ماجرا حقیقی از موجود وحشتناک توکولوشه در قاره آفریقا + تصویر و عکس

داستان واقعی از موجود ترسناک توکولوشه در آفریقا + عکس

توکولوشه ها دسته اى از کوتوله هاى جادویى می باشند که میلیون ها نفر در جنوب قاره آفریقا واقعاً وجود آن ها را باور دارند مانند جن و tokoloshe ارواح

همه چیز در رابطه با کوتوله هاى وحشت برانگیز قاره آفریقا

هر زمان که به مردم مى نقل کنم در حال نگاشتن کتابى درباره «توکولوشه ها» می باشم، تقریبا در تمام نکات با تصویر و عکس العملى یکسان مواجه مى شوم. اخم ها در هم فرورفته و از من مى سؤال کنند: توکولوشه دیگر چه است؟ معضل اینجاست که این سؤال، پاسخ صاف و ساده اى ندارد. بعلت همین هم این مقاله را نگاشتم تا با این هیولاى کوتوله آشنایی پیدا کنید.

تصویر و عکس شماره 1 ⇩

به صورت خیلى ساده توکولوشه ها دسته اى از کوتوله هاى جادویى می باشند که میلیون ها نفر در جنوب قاره آفریقا واقعاً وجود آن ها را باور دارند. بااین حال، این تمام ماجرا نیست. به واسطه افسانه هاى گوناگون آفریقایى، توکولوشه ها مى توانند «همراه» Familiar یک ساحر، یک متجاوز فرا طبیعى، یک زامبى کوتوله، نوعى پولترگایست شبح مزاحم، یک خلبان یوفو یا حتى یک برده ى طلسم شده از جنس فرنى باشند! توکولوشه ها مى توانند به شکل هاى گوناگون درآمده و منحصر به یک شکل یا قیافه ى خاص نمی باشند. حال شاید بد نباشد براى آشنایى بیشتر با این جانوران خیالی به اعلان سرزه و به نقل از هاى موجود در رابطه با توکولوشه ها توجه کنیم. گزارش هایى که در آن ها یک شاهد عینى -خوشبختانه یا متأسفانه- مدعی شده است با یکى از این جانوران برخورد داشته. گزارش نخست منتسب به یک بانوى آفریقایى است به اسم «فلورا نتشونتشه» Nthshuntshe Flora .در یکى از شب هاى مهتابى در سال 1916 /1295 فلوراى نو بالغ پیاده در حال بر گشت به خانه پدرى اش در شهر «دِ عار» Aar De در استان کِیپ شمالى بود که ناگهان دید یک موجود عجیب به سمتش حرکت مى کند. او آغاز نمى موفق شد شناسایی کند که آن چه که مى نگاه کند، یک حیوان است یا یک خردسال. البته او بعد متوجه شد که آن موجود نه خردسال است و نه حیوان، بلکه یک توکولوشه است. به واسطه گفته هاى این سرکار خانوم، این هیولا قد کوتاه و اضافه وزن داشت و یک شال یا رداى پوست جانداران روى دوش خود داشت. چشمانش مثل دو چراغ زرد مى درخشیدند و شرارت از آن ها مى بارید. او باخشم و عصبانیت به فلورا نگاهى انداخت اما توجه بیشترى به او نکرد. فلورا که از وحشت بر خود مى لرزید با چشمانش او را درحالى که در خیابان دور مى شد، دنبال کرد. فلورا بعدها مى گفت: «در همان لحظه به این فکر مى کردم که آیا واقعا شرارت یا نفرینى بر من یا خانواده ام قرار خواهد گرفت یا نه؟ اما به گمانم این توکولوشه به چیز دیگرى فکر مى کرد و من آن قدر اصلی نبودم که به من دقت دارد.»

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس داستان واقعی از موجود وحشتناک توکولوشه در قاره آفریقا + تصویر و عکس
داستان واقعی از موجود وحشتناک توکولوشه در قاره آفریقا + تصویر و عکس

ترول های قصه ای قاره آفریقا

توصیف توکولوشه در این گزارش، بسیار عجیب و وحشتناک است. حتى چنانچه داستان و ادعاهاى فلورا را معتقد نباشیم، دو باره بنا بر توصیفات او مى تواند آن چه که را در آن شب بر او گذشت براى ما نمایش بدهد. معلوم است که توکولوشه ها، کوتوله هایى فراطبیعى و شیطانى با چشمانى نورانی می باشند. شاید بتوان گفت که آن ها به نوعى، ترول هاى افسانه اى آفریقاى جنوبى می باشند. ولى اى کاش داستان به همین سادگى بود. حقیقت این است که توکولوشه ها به صورت هاى گوناگون توصیف شده اند. آن ها در حالت کلى به صورت موجوداتى قهوه اى رنگ و پشمالو با قدى کمتر از یک متر گزارش شده اند. در یک سرى از گزارش ها هم آن ها را به شکل «پیرمردهاى کوتوله» توصیف کرده اند. در چندین مورد هم نقل شده که آن ها به شکل خرس هایى مینیاتورى اند که از گوش هایشان مو بیرون زده. این داستان تا آنجا جلو رفته که بسیارى از فرزند هاى آفریقایى به عروسک هاى «تدى خرس» خود توکولوشه مى نقل کنند. گاهى هم ادعاشده که توکولوشه ها سرهایى بزرگ با لبه ى استخوانى دارند که با آن به اندام گاوها زده و آن ها را به عزم کشت، اذیت مى دهند. دسته اى از مردم هم ادعا مى کنند که توکولوشه ها در وسط سرخود، سوراخى بزرگ دارند و عده اى هم مدعى می باشند که آن ها مثل شیاطین، روى سرخود شاخ دارند. البته در بیشتر نکات، نقل شده که آن ها معمولاً نامرئى می باشند و این نامرئى بودن در اثر نگه داشتن یک سنگ جادویى در دهانشان است. اینها توصیفات کلى مردم از برخوردهاى ادعاشده با این جانوران است و کسانى که به وجود آن ها باور دارند بنا بر موقعیت خود، این ویژگى ها را باهم ادغام کرده و توصیفات خاص خودایشان را ابداع مى کنند.

تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس داستان واقعی از موجود وحشتناک توکولوشه در قاره آفریقا + تصویر و عکس
داستان واقعی از موجود وحشتناک توکولوشه در قاره آفریقا + تصویر و عکس

ریشه ى یک افسانه

باورهاى شگفت آور راجع به این جانوران، یک شبه ایجاد نشده اند. داستان هاى توکولوشه ها براى هزاران سال موجود بوده اند. بااین حال، داستان هاى باستانى با آن چه که امروزه روایت مى شود، فرق هاى زیادى دارند. قدیمى ترین جایى که مى توانیم داستان هاى توکولوشه ها را یابیم، زیرآب است! ریشه ى این لغت در زبان قبیله ى «Xhosa «است. در این زبان، لغت ى «Uthikoloshe «به معنى «کوتوله» یا «ارواح آب» است که در اساطیر این قبیله وجود داشته و تکریم مى شدند. در مکان زندگى مردم این قبیله در شرق استان کِیپ در آفریقاى جنوبى، توکولوشه نوعى الهه ى رود بود. ظاهرا این ماجراها دربین قبایل «بانتو» در نواحی شرقى کشورهاى آفریقاى جنوبى، سوازیلند، لسوتو و زیمبابوه هم وجود داشته است. حتى مى توانیم این را نقل بکنیم که توکولوشه ها شاید مدت زمان بیشترى را در زیرآب سپرى کرده اند تا دربین مردم و هنگام اذیت انسان ها.

بازار داغ اجنه

ادعا میکنند این روزها چنانچه در قاره آفریقا باشین، احتمال برخورد با یک توکولوشه در دستشویى بازار، بیش از یک رود ى تسخیرشده است. توکولوشه ها مانند جانوران افسانه اى دیگر با زمان و شروط تحول مى کنند تا با زندگى و طرز تفکر مدرن ما وفق داشته باشند. به این سبب بازار چیزهاى مرتبط با توکولوشه ها بسیار داغ است. مخصوصا در کشور زیمبابوه تهیه کردن یک توکولوشه از بازار، امرى عادى است. البته این توکولوشه ها عروسک می باشند. درواقع آن ها سیب زمینى هایى اند که بوسیله افرادى کلاهبردار و با کمى دستکارى به شکل هیولاهایى کوتوله و پشمالو درآمده اند. دسته ى دیگرى از این کالاها، بطرى هایى خالى می باشند که فقط نام «توکولوشه» بر رویشان نگاشته شده. البته همانگونه که حدس مى زنید، محتویات این بطرى ها نامرئى است! نشریه ى «دیلى سان» Sun Daily چندین سال پیش در یک مطلب کوتاه به این پدیده پرداخت. در این مقاله، به شغل جادوگرى 63 ساله به اسم «شَ درَک مداکانا» Mdakana Shadrack توجه شد که مخارج ى زندگى اش را با فروش نمونه مدل هاى دست ساز خودش از توکولوشه ها بدست مى آورد. او ادعا مى کند زمانى که این مجسمه هاى کوچک ساخته شده از فرنى را در زمین بکارید، در زمین زنده شده و براى کسى که آن را کاشته است، دارایی انبوه به بار خواهد آورد. این آقا در شهر «پورت الیزابت» زندگى مى کند و به عقیده مى رسد از فروش این عروسکها پول خوبى به جیب زده است. او محصولاتش را به بالاترین قیمتى مى به فروش رساند که خریداران بتوانند پرداخت کنند. شاید باورش برای شما دشوار باشد، اما این مجسمه ها هر یک به قیمت باورنکردنى 15هزار تا 25هزار راند معادل سه تا پنج میلیون تومان به فروش مى رسند.

البته آقاى مداکانا باور دارد که این یک دارایی گذارى عالى است. چراکه از توکولوشه ها به بهره انسان ها استفاده مى شود. او ادعا مى کند یکى از مزرعه داران با تهیه کردن این مجسمه ها و دفن آن ها، توکولوشه ها را برده ى خویش کرده و از آن ها براى چوپانى استفاده مى کند! او مى ذکر کند که هیچ کدامین از این مجسمه ها روى دستش نمى مانند و همه را مى به فروش رساند. او براى بازارگرمى بیشتر مى ذکر کند که براى گسترش امپراتورى کارى تان یا ازبین بردن دشمنانتان کافى است یکى از این مجسمه ها را تهیه بکنید و آن را در حیاط خانه یتان چال کنید. پس از یک ماه، این مجسمه ها که به اندازه ى یک طفل انسان بزرگ شده اند، از خاک بیرون آمده و برده ى شما خواهند شد. البته او یک اخطار هم به مشتریان خود مى دهد، به این صورت که چنانچه صاحب توکولوشه جان بدهد، توکولوشه آزادشده و آن قدر خانواده ى اربابش را اذیت مى دهد تا همه ى آن ها فوت بشوند!

بااین حال عده ى زیادى می باشند که این مجسمه ها را از او خریدارى مى کنند و از خود نمى سؤال کنند که چنانچه چنین چیزى صحت داشت، کارخانه داران به جاى استخدام کارگرها، از توکولوشه ها استفاده مى کردند و دیگر هم به کسى حقوق نمى دادند!

ثمره گیرى

داستان هاى جور وا جور راجع به این پدیده و شاخ و برگ یافتن آن ها به نوعى به ساخته وپرداخته شدن این بحث در افکار آفریقایى هاى مدرن مدد مى کند تا پدیده هاى گوناگون مانند جادوگرى، تسخیرها، یوفوها و حتی موفقیت یا شکست یک فرد در شغلش را توضیح دهند. بله. توکولوشه ها مى توانند نیازهاى روانى اشخاص را براى توجیه چیزهایى که نمى دانند، به راحتى از بین بردن کنند.

--------------------------------

گردآوری از: درسا ز.

داستانهای خواندنی در بخش سرگرمی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چشمت از ناز به حافظ نکند ميل آری ««« »»» سرگرانی صفت نرگس رعنا باشدماجرا حقیقی از موجود وحشتناک توکولوشه در قاره آفریقا + تصویر و عکس


TT / 367 --- TP / 24%

گردآوری شده توسط : درسا ز.
تاریخ گردآوری : 2017-08-12
در دسته بندی : ترسناک
برچسب ها : توکولوشه , آفریقا

مطالب مرتبط