لایحه «هوای پاک» بر اساس سیاست های کلی نظام در محیط زیست تنظیم شده است

لایحه «هوای پاک» بر اساس سیاست های کلی نظام در محیط زیست تنظیم شده است

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه ۹ برابر استاندارد دنیا انرژی مصرف می‌کنیم، گفت: مقام معظم رهبری، سیاست های کلی نظام در زمینه محیط زیست را ابلاغ کردند؛ لایحه «هوای پاک» بر اساس سیاست‌های کلی نظام در محیط زیست تنظیم شده است.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگارا تسنیم «پویا»؛ معصومه ابتکار پیش از ظهر امروز در صحبت های خود در مجلس شورای اسلامی در دفاع از لایحه هوای پاک اظهار کرد: لایحه «هوای پاک» بر اساس سیاست های کلی نظام در محیط زیست تنظیم شده است.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی تقریبا بعد از یک سال به این سیاست های کلی پاسخ داد؛ موضوع آلودگی هوا، تمام مردم ایران را تحت تاثیر قرار می دهد.

ابتکار تصریح کرد: کشور به دلایل طبیعی و عوارضی مثل گرد و غبار و دلایل صنعتی و شهری، بخش عمده جمعیت اش در معرض آلودگی هوا قرار دارد.

وی تصویب این لایحه را باعث اقتدار و توجه کشور نسبت به موضوعات محیط زیست و سلامت دانست و خاطرنشان کرد: تصویب این لایحه نه تنها تاثیرات گسترده داخلی برای مردم دارد بلکه دارای یک پیام بین المللی از طرف ایران به جامعه جهانی است.

رئیس سازمان محیط زیست یادآور شد: تعدادی از مواد این لایحه تنفیذی است یعنی حدود 20 سال پیش قوانینی راجع به آلودگی هوا وجود داشته که ما باید آنها را روزآمد کنیم.

ابتکار افزود: بعضی از موارد آلودگی هوا مثل گرد و غبار به عنوان یک مسئله مهم، جزء مشکلات جدید است و اگر دارای قانونی در این رابطه باشیم، بهتر می توانیم به این مشکل رسیدگی کنیم.

وی با بیان اینکه این لایحه به صنایع کشور آسیب نمی زند، تصریح کرد: این لایحه در راستای اقتصاد مقاومتی تنظیم شده است؛ این لایحه با توجه به این موضوع که صنایع ما اگر در بحث مربوط به انرژی و آلودگی هوا روزآمد شوند، مصرف انرژی خود را می توانند تنظیم کنند به کاهش هزینه جاری صنایع می پردازد.

ابتکار با بیان اینکه این لایحه هیچ مشکلی برای صنایع ایجاد نمی کند بلکه این لایحه به تولید و اشتغال و سلامت کمک می کند، گفت: ممیزی انرژی، نخستین ثمره اش برای صنایع و سپس برای مردم مناطق صنعتی است.

وی درباره هدر نرفتن منابع با تصویب این لایحه اظهار کرد: اگر ما بر اساس این قانون فقط الگوی مصرف سوخت را اصلاح کنیم، باعث صرفه جویی در به هدر رفتن منابع می شویم.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه با تصویب این لایحه خسارت کمتری به مردم کشور وارد می شود، خاطر نشان کرد: ما در سال 82 مطالعه ای در زمینه محیط زیست داشتیم که نشان می داد مردم کشوراز طریق آلودگی هوا سالانه 9 میلیارد دلار خسارت می بینند؛ به قیمت امروزی حدود 30 میلیار دلار خسارت می بینیم که آن زمان بحث گرد و غبار هم مطرح نبوده است.

وی با اشاره به مصرف بیش از استاندارد جهانی انرژی در کشور تصریح کرد: در بحث انرژی، 9 برابر استاندارد دنیا بیشتر مصرف می کنیم و این مصرف بیش از استاندارد جهانی علاوه بر هدر دادن منابع ملی، باعث آلودگی هوا و تولید گاز گلخانه ای می شود.

رئیس سازمان محیط زیست افزود: این مصرف بیش از حد سهم کشور را در تولید گاز گلخانه ای بالا می برد.

ابتکار با بیان اینکه این لایحه با همکاری تمام دستگاههای اجرایی و وزارتخانه های دولت تنظیم شده است، گفت: یک طرف این لایحه بحث محیط زیست و در طرف دیگر بحث بهداشت و اقتصاد مطرح است.

وی اذعان کرد: امیدوارم با یک رای قوی بتوانیم شاهد تصویب این لایحه بسیار مترقی و هم راستا با سیاست های کلی نظام و منویات مقام معظم رهبری باشیم.

کلیات لایحه«هوای پاک» امروز به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

*******************

متن از : رويا ذ.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

صبر است مرا چاره هجران تو ليکن ««« »»» چون صبر توان کرد که مقدور نماندستلایحه «هوای پاک» بر اساس سیاست های کلی نظام در محیط زیست تنظیم شده است


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : رويا ذ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : اجتماعی
برچسب ها : اساس , لایحه

مطالب مرتبط