شن و ماسه کدام است؟

شن و ماسه چیست؟

مواد بدون سیمان و مجزائی هستند که از متلاشی شدن طبیعی سنگهای سطح زمین به دست مییایند. با وجود اینکه این مواد در سطح زمین همیشه با هم پیدا میشوند ولی در نوع و دانه بندی با هم تفاوت هائی دارند.

تصویر و عکس شماره 1 ⇩
تصویر و عکس شن و ماسه کدام است؟

تشکیل شن و ماسه:

خرده ریزه های سنگ و صدف و مرجان است. باد و موج، سنگ و صدف و مرجان را می شکند و تهیه کند و ریز می کند آب دریا این خرده ریزه ها را به ساحل می آورد.

در ساحل آن قدر شن و ماسه زیاد هست که نمی شود آن ها را شمرد.

مورد جالب:
با ذره بین به شن و ماسه ها بین. هیچ کدام از آن ها به هم شبیه نیستند.

تعریف شن و ماسه:

ماسه:

به سنگ ‌ریزه خردتر از شن نقل کرده می‌شود ماسه معمولاً در ساحل دریا و رودخانه به آسانی یافت می‌شود.
هر گاه تخته سنگ بزرگی در معرض باد ، باران و یخ بندان قرار گیرد، متلاشی شود و به ذرات ریزتری مبدل شود، به طوری که ابعاد ذرات مزبور از یک صدم میلی متر تا دو میلی متر برسد، این ذرات را “ماسه” می نامند.

شن :

همانند ماسه از طلاق گرفتن و تهیه کند شدن سنگ های طبیعی حاصل میشود. معمولا از نظر ابعاد دانه ها، ذرات به بزرگی 2 تا 60 میلی متر را شن می نامند، ولی عموما بزرگی ذرات شن به 30 میلی متر محدود می شود و بسته به بزرگی دانه به نام شن های نخودی و یا بادامی نامیده می شود.

دلیل نام قرار دهی:

به تدریج که بشر احتیاج به مصرف سنگ با ابعاد گوناگون آن یافت سعی کرد برای پاک دادن آنها از یک دیگر برای اندازه های گوناگون آن اسم های جداگانه ای برگزد. مثلا برای دانه های بسیار ریز ماسه بادی و برای دانه درشت تر ماسه و همین طور برای دانه های درش تر شن و قلوه سنگ، پاره تخته سنگ ـ صخره و غیره را انتخاب نمود.

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس شن و ماسه کدام است؟

انواع شن و ماسه:

شن طبیعی» و «شن شکسته یا مصنوعی
ریز، متوسط و درشت

اما چرا در بیابان ها ماسه یافت میشود؟

بیش تر ماسه نرم بیابان ها را باد آورده است. در بعضی جاها امکان می دارد ماسه های بیابان به دنبال تجزیه سنگها تشکیل شده باشد. در بعضی مکان های دیگر، بیابان رحلت کرده های دور، دریا بوده است و هزاران سال قبل ، بعد از عقب نشینی آب، ماسه برجای مانده است.

موارد مصرفی:

شن و ماسه علاوه بر ضروزتشان در ساحل و دریا موارد مصرفی دیگری هم دارند. ماسه ، از مصالح بسیار مفید است. در بتون سازی ، شیشه سازی و سنباده سازی و در شبکه های تصفیه آب به عنوان صافی به کار می رود.

تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس شن و ماسه کدام است؟

kkoodak@tebyan.com
شهرزاد فراهانی- ماهنهمه نبات- سایت خوب ترینها- سایت مشهد

****************

نگارنده : بيژن د.

دانستنی ها در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

با که اين نکته توان گفت که آن سنگين دل
««« »»»
کشت ما را و دم عيسی مريم با اوست

شن و ماسه کدام است؟

TT / 73 — TP / 15%

نظر دهید