قزوین در دهه نخست محرم امسال پاکیزه تر از هر سال/ مشارکت خودجوش قزوینی ها در پاکسازی شهر

قزوین در دهه نخست محرم امسال پاکیزه تر از هر سال/ مشارکت خودجوش قزوینی ها در پاکسازی شهر

فارس از مشارکت خودجوش قزوینی‌ها در پاکسازی شهر قزوین، طی دهه اول محرم به مخصوص شب‌های هشتم، نهم و دهم این ماه گزارش می‌دهد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از قزوین، در چندین سال اخیر موضوع حفظ پاکیزگی شهر در دهه اول ماه محرم مورد توجه قشرهای گوناگون مردمان قرار گرفته و شهروندان در این راستا بیش از گذشته تلاش می کنند که گروه هایی هم نذر و نیتشان کمک به پاکبانان شهرداری و جمع آوری زباله ها از سطح شهر است.

امسال در شهر قزوین شاهد بودیم عده ای از شهروندان به صورت خودجوش با عنوان «پاکبانان حسینی» نسبت به پاکسازی سطح شهر در شب های هشتم، نهم و دهم ماه محرم اقدام کردند که در نتیجه این حرکت ارزش دارنده و فرهنگ سازی صورت گرفته، این شهر در ایام مذکور نسبت به سال گذشته نظیفتر بود.

البته هنوز تا رسیدن به حالت مطلوب، راه بسیاری در پیش است اما همین که از نقطه ای که سال ها در آن متوقف بودیم، عبور و به جلو حرکت کرده ایم، علامت خوبی است.

در گزارش جلو رو با اعضای کمپین پاکبانان حسینی و تنی چندین از شهروندانی که با عنوان پاکبان حسینی و به صورت خودجوش در دهه اول ماه محرم امسال اقدام به پاکسازی معابر شهر و مسیرهای منتهی به عبور دسته های سینه خانمی و عزاداران حسینی کرده بودند، مصاحبه ای صورت گرفته است که از نظر می گذرد.

* تولید زباله کمتر با فرهنگ سازی از زمان خردسالی در مدارس

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین در مکالمه با خبرنگار فارس در قزوین بیان داشت: دهه اول ماه محرم امسال با همکاری سمن های فعال در حوزه محیط زندگی کرد شهری و اقدامات سازمان مدیریت پسماند شهر قزوین، شهری نظیفتر از سال های گذشته بوده است.

سعید وزیری نژاد افزود: با برنامه ریزی مناسب تشکل های غیردولتی زندگی کرد محیطی، در شب های هشتم، نهم و دهم ماه محرم شاهد فرهنگ سازی در زمینه عدم رهاسازی ظروف یکبار مصرف در معابر شهر بودیم.

وی همراهی مردمان و هیأت های مذهبی قزوین در زمینه رعایت نظافت شهری نسبت به سال های گذشته را مطلوب و پیشرفت قابل توجهی در حوزه فرهنگ سازی آگاهی داشت و ادامه داد: همچنین هیأت های مذهبی افرادی را مأمور جمع آوری لیوان های یکبار مصرف در مسیر مساجد کرده بودند که کار بسیار ارزشمندی بود.

وزیری نژاد افزود: نوجوانان بسیاری هم با مشاهده مردمی که سرگرم جمع آوری زباله بودند، وارد کار شده و با دست گرفتن کیسه های پلاستیکی نسبت به جمع آوری زباله از سطح شهر اقدام کردند.

وی با بیان این که رعایت نظافت شهری فقط مخصوص دهه اول ماه محرم نیست، خاطرنشان کرد: در اجتماعات مذهبی بزرگ مانند اعیاد شعبانیه یا مسابقات ورزشی نظیر بازی تیم های مطرح کشور و بازی های تیم ملی شاهد انباشته شدن زباله در شهر هستی که نظافت آن ها توسط مردمان ضرورت دارد.

این مسؤول عنوان کرد: یکی از برنامه های تشویقی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری برای ترویج فرهنگ رعایت نظافت شهری و اصول صحیح عزاداری، برگزاری اجرای برنامه انتخاب هیأت های مذهبی برتر در زمینه رعایت اخلاق و رفتار شهروندی با عنوان شهر عاشورایی است.

مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین افزود: همچنین از تشکل های مردمی در حوزه محیط زندگی کرد خواست می شود با ارائه نقشها و ایده های کاربردی، کلکسیون مدیریت شهری را در تدوین یک افق 10 ساله برای کاهش زیان اجتماعی مساعدت کنند.

وزیری نژاد بیان کرد: تولید زباله کمتر و فرهنگ نریختن زباله در معابر شهرها همواره از نگرانی های شهرداری های کشور بوده که رفع این زیان اجتماعی نیازمند آموزش و فرهنگ سازی از زمان خردسالی در مدارس و همکاری سیستم های اجرایی با کلکسیون مدیریت شهری است.

وی افزود: سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین حدود پنج سال است به حوزه آموزش در مقاطع پیش دبستانی و ابتدایی ورود کرده و با توزیع کتاب قصه و اجرای اکرانهای هنری، ساخت و انتشار انیمیشن از سیمای استان، تعلیمهای چهره به چهره از طریق تریبون های گوناگون، نسبت به فرهنگ سازی اقدام کرده است.

* اجرای برنامه هایی برای منافع مادی و معنوی مردمان و سیستم های دولتی

رئیس خانه مشارکت در تندرست استان قزوین در مکالمه با خبرنگار فارس در قزوین بیان داشت: نظام مقدس جمهوری اسلامی تجربیات خوبی در بهره گیری از تشکل های مردمی داشته و دارد که می توان به بسیج نیروهای مردمی از سوی حضرت امام خمینی(ره) بنیان گذار ایران اشاره کرد که که نتیجه آن پیروزی انقلاب اسلامی و اداره هشت سال پاسداری مقدس بود.

حبیب الله انصاریان افزود: مطلب مذکور باید سرلوحه اقدامات و فعالیت های ما در رفع مشکلات اجتماعی باشد چراکه تمام مسئولان سیستم های دولتی در زمینه مشارکت مردمان در اداره خوب تر امور شهر اتفاق نظر دارند امام خانه مشارکت مردمان در تندرست هم بر این باور است که باید تمام مردمان دست به دست هم داده تا تندرست عمومی تأمین شود.

وی تندرست را در بر می داری در بر می داری پنج بعد جسمانی، روانی، اجتماعی، معنوی و محیط زندگی کرد برشمرد و ادامه داد: چنانچه هر یک از این ابعاد مخدوش شود بر دیگری اثر مستقیم قرار میدهد.

این مسؤول افزود: به عنوان نمونه چنانچه فردی تمام اعضای بدنش سالم باشد اما هوا ناپاک باشد به تدریج تندرست جسمانی وی به مخاطره می افتد، بنابراین خانه مشارکت مردمان در تندرست در زمینه پاکیزگی و تندرست محیط زندگی کرد رابطه مستقیمی با تشکل های مردمی زندگی کرد محیطی داشته و دارد.

رئیس خانه مشارکت در تندرست استان قزوین خاطرنشان کرد: تاکنون برنامه های خوبی از سوی این خانه و این تشکل ها اجرا شده و برنامه هایی هم در دست اقدام است که منافع مادی و معنوی فراوانی برای مردمان و سیستم های دولتی به همراه دارد.

انصاریان با اشاره به پاکسازی سطح شهر در ایام محرم امسال برای دومین سال متوالی در شهر قزوین اذعان کرد: خوشبختانه تعداد زیادی از اعضای تشکل رفتگران طبیعت و پیام آوران امید در کنار خانه مشارکت در اجرای این طرح همکاری کردند.

وی هدف عمده از پاکسازی را ترویج فرهنگ نریختن زباله در سطح شهر به مخصوص در اجتماعات ورزشی، مذهبی و فرهنگی مانند مسابقات فوتبال، برگزاری اعیاد بزرگ و مهمانی عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین ذکر و بیان امیدواری کرد: شهروندان در تمام ایام سال نسبت به حفظ پاکیزگی شهر توجه مخصوص داشته باشند.

این مسؤول با ابراز خرسندی از مشارکت خودجوش مردمان در پاکسازی سطح شهر از مددهای مادی و معنوی دانشگاه علوم پزشکی و شهرداری قزوین به مخصوص سازمان های فرهنگی ورزشی و مدیریت پسماند شهرداری قزوین افزود: با این حمایت ها قادر بودیم وسائل مربوطه را تهیه و در طرح پاکسازی مصرف بکنیم که از کمسیون بهداشت شورای اسلامی شهر قزوین و اداره کل محیط زندگی کرد استان قزوین قدردانی می شود.

*تشکیل کمپین پاکبانان حسینی با هدف ترویج فرهنگ شعور حسینی

عضو کمپین پاکبانان حسینی در مکالمه با خبرنگار فارس در قزوین گفت: هر ساله با آمدن ماه های محرم و صفر، حجم بسیاری از نذورات در ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف در مساجد، هیأت ها و تکایا توزیع می شود که ضروری است عزاداران از ریزش این ظروف در سطح معابر پیش گیری و مسائل زندگی کرد محیطی را رعایت کنند.

زهرا عابدی افزود: ریزش ظروف پلاستیکی از جمله لیوان های یک بار مصرف در معابر شهر، امری غیراخلاقی است و پاکبان های زحمتکش شهرداری تا پاسی از شب باید این ظروف را از سطح خیابان ها جمع آوری کنند.

وی افزود: کمپین پاکبانان حسینی با هدف ترویج فرهنگ شعور حسینی، فرهنگ شهروندی در ایام محرم و ترویج نذر فرهنگی در میان شهروندان و کمک به پاکبانان شهرمان تشکیل شد.

این عضو کمپین پاکبانان حسینی خاطرنشان کرد: این کمپین وابسته به هیچ گروه ویژه ای نیست و حرکتی خودجوش و با مشارکت شهروندان بود.

عابدی بیان کرد: طی مدت دو روز 270 نفر به عضویت کمپین درآمدند و 100 نفر هر روز از صبح تا پاسی از شب، کوچه و خیابان های منتهی به مسیر عزاداری هیأت و دسته های سینه خانمی را پاکسازی کردند.

وی افزود: در کنار این فعالیت عملی، در گروه تلگرامی کمپین پاکبانان حسینی هم هر روز پیام ها و مطالب مرتبط با فرهنگ نریختن زباله و ظروف یکبار مصرف در کوچه و خیابان و کمک به پاکبانان شهر با شعار «هر شهروند، یک پاکبان»، «با هر نیتی شرکت می کنید»، «خواهش می کنیم ظروف یک بار مصرف را داخل سطل زباله بیاندازید»، «پاکبان جزء لشگریان یزید عدم»، خبر دهی می شد.

وی ادامه داد: سعی ما بر این بود تا عاشورای حسینی امسال آغازی برای تثبیت موضوع محافظت از محیط شهری، حفظ تندرست نسل فعلی و آیندگان و احترام به حقوق شهروندی باشد و این مهم با کمک شهروندان و جوانان عاشق امام حسین(ع) و حمایت و همراهی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین بیش از گذشته تحقق یافت.

*افزایش تعداد داوطلبان پاکبان و گروه های مردمان نهاد در قزوین

یکی دیگر از اعضای کمپین پاکبانان حسینی معتقد است: با توجه به این که کار خیر جمع آوری زباله در ایام محرم از سال گذشته آغاز شده بود، امسال تعداد داوطلبان پاکبان و گروه‎ های مردمان نهاد افزایش یافته و گروه های بیشتری به گروه رفتگران طبیعت افزوده شده بودند.

علیرضا اسماعیلی در مکالمه با خبرنگار فارس در قزوین بیان داشت: با توجه به جلسات متعددی که از سوی شهرداری از مدت ها پیش به انجام رسانده شده بود، امسال به هماهنگی و ارائه تجهیزات به ایستگاه های صلواتی همانند مخازن و کیسه های زباله و لیوان کاغذی به مسائل بهداشتی توجه بیشتری شده بود.

وی افزود: ساخت و انتشار انبرک سبک برای برداشتن لیوان و ظروف یکبار مصرف در امسال از خم شدن برای برداشتن زباله پیش گیری کرده بود و زباله های ول شده در جوی های آب ساده تر قابل برداشت بود که امیدواریم این انبرک ها در اختیار پاکبانان شهرداری قرار گیرد.

*اقدام پاکبانان حسینی، مردمان را تحت تأثیر قرار داد

یکی دیگر از اعضای کمپین پاکبانان حسینی در مکالمه با خبرنگار فارس در قزوین عنوان کرد: در سطح کشور هر هفته با پاکسازی های محیط زندگی کرد به فرهنگ سازی توجه میشود، سال گذشته به پاکسازی معابر اقدام کردیم که مورد حمایت بخش های گوناگون قرار گرفت به طوری که امسال گروه های بسیاری با ما در این مسیر همراه شدند.

علی تیموریان هدف از پاکسازی سطح شهر در ایام محرم و سایر عالیت ها را ترویج فرهنگ نریختن زباله مطرح کرد و افزود: درصدد هستیم به عموم مردمان نمایان کنیم که اقدام جمع ‎آوری زباله از سطح شهر وظیفه هیچ کس نیست، زیرا شهر مخازن زباله دارد.

این عضو کمپین پاکبانان حسینی ادامه داد: جمع آوری زباله از سطح شهر توسط مأموران شهرداری انجام می شود و شهروندان این لطف کارگران را وظیفه آن ها آگاهی میدارند اما حرکت ما را کسی وظیفه تلقی نمی کند و حتی مردمان را تحت تأثیر حرکت مثبت هم گذاشته و رفتار درست را معلوم می کند.

تیموریان افزود: در محرم امسال اوضاع سطح معابر به مراتب خوب تر از سال گذشته بود و زباله های کمتری بر روی زمین ول شده بود.

این پاکبان حسینی خاطرنشان کرد: هدف ما فرهنگ سازی، آموزش و مسئولیت پذیری مردمان در برابر تولید زباله های خودشان بود که به لطف خدا و همت تشکل های زندگی کرد محیطی و مشارکت جمعی از مردمان تا حدودی این امر تحقق یافت که نتیجه این اقدام سال های آینده معلوم می شود.

تیموریان با بیان این مطلب که هیچ کار و حرکت فرهنگی مثبتی بدون نتیجه نمی ماند، گفت: امسال مردمان از هر قشری حرکت خوشگل اعضای تشکل های زندگی کرد محیطی را نظاره می کردند و عده بسیاری هم همراه آن ها شدند.

* هر شهروند یک پاکبان

یکی دیگر از اعضای کمپین پاکبانان حسینی در مکالمه با خبرنگار فارس در قزوین یادآور شد: اعضای این کمپین در این سه شب هشتم، نهم و دهم محرم بدون هیچ چشمداشتی تمام تلاش خود را برای تنظیف شهر مورد استفاده قرار دادند که امیدواریم این حرکت نهادینه شده و جدیدی برسیم که واقعاً هر شهروند یک پاکبان باشد.

سید قوامی افزود: شهرداری هم در این مسیر از دوستان خود حمایت کرد و وسایل مورد نیاز را در اختیار آنان قرار داد اما ما باید به جلو گیری برسیم نه به درمان.

وی با تأکید بر ضرورت افزایش تعداد مخازن جمع آوری زباله در سطح معابر به مخصوص در این ایام ادامه داد: پاکبانان حسینی یک تشکل نبودند و زیر نظر یک سازمان یا ارگان خاص کار نمیکنند بلکه جوانانی هستند که عقاید آن ها بیش از هر چیز دیگری برای آنان اهمیت دارد.

* جامعه شیعی نماد نظم پذیری و هنجارپذیری های اجتماعی و فرهنگی است

حرف آخر این که؛ آیینی همانند مهمانی عزاداری محرم، قادر هست بستری برای فرهنگ سازی باشد تا دیگر شاهد انباشت زباله پس از اجتماعات بزرگ ورزشی، فرهنگی و مذهبی نظیر اعیاد شعبانیه، مسابقه ورزشی در سطح ملی در سطح کشور نباشیم.

امید است روزی برسد که مردمان با یک باور، اعتقاد قلبی محکم ایام عزاداری محرم، ضیافتهای مرتبط با نیمه ماه شعبان و سایر عالیت های ملی و مذهبی را در یک چارچوب کاملاً صحیح به انجام رسانند.

زیبنده جامعه شیعی نیست که در عالیت های بزرگ ملی و مذهبی خیابان ها و معابر عمومی مملو از زباله و ضایعات باشد؛ جامعه شیعی نماد نظم پذیری و هنجارپذیری های اجتماعی و فرهنگی است.

********************

گردآوری از: زری ع.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حافظا تکيه بر ايام چو سهو است و خطا ««« »»» من چرا عشرت امروز به فردا فکنمقزوین در دهه نخست محرم امسال پاکیزه تر از هر سال/ مشارکت خودجوش قزوینی ها در پاکسازی شهر


TT / 234 --- TP / 10%

گردآوری شده توسط : زری ع.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : پاکسازی
برچسب ها : امسال , خودجوش , پاکیزه

مطالب مرتبط