری و اعمال سیاست های ریاضت اقتصادی در کشور،از جمله علل و علامت های آن است.
3- جایگاه و اعتبار سیاسی و بین المللی عربستان در منطقه و دنیا عمیقا زیان نگاه کرده است. کشوری که روزی داعیه رهبریت دنیا اسلام را در سر می پروراند، اکنون حتی در ماه های حرام ،مرتکب کلکسیونی متنوع ازجنایات در کشورهای اسلامی می شود. و از گروه هایی حمایت مالی و تسلیحاتی می کند که سر بریدن انسان ها و کودکان بی گناه به آسان ترین کار روزمره آنان بدل گردیده است.
4- عربستان و اندیشه های وهابیت مقامات آن، امروزه در میان افکار عمومی کشورهای غربی و ایالات متحده به عنوان اصلی ترین پشتوانه گروهها و جریاناتی که بزرگترین درگیری امنیتی غرب را رقم زده اند، شناخته شده است.
5- این شیوه برخورد ایالات متحده با هم پیمانان و دوستان وابسته خود مسبوق به سابقه است و تازگی ندارد و نمونه های متعددی را می توان در این خصوص برشمرد. عربستان تصور می کرده که در این میان یک استثناء است. اقدام اخیر نمایان میکند که بدعهدی سیاسی آمریکاییان نسبت به رفقای خود استثناء بردار نیست. برای ایالات متحده و نظام استکباری آن، تاریخ مصرف و اعتبارو میزان بهره دهی اهمیتی می دارد و نه چیز دیگر.

معاون اسبق اداره نخست خاورمیانه عربی و شمال آفریقا در وزارت خارجه در خصوص اجرایی شدن این قانون نقل کرد: «در صورتی که این قانون علیه عربستان به اجراء درآید، این کشوردچارشوک غریبی خواهد شد و به چشم مییاید درآن شرایط بر آن شوی برای این کشورحتی نسبت به تعیین سرنوشت اموال و دارایی های خود در ایالات متحده بسیار سخت شود؛ چرا که اگه اموال خود را در ایالات متحده حفظ کند، همواره در معرض سرقت و غارت قرار خواهد گرفت و اگه توانسته باشد آنها را از ایالات متحده خارج کند ، پشتوانه عظیم خود را جهت اعمال سیاستهای مورد نظر در ابعاد گوناگون از دست خواهد داد.
در هر صورت این باور وجود دارد که عربستان از پیش نگاه کنی آینده روابط خود با واشنگتن عاجز خواهد بود.سرنوشت ناخوشایند سران کشورهای دوست و هم پیمان ایالات متحده در مناطق گوناگون دنیا بویژه در غرب آسیا و شمال آفریقا دائما جلو روی مقامات ریاض است.»

حسینی در پاسخ به این پرسش که واکنش قصر سفید به اقدام کنگره چگونه بود نقل کرد:
« موضع سخنگوی قصر سفید و هجوم او به سناتورها در پی تصویب این قانون و اعلام نارضایتی قصر سفید نسبت به این قضیه،بیشتر به یک اکران سیاسی شبیه است چرا که هم حزبی ها و حامیان دولت اوباما نیز سهم بالایی در تصویب این نقش و لغو وتوی اوداشته اند.
عربستان در این قضیه ابزار مهم لابیگری خود در ایالات متحده را نیز ناکارآمد کشف کرد.»

وی در مورد این پرسش که تصویب این قانون چه تاثیری بر منطقه خواهد گذاشت، نقل کرد: «سیاستی را که آمریکایی ها در قبال منطقه غرب آسیا و تحولات مربوط به آن دنبال می نمایند نباید به تصویب این قانون گره زد و البته نباید آن را کاملا مستقل از این قضیه آگاهی داشت. همچنین نمی شود در انتظار آثار سه سوته تصویب این قانون در تحولات و بحرانهای جاری منطقه بود.»

49310

--- نظرات شما کاربران عزيز براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود ---

نگارش توسط : فرشته ق.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

طهارت ار نه به خون جگر کند عاشق ««« »»» به قول مفتی عشقش درست نيست نمازقانون جاستا علیه کشورهای دیگر هم می تواند به کار گرفته شود (2 عکس)


TT / 210 --- TP / 15%

گردآوری شده توسط : فرشته ق.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : قانون
برچسب ها : جاستا

مطالب مرتبط