لاغرشدن با چای ترش یا چای سبز؟ (4 عکس)

لاغری با چای ترش یا چای سبز؟تصویر و عکس شماره 1 ⇩
تصویر و عکس لاغری با چای ترش یا چای سبز؟

چای سبز باعث کاهش قند خون می شود

مطالعات گوناگون نشان داده‌ مصرف چهار فنجان چای سبز در روز می‌‌تواند به نوعی سوخت بافت چربی را تحریک کند. البته این فایده زیاد و گیرا نیست و نمی‌توان حتی برای کاهش وزن‌ کم هم روی آن حساب کرد.

این روزها پرسش‌های زیادی در خصوص انواع چای مطرح می‌شود؛ این‌که تفاوت عمده انواع چای در چه است؟ آیا چای سبز و ترش لاغر می‌کند؟ چای قرمز می‌تواند پایین‌آورنده بیماری فشارخون باشد؟

به ‌طورکلی، برگ‌های چای پس از رسیدن، چیده، فرآوری (تخمیر) و خشک می‌‌شود و بسته به میزان فرآوری نوع و خواص چای فرق می‌کند. اگر برگ چای را پس از چیدن پژمرده کرده و غلتک بزنند و سپس خشک کنند، برگ چای مشکی می‌شود. اما اگر برگ‌ها را بخار دهند و سپس خشک کنند، چای سبز و اگر فرآوری ضعیف‌تر و بدون تخمیر انجام شود، چای سفید یا اورلانگ (نوعی چای تایلندی) به دست می‌آید.

چای سبز؛ از حقیقت تا تبلیغ؟
مطالعات نمایان کرده است چه در کشت سلول و چه روی افراد مطالعه‌شده، خواص آنتی‌اکسیدانی چای سبز بسیار بالاتر از چای مشکی است، چراکه تخمیر کمتری روی برگ‌های آن انجام می‌شود و خواص ضدسرطانی آن ثابت شده است اما این‌که چای سبز فایده لاغرکنندگی دارد یا نه، باید بگوییم مطالعات گوناگون نشان داده‌ مصرف چهار فنجان چای سبز در روز می‌‌تواند به نوعی سوخت بافت چربی را تحریک کند. البته این فایده زیاد و گیرا نیست و نمی‌توان حتی برای کاهش وزن‌ کم هم روی آن حساب کرد. در نتیجه، تمام تبلیغات در خصوص لاغری با چای سبز فریب است و هیچ دانشی پشت آن نیست و به این خیال نباشید که چای سبز معجزه‌ کرده، شما را خوش‌هیکل و لاغر می‌کند.

این را هم آگاهی بدارید اگر چه چای سبز در مقایسه با چای مشکی کافئین کمتری دارد، اما با این حال حاوی این ماده است و خانم‌های باردار، شیرده و افرادی که رنجش اعصاب دارند و آنهایی که ضربان قلبشان شلخته است، خوب تر است در مصرف آن زیاده‌روی نکنند. مصرف این چای همچون چای مشکی به همراه غذا جذب روی، آهن و لسیم را کاهش می‌‌دهد.

این چای باید حداقل پنج تا ده دقیقه دم بکشد تا ترکیبات مفید آن بیرون رود و اگر هم مدت زمان دم کشیدن بیشتر شود، مواد قابض آن رها می‌شود و اگر در مصرف آن زیاده‌روی شود، باعث دفع زیاد آب از بدن و خشکی مدفوع و یبوست می‌شود.

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس لاغری با چای ترش یا چای سبز؟

چای سبز فایده آرام بخشی داشته و قادر هست وضعیت تنش را از بین ببرد

از خواص و خواص دیگر چای سبز می توان نقل کرد:
* چای سبز با مهار عملکرد و حفاظت از ساختار دیواره رگ ها، مانع از بروز بیماری فشارخون بالا می شود.

* کاتچین موجود در چای سبز باعث برطرف کردن باکتری های مولد مسمومیت غذایی یا سم تولید شده توسط این باکتری ها می شود.

* چای سبز باعث کاهش قند خون می شود. اگرچه برخی پژوهشگران آشامیدن چای سبز را به افراد سن دار پیشنهاد میدهند اما برخی دیگر معتقدند آشامیدن چای سبز در جوانی باعث مهار میزان قند خون، پیش از رسیدن به سن کهولت می شود.

* ویتامین Cموجود در چای سبز با تقویت دستگاه مطمئنی بدن، بدن را در مقابل مریضیهای گوناگون به مخصوص مریضیهای فصلی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا در زمستان، اسهال و استفراغ در فصل تابستان و حساسیت های فصل پاییز، مقاوم می کند. در چین باستان برای افرادی که دائماً بیمار بودند، چای سبز تجویز می کردند.

* آشامیدن چای سبز برای افراد مبتلا به آسم یا افرادی که به خاطر مشاغل مخصوص یی که دارند (مثل کارگران کارخانه های سیمان) یا در مناطق خاصی میزیند (ساکنان مناطق سردسیر) پیشنهاد داده میشود.

* آشامیدن چای سبز نه تنها گوش را در برابر عفونت و تورم حفاظت می کند، بلکه در صورت بروز این معضل، نم دار کردن پارچه پاکی با چای سبز و سپس تمیز کردن گوش با آن قادر هست تا حدی از تورم و عفونت بکاهد.

* اگر محل نکته نظر را با چای سبز مرطوب کرده و منتظر مانیم تا خشک شود و این عمل را سه بار در روز تکرار کنیم، روند بهبودی و رفع محل جراحت تسریع می شود.

* چای سبز فایده آرام بخشی داشته و قادر هست وضعیت تنش، افسردگی و استرس و هیجان را از بین ببرد.

چای ترش لاغر می‌کند؟
به چای ترش، چای مکه یا چای قرمز هم می‌گویند. این چای با چای سفید، سبز و مشکی هم‌خانواده نیست. معروفیت عمده این چای مخلوطی در آن است که سبب کاهش فشارخون می‌شود. همچنین می‌تواند قند خون را مهار کرده، موجب تمدد اعصاب و جریان خوب تر خون شود، از حرارت کبد بکاهد و به سبب ویتامین C ، مقوی دستگاه مطمئنی بدن است. اما آیا این چای لاغر می‌کند؟ حقیقت این است که چای قرمز، حاوی ماده‌ای است که می‌تواند از جذب کربوهیدرات بکاهد، اما نمی‌تواند به تنهایی سبب لاغری شود. این چای در کنار رژیم غذایی و تحرک می‌تواند یک نوشیدنی رژیمی و کم‌کالری باشد.

تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس لاغری با چای ترش یا چای سبز؟

چای ترش برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی مفید است

نکته مهم آن‌که بانوان باردار، شیرده، افرادی که قصد بارداری دارند، کسانی که از دارو ضد حاملگی استفاده می‌کنند و بانوان یائسه‌ای که تحت هورمون‌درمانی هستند، باید با نظر پزشک از این چای بهره گیرند؛ چرا که این چای سطح استروژن بدن را دستخوش تغییرات می‌کند. همچنین افرادی که قند و بیماری فشارخون پایینی دارند باید در مصرف این نوشیدنی احتیاط کنند تا دچار رخوت و سستی نشوند.

خواص مصرف چای ترش
* برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی مفید است.

* تقویت‌کننده دستگاه مطمئنی است؛ این چای غنی از ویتامین C می‌باشد که در برابر عفونت و سرماخوردگی مقاومت ایجاد می‌کند.

* فشارخون را کم کرده که این تأثیر ناشی از عملکرد آنتوسیانین‌ها، پلی‌فنول‌ها و اسید هیبیسکوس می‌باشد.

* به خاطر غنی بودن از آنتی‌اکسیدان‌ها، با حذف رادیکال‌های آزاد به حفاظت از سلول‌های بدن مدد می‌کند.

* در افراد دیابتی اثر هیپوگلایسمیک دارد.

تصویر و عکس شماره 4 ⇩
تصویر و عکس لاغری با چای ترش یا چای سبز؟

چای ترش، تقویت‌کننده دستگاه مطمئنی است

طریقه مصرف چای ترش
گل‌های چای را در آب جوش ریخته و برای مدت ۲۰ دقیقه منتظر مانید. پس از آن گلبرگ‌ها را دور ریخته و با افزودن کمی لیموترش، دارچین یا عسل از مصرف چای صفا بکنید. اگر دوست دارید چای شما غلیظ‌تر باشد می‌توانید گلبرگ‌های بیشتری را داخل آب جوش بریزید. مصرف روزانه ۳ فنجان از این چای به بهبود جریان خون، تمدد اعصاب و کاهش وزن مدد می‌کند. همچنین می‌توانید چای ترش را در یخچال و یا فریزر گذاشته و از آن به صورت یک نوشیدنی خنک استفاده نمایید. ضروری به ذکر است اگر در زمان کاهش وزن به سر می‌برید مقدار عسلی که به چای اضافه می‌کنید اهمیتی می دارد. هم‌چنین از آنجا که این چای منجر به کاهش فشارخون می‌شود خوب تر است با معده خالی به کار برده نشود. این توصیه خصوصاً در افراد دیابتی به خاطر تأثیر هیپوگلایسمیک این چای، باید مهم شماریده شود.

______________________

تهیه و تدوین : فروغ ی.

طب سنتی و گیاهان دارویی در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

صبحدم از عرش می‌آمد خروشی عقل گفت
««« »»»
قدسيان گويی که شعر حافظ از بر می‌کنند

لاغرشدن با چای ترش یا چای سبز؟ (4 عکس)

TT / 155 — TP / 13%

نظر دهید