قلعه ناریکالا، عمارتی ایرانی در شهر تفلیس!

قلعه ناریکالا، بنایی ایرانی در شهر تفلیس!

تفلیس پایتخت و همچنین بزرگ ترین شهر گرجستان و شرق قاره اروپا است. این شهر به علت نزدیکی به ترکیه و کشور روسیه قادر بوده به عنوان یک مقصد گردشگری در دنیا حساب بشود و در سالهای اخیر مسافرین زیادی به طرف این شهر گرجی مسافرت کنند. تفلیس یکی از مقاصد گردشگری دوست داشتنی برای مردم کشورمان حساب میشود و دلیل آن هم ابطال روادید برای وارد شدن ایرانیان به این کشور بوده است.

تصویر شماره 1 ⇩

قلعه ناریکلا (Narikala Fortress) عمارتی تاریخی است که در سده چهارم میلادی بر یکی از کهنه ترین ناحیه های پایتخت گرجستان بنا شده است. این استحکامات ارتشی بر روی تپه‌ای شیب‌دار بین حمام‌های گوگردی و باغ گیاه‌شناسی قرار دارد. در حیاط این قلعه کلیسای سنت نیکولاس واقع شده است. کلیسا را در سال ۱۹۹۶ برای جانشینی با همتای سده سیزدهمی‌اش ساختند که در آتش‌سوزی ویران شده بود، در ذیل بیشتر در رابطه با این کلیسا شرح میدهیم. در وقتهای گذشته تفلیس قسمتی از خاک ایران بود و این قلعه هم در دوره امپراطوری ساسانیان ساخته شده است.

مختصری از تاریخ قلعه ناریکالا
همان گونه که نقل کردیم شهر تفلیس در زمان حکومت ساسانیان جزئی از خاک ایران حساب میشد و این قلعه در سده چهارم میلادی به دست ایرانیان ساخته شد. بعد از آن بود که تفیلس بوسیله سلطان وقت گرجستان ساخته و بعدها در عبور زمان به شهری مورد توجه تبدیل ساخته شد. پس با انتخاب ناریکالا، جاذبه ای ایرانی را درپیش دارید که قدمتی بیشتر از ۱۶۰۰ سال دارد و دارای معماری فارسی است. باحال است بدانید که ناریکالا در تفلیس با عنوان «قلعه مادر» هم نامدار است و به عنوان نماد سنتی و دفاعی شهر شناخته می شود. این قلعه زمانی هجوم مغول های به کشورمان انجام نشده بود این قلعه با نام بومی آن منطقه شوریس سیخه عنوان داشت محلی کاربردی برای پاسداری از مرزهای ایران بشمار می رفت و قسمتهایی از آن به عنوان زندان و سیاهچاله به کار گرفته میشد.

اما این بحث تا زمانی ادامه داشت که مغول ها به کشورمان هجوم کردند و به این ترتیب با یورش خود قادر بودند تفلیس و این قلعه را به تصرف خود در بیاورند. هر چند زیانی به قلعه وارد نساختند اما نام آن را به “نارین قلعه” عوض کردند. نام فعلی آن بر پایه فرق گویش های مردم ساکن در این منطقه به ناریکلا عوض شده است. البته بد نمی باشد بدانید بعضی از منابع هم تخریب ناریکالا در سال ۱۸۲۷ را راجع به ترکیدن مهمات روس ها می دادند که از این قلعه برای محافظت آنها بهره میگرفتند. اما چندین و چند بار این قلعه ایرانی در شهر تفلیس مورد نو سازی قرار گرفته و اکنون با گذشت ۱۶۰۰ سال ساختمانی مقاوم برای بازدید عموم دارا است.
تصویر شماره 2 ⇩
تصویر قلعه ناریکالا، عمارتی ایرانی در شهر تفلیس!

کلیسای سنت نیکلاس | St. Nicholas church
در حیاط این قلعه یک کلیسا کوچک به اسم سنت نیکلاس ساخته شده است. قدمت این کلیسا تاریخی به سده دوازدهم میلادی بر میگردد. در همان لحظه شاه وایت چهارم بر شهر تفلیس حکمرانی می کرد. در سال ۱۸۲۷ زمین لرزه و حریق در این منطقه پیش آمد که سبب تخریب قسمتهایی از کلیسای سنت نیکلاس شد. کاوشگران با کشف بعضی از لوح های مذهبی کلیسا در سال ۱۹۶۶ میلادی و همچنین نو سازی این کلیسا در طی تاریخ ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۷ قادر بودند آن را روز های سابق خودشون بازگردانند و در حال حاضر جزء یکی از اماکن توریستی در شهر تفلیس به حساب مییاید. کلیسای سنت نیکلاس سه ورودی در جهات گوناگون دارد و وقتی وارد آن شوید، با حکاکی های باحال توجهی بر روی دیوار مواجه خواهید شد. همچنین بر روی دیوارهای این کلیسای کوچک، طرح و نقاشیهایی از کتاب مقدس و تاریخ گرجستان را نگاه خواهید کرد.

خوب ترین زمان نگاهی به ناریکالا
شهر تفلیس از لحاظ جغرافیایی در نیمکره شمالی، جنوب منطقه قفقاز و دربین دریای مشکی و کوه های قفقاز هم قرار گرفته است. بنا بر اقلیم نیمه گرمسیری و مرطوبی که این شهر دارد، فصل تابستان ها در تفلیس آب و هوا خیلی گرم و فصل زمستان های نسبتا گرمی در تفلیس محیا است. در اغلب اواقت سال مقدار بارندگی در این شهر بالاست به طوری که نمی شود دوره ای را خشک و کم ریزش در این شهر نام برد. از همین بنا بر شروط آب و هوایی معتدلی که در این شهر حکم فرماست در چهار فصل سال زمان عالی ای برای مسافرت به این شهر است.

دسترسی به قلعه ناریکالا
محلی که برای ساخت این قلعه در شهر تفلیس انتخاب کرده بودند بر روی کوه متاتسمیندا (Mtatsminda) هم بود. به همین منظور برای نگاهی به آن باید به بالای کوه بروید و از آن بالا چشم انداز ی خوشگلی از شهر تفلیس را درمقابل خود شما بینید.

به منظور دسترسی به این مکان توریستی در شهر تفلیس، بنا بر مکان قرار گیری آنکه در موسسه شهر است به سادگی قادر هستید با بهره گیری از ابزار انتقال عمومی (مترو، اتوبوس مسافربری و تاکسی) خود شما را به این بنای تاریخی گرجستانی منتقل بکنید.

نگاهی به این مکان توریستی مجانی است

مدت زمان نگاهی به این جاذبه: بین ۱ تا ۲ ساعت

آدرس: Narikala Hill, Georgia

تلفن: ۰۰۹۹۵۵۹۸۸۶۶۸۶۶
تصویر شماره 3 ⇩
تصویر قلعه ناریکالا، عمارتی ایرانی در شهر تفلیس!

اماکن توریستی نزدیک به قلعه ناریکالا
در پیرامون این قلعه تاریخی در شهر تفلیس اماکن توریستی دیگری هم یافت می شود که قادر هستید بعد از این که بازدیدتان از ناریکالا به پایان رسانده شد از آنها نگاه کردن فرمایید. این جاذبه ها عبارتند از:

کلیسای ارمنی سنت جرج | Saint George Armenian Cathedral
فاصله این بنا تا قلعه: ۸۷ متری

مسجد جامع تفلیس | Jumah Mosque
فاصله این بنا تا قلعه: ۴۰۰ متری

حمام های گوگردی تفلیس | Sulfur Baths Tbilisi
فاصله این بنا تا قلعه: ۴۰۰ متری

باغ گیاه شناسی ملی گرجستان | National Botanical Garden of Georgia
فاصله این بنا تا قلعه: ۱ کیلو متری

تندیس کارتلیس ددا | Kartlis Deda
فاصله این بنا تا قلعه: ۳٫۴ کیلو متری

___________________________________

تهیه و تدوین : گلنار ت.

جهانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ز شوق روی تو حافظ نوشت حرفی چند ««« »»» بخوان ز نظمش و در گوش کن چو مرواريدقلعه ناریکالا، عمارتی ایرانی در شهر تفلیس!


TT / 260 --- TP / 26%گردآوری شده توسط : گلنار ت.
تاریخ گردآوری : 2018-04-11
در دسته بندی : بنایی
برچسب ها : تفلیس , ناریکالا
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :