از لزوم توسعه ورزش همگانی تا مشارکت ۱۱ درصدی مردم قم در ورزش همگانی

از لزوم توسعه ورزش همگانی تا مشارکت ۱۱ درصدی مردم قم در ورزش همگانی

در جلسه شورای ورزش همگانی استان قم بر لزوم توسعه ورزش همگانی تأکید و از مشارکت پایین مردم قم در ورزش همگانی انتقاد شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، جلسه شورای ورزش همگانی ظهر امروز در سالن امام جواد استانداری قم به ریاست سید مهدی صادقی استاندار قم برگزار شد.

در این جلسه برنامه های هفته تربیت بدنی تشریح و بر لزوم توسعه ورزش همگانی در استان قم تأکید شد.

در ابتدای جلسه، حسن عابدی مدیر کل ورزش و جوانان استان قم با اشاره به اینکه امسال از سوی وزارت ورزش و جوانان سال تربیت بدنی و ورزش با شعار سلامت، افتخار و معنویت در ورزش نامگذاری شده است، اظهار داشت: برنامه های متنوعی از سوی اداره کل ورزش و جوانان در هفته تربیت بدنی تهیه، تنظیم و تدوین و درحال اجرا است.

مشارکت 11 درصدی مردم قم در ورزش همگانی

در ادامه جلسه محسن رمضان بیگی با بیان اینکه میانگین مشارکت مردم در ورزش همگانی در استان قم 11 و هفت دهم درصد است، افزود: در آموزش و پرورش بیش از 600 نفر همکار تربیت بدنی داریم که ظرفیت بسیار بالایی است.

معاون مدیرکل آموزش و پرورش استان قم با بیان اینکه میانگین مشارکت مردم ایران در ورزش همگانی 20 و نیم درصد است، افزود: با توجه به شرایط استان قم در زمینه ورزش همگانی باید فرایندی تعریف شود تا بر ظرفیت میانگین ورزش همگانی افزوده شود.

رمضان بیگی با اشاره به برنامه های هفته تربیت بدنی گفت: نخستین اقدامی که در آموزش و پرورش مطرح بوده تجلیل از نخبگان ورزش همگانی است و کسب مقام نخست در رشته هایی مانند ژیمناستیک نشان از ظرفیت بالای استان در میان سایر استان ها است.

وی با تأکید بر لزوم فرهنگ سازی در استفاده از دوچرخه گفت: بیش از 3 هزار دانش آموز در صحرانوردی مشارکت داشتند همچنین برگزاری مراسم ویژه کارکنان نیز از دیگر برنامه های هفته تربیت بدنی هستند.

وی با اشاره به فرهنگسازی استفاده از دوچرخه سواری گفت: باید افراد جامعه و دانش آموزان را ترغیب کنیم به جای استفاده از موتور و صدمه های آن از دوچرخه به عنوان یک رشته ورزشی استفاده کنند.

معاون مدیرکل آموزش و پرورش با بیان اینکه 11 درصد از دانش آموزان در معرض چاقی هستند و از این تعداد 7 درصد چاق هستند، افزود: از میان 220 هزار دانش آموز 67 هزار دانش آموز در قالب المپیاد ورزشی به ورزش خواهند پرداخت.

استان قم جزء 10 استان نخست در حوزه اجتماعی فرهنگی ورزش در تأمین اجتماعی است
نصرالله بازوند گفت: در حوزه ورزش و حوزه اجتماعی فرهنگی در تأمین اجتماعی جزو استان های بر تر است و وضعیت بهتری نسبت به استان های دیگر داریم و جایگاه استان قم جزو ده استان اول است.

مدیرکل کار، رفاه و تأمین اجتماعی استان قم افزود: وزارت کار، تعاون اجتماعی برای کارگران و جامعه هدف تأمین اجتماعی برنامه هایی دارد در طول 6 ماهه نخست امسال برای 5 هزار و 580 نفر از کارگران و خانواده های آن ها تیم های ورزشی و مسابقاتی داشتیم که نتیجه آن اعلام خواهد شد.

بازوند با اشاره به تشکیل 17 تیم کارگری در استان گفت: برای کارگزان و فرزندان کارگران تیم های ورزشی را تشکیل دادیم و برای نخستین بار در دو سال گذشته 6 تیم جدید به تیم های ما افزوده شده و هر 6 تیم مقام های کشوری نیز به دست آورده اند.

وی بیان کرد: به دنبال آن هستیم که ورزشهای صبحگاهی را در کارخانه ها گسترش دهیم و اجرایی کینم.

روح الله رمضانی ورزنه با بیان اینکه برنامه ریزی خوبی از سوی اداره کل ورزش و جوانان برنامه صورت گرفته است، اظهار داشت: بیش از 35 دستگاه اجرایی در جلسه کمیته های تخصصی شرکت داشتند.

معاون توسعه امور ورزش قهرمانی اداره کل ورزش و جوان استان قم با اشاره به برنامه های متعدد در مورد ورزش همگانی افزود: بیش از 12 دوره مسابقه ورزشی در دوره های مختلف ویژه کارکنان از سوی اداره کل ورزش و جوانان در حال برگزاری است.

رمضانی ورزنه با اشاره به پیگیری مصوبات شورای ورزش گفت: به برکت تشکیل این جلسات و همفکری و تعاملی که بین دستگاه های دولتی ایجاد شد تعداد پایگاه های صبحگاهی و عصرگاهی افزایش یافت.

وی گفت: قبل از تشکیل شورا جلسه کمیته تخصصی تشکیل شد و مقرر شد که دستگاه ها برنامه های اجرایی خود را ارائه کنند.

تشکیل خیرین ورزش در اداره کل ورزش و جوان استان قم
حجت الاسلام سید علی تهامی با بیان اینکه اداره کل زندان های استان قم مجوز باشگاه تربیت دارد که دارای ابعاد مختلف ورزشی است، گفت: باید مربیان تربیت شده در زندان ها بتوانند در رشته های ورزشی فعالیت کنند و ورزش را به صورت گسترده داشته باشند.

مدیرکل زندان های استان قم با بیان اینکه زندان ها دو الزام وجود دارد، گفت: اگر یک زندانی بی سواد باشد باید الزاماً در کلاس های سواد آموزی شرکت کند همچنین باید روزانه نیم ساعت در روز در ورزش همگانی شرکت کنند.

تهامی با بیان اینکه اخیراً بنا شده که خیرین ورزش در اداره کل ورزش و جوانان تشکیل شود، گفت: در این کار خیر باید خیرینی افرادی عضو باشند که از سیستم اداری خارج باشند و هر کس به هر شکلی که می تواند در این کار خیر شرکت کند.

وی بیان کرد: در بخش جوانان که بیش از 55 درصد بین 26 الی 39 سال سن دارند و واجد شرایط ورزش هستند باید برایشان فعالیت های ورزشی فراهم شود، اگر امکانات برای این ها فراهم نکنیم حتی نمی توانند از این بند به بند دیگر در زندان بروند و اخیراً برنامه ریزی شده که از خود زندانیان تربیت مربی داشته باشیم.

مدیرکل زندان های استان قم با بیان اینکه در دو بخش ورزش همگانی و ورزش قهرمانی امکاناتی برای زندانیان فراهم می کنیم تا در مسابقات استانی و کشوری شرکت کنند، افزود: پرچم باشگاه تربیت زندان ها را در خارج از کشور بالا بردیم و تیم اصلاح تربیت زندان در کشور روسیه برنده شد.

تهامی با اشاره به اینکه در ابعاد مختلف افرادی داشتیم که حتی بیرون از زندان دوره هایی را گذرانده اند و مقام هایی آورده اند، گفت: در فعالیت های دیگر باید ایجاد انگیزه کنیم تا بتوانیم تبلیغ کنیم اما در ورزش نیاز به تبلیغ نیست و خود ورزش ایجاد انگیزش می کند.

لزوم فرهنگ سازی ورزش همگانی
در ادامه جلسه، محمد گلفشان با بیان اینکه با توجه به اینکه در جامعه ای زندگی می کنیم که فرهنگ تغذیه درستی نداریم ورزش همگانی به فرهنگ سازی نیاز دارد، گفت: فرهنگ سازی را برای مردم باید ایجاد کنیم از طرف هیئت پزشکی این آمادگی را داریم که برای مردم در راستای فرهنگ سازی بحث ورزش همگانی قدم برداریم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قم افزود: به صورت ریشه ای باید ورزش همگانی فرهنگ سازی برای عموم مردم از طریق رسانه ملی انجام گیرد و به تدریج برای مردم ورزش همگانی جا می افتد.

عطاالدین قاسمی بیان کرد: اهمیت ورزش همگانی و ثمراتی که برای انسجام اجتماعی دارد برای هیچ کس پوشیده نیست و آمار چاقی در جامعه ما رو به رشد است و یکی از عواملی که می تواند کنترل کند ورزش همگانی است.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قم با بیان اینکه برنامه های پیاده روی باید در استان توسعه یابد، گفت: از سوی کارگروه امنیت وسلامت غذایی دستورالعملی مطرح شد که ورزش کارکنان در ادارات مورد توجه قرار گیرد.

حضور بیش از 4000 نفر در المپیاد ورزش مساجد و محلات
در پایان جلسه، سید رسول موسوی نژادیان با ارائه گزاشی از ورزش همگانی اظهار داشت: سالن سرپوشیده شهید شیرازی را افتتاح کردیم همچنین نوسازی و مرمت باشگاه ورزشی ایثار و بازسازی سالن سرپوشیده جوانمرد را داشتیم.

سرپرست سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم افزود: شهرداری چند ایستگاه ورزشی سالهای گذشته را مورد استفاده قرار می داد شهرداری قرار بر گرفتن پول از مردم نداشتیم اما هیئت ورزش همگانی از مردم پول دریافت کردند و ایستگاه های ما به دلیل سیاست هیئت ورزش همگانی تعطیل شد.

موسوی نژادیان با اشاره به اینکه در حال حاضر 18 ایستگاه ورزش همگانی در سطح استان قم در حال ارائه خدمات است، گفت: مراکزی که در حال حاضر فعال شده با حداکثر ظرفیت در حال کار کردن هستند.

وی با اشاره به افتتاح چند زمین چمن مصنوعی گفت: برگزاری همایش دوچرخه سواری، جشنواره فرهنگی ورزشی بهار فاطمی، جشنواره بانوی سالم، خانواده سالم، همایش آهنگ نشاط و تندرستی، همایش جوان مهدوی، جشنواره فرهنگی، هنری ورزشی برکت، مسابقه دوگانه، همایش جانبازان و معلولان، المپیاد ورزشی مساجد و محلات ازجمله برنامه هایی است که در دستور کار قرار دارد.

سرپرست سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم با اشاره به اینکه 4300 نفر در المپیاد ورزش مساجد و محلات حضور داشتند، گفت: سه زمین را آماده و در اختیار سپاه قرار دادیم در کنار آن حمایت از برنامه های ورزشی نهادهای استان را در برنامه های خود قرار دادیم.

موسوی نژادیان خاطر نشان کرد: ایستگاه های دوچرخه فعالیت جدی نداشتند زیرساخت های جدید فراهم شود تا بحث ایستگاه های دوچرخه به صورت جدی دنبال شود.

-------------------------------------

متن از : پدرام ض.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

عقلم از خانه به دررفت و گر می اين است ««« »»» ديدم از پيش که در خانه دينم چه شوداز لزوم توسعه ورزش همگانی تا مشارکت ۱۱ درصدی مردم قم در ورزش همگانی


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : پدرام ض.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : استان ها
برچسب ها : همگانی , ورزش

مطالب مرتبط