چای سبز لاغر می کند یا چای ترش؟ (2 عکس)

چای سبز لاغر می کند یا چای ترش؟

چای سبز از حقیقت تا تبلیغ

چای سبز نوعی چای است که از جوانه ها و گلبرگهای جدید گیاه چای حاصل میشود. در فرایند تولید این چای اکسایش بسیار کم صورت می پذیرد. چای سبز انواع گوناگونی همچون چینی و ژاپنی دارد. چای سبز را به خاطر داشتن موادی مانند کاتچین ضدسرطان و آنتی اکسیدان در بر می داری خواص دارویی مفید آگاهی میدارند، که نسبت به آنتی اکسیدان های سرشناسی چون ویتامین های C و E بسیار قوی تر عمل می کند.

به تازگی علاوه بر مردمان چین، چای سبز در بسیاری از کشورهای دنیا طرفداران فراوانی کشف کرده است. دلیل عمده این استقبال، آشنایی مردمان دیگر کشورها با خواص درمانی این نوع نوشیدنی است. هرچند در مواردی توصیه و پیشنهاد مردمان به یکدیگر عامل عمده مصرف برخی مواد غذایی یا نوشیدنی ها است. اما در رابطه با چای سبز علاوه بر توصیه دهان به دهان، پژوهشگران نیز خواص دارویی آن را تأیید کرده اند. آشامیدن روزانه 3 تا 4 فنجان چای سبز، مانع از ابتلا به بسیاری از بیماری ها می شود.

این روزها سوالهای زیادی در خصوص انواع چای مطرح می شود؛ اینکه تفاوت عمده انواع چای در چه چیزی است؟ آیا چای سبز و ترش لاغر می کند؟ چای قرمز می تواند کم کننده بیماری فشارخون باشد؟


به طورکلی، برگ های چای پس از رسیدن، چیده، فرآوری (تخمیر) و خشک می شود و بسته به میزان فرآوری نوع و خواص چای فرق می کند. اگه برگ چای را پس از چیدن پژمرده کرده و غلتک بزنند و سپس خشک کنند، برگ چای مشکی می شود. اما اگه برگ ها را بخار دهند و سپس خشک کنند، چای سبز و اگه فرآوری ضعیف تر و بدون تخمیر انجام شود، چای سفید یا اورلانگ (نوعی چای تایلندی) حاصل میشود.

تصویر و عکس شماره 1 ⇩

چای سبز فایده آرام بخشی داشته و می تواند وضعیت تنش را از بین ببرد

مصرف چای سبز

مطالعات نمایان کرده است چه در کشت سلول و چه روی افراد مورد بررسی قرار گرفته، خواص آنتی اکسیدانی چای سبز بسیار بالاتر از چای مشکی است، چراکه تخمیر کمتری روی برگ های آن انجام می شود و خواص ضدسرطانی آن ثابت شده است اما اینکه چای سبز فایده لاغرکنندگی دارد یا نه، باید بگوییم مطالعات مختلف نمایان کرده مصرف چهار فنجان چای سبز در روز می تواند به نوعی سوخت بافت چربی را تحریک کند. البته این فایده زیاد و گیرا نیست و نمی توان حتی برای کاهش وزن کم هم روی آن حساب کرد. در نتیجه، تمام تبلیغات در خصوص لاغری با چای سبز فریب است و هیچ دانشی پشت آن نیست و به این خیال نباشید که چای سبز اعجاز نموده، شما را خوش هیکل و لاغر می کند.

این را هم آگاهی بدارید اگه چه چای سبز در مقایسه با چای مشکی کافئین کمتری دارد، اما با این حال حاوی این ماده است و زنهای باردار، شیرده و افرادی که رنجش اعصاب دارند و آنهایی که ضربان قلبشان شلخته است، خوب تر است در مصرف آن زیاده روی نکنند. مصرف این چای همچون چای مشکی به همراه غذا جذب روی، آهن و لسیم را کم میکند.

این چای باید حداقل پنج تا ده دقیقه دم بکشد تا ترکیبات مفید آن بیرون رود و اگه هم مدت زمان دم کشیدن بیشتر شود، مواد قابض آن ول میشود و اگه در مصرف آن زیاده روی شود، باعث دفع زیاد آب از بدن و خشکی مدفوع و یبوست می شود.

از خواص و خواص دیگر چای سبز می توان نقل کرد:

* چای سبز با مهار عملکرد و حفاظت از ساختار دیواره رگ ها، مانع از بروز بیماری فشارخون بالا می شود.

* کاتچین موجود در چای سبز باعث برطرف کردن باکتری های مولد مسمومیت غذایی یا سم تولید شده توسط این باکتری ها می شود.

* چای سبز باعث کاهش قند خون می شود. اگرچه برخی پژوهشگران آشامیدن چای سبز را به افراد سن دار پیشنهاد میدهند اما برخی دیگر معتقدند آشامیدن چای سبز در جوانی باعث مهار میزان قند خون، پیش از رسیدن به سن کهولت می شود.

* ویتامین Cموجود در چای سبز با تقویت دستگاه مطمئنی بدن، بدن را در مقابل مریضیهای مختلف به مخصوص مریضیهای فصلی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا در زمستان، اسهال و استفراغ در فصل تابستان و حساسیت های فصل پاییز، مقاوم می کند. در چین باستان برای افرادی که دائماً بیمار بودند، چای سبز تجویز می کردند.

* آشامیدن چای سبز برای افراد مبتلا به آسم یا افرادی که به خاطر مشاغل مخصوص یی که دارند (مثل کارگران کارخانه های سیمان) یا در مناطق خاصی میزیند (ساکنان مناطق سردسیر) پیشنهاد داده میشود.

* آشامیدن چای سبز نه تنها گوش را در برابر عفونت و تورم حفاظت می کند، بلکه در صورت بروز این معضل، نم دار کردن پارچه پاکی با چای سبز و سپس تمیز کردن گوش با آن می تواند تا حدی از تورم و عفونت بکاهد.

* اگه محل مورد نظر را با چای سبز مرطوب کرده و منتظر مانیم تا خشک شود و این عمل را سه بار در روز تکرار کنیم، روند بهبودی و رفع محل جراحت تسریع می شود.

* چای سبز فایده آرام بخشی داشته و می تواند وضعیت تنش، افسردگی و استرس و هیجان را از بین ببرد.

چای سبز یا چای ترش کدام لاغر می کند؟

به چای ترش، چای مکه یا چای قرمز هم می گویند. این چای با چای سفید، سبز و مشکی هم خانواده نیست. معروفیت عمده این چای مخلوطی در آن است که سبب کاهش فشارخون می شود. همچنین می تواند قند خون را مهار کرده، موجب تمدد اعصاب و جریان خوب تر خون شود، از حرارت کبد بکاهد و به سبب ویتامین C ، مقوی دستگاه مطمئنی بدن است. اما آیا این چای لاغر می کند؟ حقیقت این است که چای قرمز، حاوی ماده ای است که می تواند از جذب کربوهیدرات بکاهد، اما قادر نیست به تنهایی سبب لاغری شود. این چای در کنار رژیم غذایی و تحرک می تواند یک نوشیدنی رژیمی و کم کالری باشد.

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس چای سبز لاغر می کند یا چای ترش؟

چای ترش برای افراد مبتلا به مریضیهای قلبی عروقی مفید است

مورد مهم آنکه بانوان باردار، شیرده، افرادی که قصد بارداری دارند، کسانی که از دارو ضد حاملگی بهره میگیرند و بانوان یائسه ای که تحت هورمون درمانی هستند، باید با نظر پزشک از این چای بهره گیرند؛ چرا که این چای سطح استروژن بدن را دستخوش تغییرات می کند. همچنین افرادی که قند و بیماری فشارخون پایینی دارند باید در مصرف این نوشیدنی احتیاط کنند تا دچار رخوت و سستی نشوند.

خواص مصرف چای ترش

* برای افراد مبتلا به مریضیهای قلبی عروقی مفید است.

* تقویت کننده دستگاه مطمئنی است؛ این چای غنی از ویتامین C می باشد که در برابر عفونت و سرماخوردگی مقاومت بوجود مییاورد.

* فشارخون را کم کرده که این تأثیر ناشی از عملکرد آنتوسیانین ها، پلی فنول ها و اسید هیبیسکوس می باشد.

* به خاطر غنی بودن از آنتی اکسیدان ها، با حذف رادیکال های آزاد به حفاظت از سلول های بدن یاری میرساند.

* در افراد دیابتی اثر هیپوگلایسمیک دارد.

طریقه مصرف چای ترش
گل های چای را در آب جوش ریخته و برای مدت 20 دقیقه منتظر مانید. پس از آن گلبرگ ها را دور ریخته و با افزودن کمی لیموترش، دارچین یا عسل از مصرف چای صفا بکنید. اگه دوست دارید چای شما غلیظ تر باشد قادر هستید گلبرگ های بیشتری را داخل آب جوش بریزید. مصرف روزانه 3 فنجان از این چای به بهبود جریان خون، تمدد اعصاب و کاهش وزن یاری میرساند. همچنین قادر هستید چای ترش را در یخچال و یا فریزر گذاشته و از آن به صورت یک نوشیدنی خنک استفاده نمایید. ضروری به ذکر است اگه در زمان کاهش وزن به سر می برید مقدار عسلی که به چای مییافزایید اهمیتی می دارد. هم چنین از آنجا که این چای منجر به کاهش فشارخون می شود خوب تر است با معده خالی به کار برده نشود. این توصیه خصوصاً در افراد دیابتی به خاطر تأثیر هیپوگلایسمیک این چای، باید مهم شماریده شود.

چای سبز لاغر می کند یا چای ترش؟

***********************************

مطلب از : پريدخت ح.

تغذیه سالم و مناسب در بخش تغذیه و سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

نازها زان نرگس مستانه‌اش بايد کشيد ««« »»» اين دل شوريده تا آن جعد و کاکل بايدشچای سبز لاغر می کند یا چای ترش؟ (2 عکس)


TT / 199 --- TP / 14%

گردآوری شده توسط : پريدخت ح.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : تغذیه سالم و مناسب
برچسب ها : لاغر

مطالب مرتبط