لیلة الرغائب چه شبی است و اعمال آن چیست؟ - ( 1 )

آداب و رسوم در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

عکس شماره 1 ⇩

لیلة الرغائب (به معنی: شب بخشش بسیار) به اولین شب جمعهٔ ماه رجب گفته می‌شود. در آموزه‌های اسلیلة الرغائب (به معنی: شامگاه بخشش بسیار) به نخستین شامگاه جمعهٔ ماه رجب گفته می‌شود. در آموزه‌های اسلامی آمده است که در این شامگاه فرشتگان بر زمین نزول می‌کنند تا رحمت الهی را به جامعه بشری عرضه نمایند.یند.یند.بریزی در اعمال ماه رجب می آورد: اگر شامگاه اول ماه «شامگاه جمعه» باشد، سزاور است که عمل لیلة الرغائب را در آن به جای آورد و آن چنان است که از رسول اکرم(ص) روایت شده است که فرمود:
از نخستین شامگاه جمعه ماه رجب غفلت نکنید چه آن شامگاه را ملائکه «شامگاه رغائب» غائب» نامند و آن چنان است که چون ثلث شامگاه بگذرد در آسمان‌ها و زمین ملکی باقی نمی ماند مگر اینکه در کعبه و حول آن جمع می‌شوند و خداوند به آنها خطاب فرموده گوید: ای ملائکه من! هرچه می‌خواهید از من بخواهید.
 
رسول خدا فرمود: نیست کسی که اولین پنج پنج پنجشنبه ماه را روزه بگیرد و بین عشاء و نیمه شامگاه دوازده رکعت نماز بگزارد و بین هر دو رکعت سلام دهد و در هر رکعت یک مرتبه سوره «حمد» و سه مرتبه سوره «انا انزلناه فی لیله القدر» و دوازده مرتبه سوره «قل هو الله احد» بخواند و چون از نماز فارغ شود هفتاد مرتبه بر من «صلوات» فرستد و بگوید: «اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله» پس به سجده رود و در سجود هفتاد مرتبه بگوید: سبوح قدوس رب الملائکه و الروح؛ سپس سر بر دارد و بگوید: ربِّ اغفر وَ ارحَم و تَجاوَز عما تعلم انک انت العلی العظیمُ؛ باز سجده دیگر برود و در سجود خود همان را که در سجده اول گفت بگوید و پس از آن حاجت خود را از خدا بخواهد همانا برآورده می‌شود ان شاء الله.
 
پس از آن رسول خدا(ص) فرموفرمومورسول خدا(ص) فرمو) فرمود: قسم به کسی که جانم به دست او است این نماز را هیچ مرد و زنی از بندگان خدا نمی‌گزارد مگر اینکه خدا گناهان او را می‌آمرزد هرچند آن گناهان به اندازه کف دریا و عدد ریگها و وزن کوهها و شماره برگ درخت‌ها باشد و روز قیامت هفتصد نفر از اهل بیت خودش را که مستوجب آتش باشند شفاعت می‌کند و چون شامگاه اول نزول به قبرش شود خداوند ثواب این نماز را به صورت نیکو و چهره باز و زبان خوش برای او برانگیزد.****براى بالا بردن سطح کيفى سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد****

نگارش از: شهريار ف.

آداب و رسوم در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بيا که فرقت تو چشم من چنان در بست ««« »»» که فتح باب وصالت مگر گشايد باز


لیلة الرغائب چه شبی است و اعمال آن چیست؟ - ( 1 )


گردآوری شده توسط : شهريار ف.
تاریخ گردآوری : 2016-06-08
در دسته بندی : الرغائب
برچسب ها : لیلة
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :