اسد به قدرتی بدل شده که نمی توان آن را به حساب نیاورد/عربستان در یمن گرفتار شده

اسد به قدرتی بدل شده که نمی توان آن را به حساب نیاورد/عربستان در یمن گرفتار شده

دیپلمات قدیمی کار آمریکایی که سفیر واشنگتن در عربستان بوده، با اشاره به گرفتار شدن سعودیها و همپیمانانشان در یمن، تأکید کرد که واشنگتن از دو سال قبل به این نتیجه رسید که محال است بتواند رئیس جهور کشور سوریه را سرنگون کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ریچارد . دابلیو مورفی» دیپلمات قدیمی کار آمریکایی با 34 سال فعالیت در حوزه خاورمیانه و کشورهای عربی در سال‌های جنگ تحمیلی علیه کشورمان، سفیر ایالات متحده در عربستان سعودی بود و سپس معاون وزیر خارجه ایالات متحده در امور خاورمیانه شد.

مورفی که عضو هئیت امنای دانشگاه آمریکایی «بیروت» در لبنان نیز است در گفت‌وگو با روزنامه «الاخبار» این کشور تأکید کرد که برخی از کشورهای حاشیه خلیج فارس قصد دارند سناریوی افغانستان را در کشور سوریه تکرار کرده تا بدین ترتیب به خواسته خود یعنی سرنگونی دولت حاکم بر این کشور برسند.

وی با اظهار این که واشنگتن از دو سال قبل به این نتیجه رسید که محال است قادر باش «بشار اسد» رئیس جمهور کشور سوریه را سرنگون کند، درباره این که نظرش درباره حزب الله و مبارزه این گروه با گروههای تروریستی وابسته به القاعده در کشور سوریه چه چیزی است گفت: چندین سال قبل، واشنگتن، حزب الله را یک نهاد تروریستی نامید. این گروه [در حال حاضر] با گروهک تروریستی داعش و القاعده می‌جنگد، ولی در عین حال حامی اصلی نظام کشور سوریه است. واشنگتن نیز نظام را عامل نابودی و درد و رنج ملت کشور سوریه می‌داند.

این دیپلمات آمریکایی ادامه داد: ولی دو یا سه سال در واشنگتن قبل تغییری رخ داد. در حالی که باراک اوباما رئیس جمهور [ایالات متحده] در سالهای 2011 و 2012 درباره لزوم کناره‌گیری اسد سخن نقل می کرد، ولی همه چیز عوض شد و به این نتیجه رسید که [این مسئله] امکان پذیر نیست و اسد در آستانه ترک قدرت نیست و باید مصالحه سیاسی هدف همه باشد. ولی همه در این هدف مشترک نیستند، بلکه برخی میگویند که اسد باید قبل از آغاز هر روند مصالحه ای برود.

مورفی با اظهار این که واشنگتن موضع خود را نسبت به موضوع کشور سوریه عوض کرده، تصریح کرد که واشنگتن می‌گوید که «این مسئله عملا توانایی اجرایی دارد، و باید مذاکراتی را آغاز کرد که در آن اسد به عنوان رئیس جمهور [دوره] انتقالی پذیرفته شود... در واقع اسد به قدرتی تبدیل ساخته شده است که باید در کشور سوریه امروز به حساب آورده شود».

وی تأکید بر این که کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس هر کاری می‌کنند که اسد سرنگون شود، درباره جنایات عربستان سعودی علیه مردمان بی پاسداری یمن گفت: می اندیشم که دغدغه روزافزونی در واشنگتن نسبت به عملیات ارتشی که عربستانیها و همپیمانان آنان [در یمن] به انجام می رسانند، موجود موجود باشد.

آنان گرفتار جنگی شده اند که وارد شدن به آن راحت است ولی خروج از آن دشوار. ما این مسئله را درک و بر کاهش خشونت تشویق می‌کنیم. ولی عربستانیها می‌گویند که آنچه رخ می‌دهد به دلیل تلاش ایرانیها برای گسترش نفوذشان در شبه جزیره عرب است.

سفیر پیشین واشنگتن در ریاض درباره تأیید قانون «جاستا» نیز اعلام کرد که تأیید چنین قانونی تأسف انگیز است و تأکید دارد که اکثر اعضای کنگره ایالات متحده این قانون در حمایت از قربانیان 11 سپتامبر آگاهی می دارند نه علیه عربستان سعودی.

بر اساس قانون جاستا خانواده های قربانیان 11 سپتامبر قادر می باشند از عربستان سعودی شکایت کنند. کنگره ایالات متحده این مسئله را تأیید کرد، هر چندین رئیس جمهور ایالات متحده مخالفت خود را با تصویب این قانون اعلام کرده بود.

---براى بالا بردن سطح کيفى سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد---

تهیه از : دل انگيز خ.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

يار اگر رفت و حق صحبت ديرين نشناخت ««« »»» حاش لله که روم من ز پی يار دگراسد به قدرتی بدل شده که نمی توان آن را به حساب نیاورد/عربستان در یمن گرفتار شده


TT / 97 --- TP / 17%

گردآوری شده توسط : دل انگيز خ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : نیاورد
برچسب ها : حساب , قدرتی

مطالب مرتبط