مبتلا حق الناس شده ام ، چطور جبران کنم؟

دچار حق الناس شده ام ، چگونه جبران کنم؟

جبران حق الناس با توبه!

معمولا مردم میپندارند حق الناس تنها از دیوار مردم زیاد شدن یا دست در جیب مردم کردن است، غافل از آنکه حق الناس خیلی ریز است ...


حیاتهای امروز را که میبینیم نگاه میکنیم که سرشار است از زیاده روی و کم روی های بی مورد. مثلاً چنانچه عده ای از مردم آنقدری که برای نجس و تمیزی، ادای مخرج اذکار آن نیز خارج از توان، وسواس دارند کمی نیز به حق الناس اهمیت می دادند، معضلات خیلی کم می شد. در صورتیکه دین اسلام ، طهارت و نجاست را راحت گرفته و مردم بر خود دشوار می گیرند؛ اما به حق الناس ، خیلی اهمیت داده ، ولی مردم آن ها را ساده می گیرند.

معمولا مردم میپندارند حق الناس تنها از دیوار مردم زیاد شدن یا دست در جیب مردم کردن است، غافل از آنکه حق الناس خیلی ریز است مثل:

خدای بلند مرتبه راهی برای مؤمنین باز کرده تا در بن بست مبتلا نباشند. مثلا چنانچه مال کسی را ضایع کرده ایم، قادر هستیم با اجازۀ حاکم شرع، این مال را عوض آن شخص صدقه بدهیم تا در قیامت با پرداخت پاداش صدقه به کسی که مالش ضایع شده، رضایت او را به دست آورند.ماشینش را مکانی پارک می کند که مزاحمت برای مردم است.
روبروی ماشین ها می پیچد.
بی دلیل بوق می زند.
دزدگیر ماشینش را شبها وضعیتی می گزارد که چنانچه پرنده ای نیز روی آن نشست صدا کند.
پول محصول را به بیشتر رند می کند مثلا شده هزار و نهصد تومان میگه دو هزار تومان.
عابر پیاده از چراغ سرخ میگذرد.
از پله های ساختمان چنان می دود که همسایه ها آزار داده میشوند.
خانگی را طوری می بندد که همه از خواب بیدار شوند.
کالای تاریخ گذشته یا بی کیفیت به فروش میرساند.
امام جماعتی که دیر می آید.
صدای موسیقی یا حتی مداحی و قرآنش از فروشگاه یا منزل بلند است و دیگران را آزار میدهد.
در کتابخانه حرف میزند و سبب آزار دیگران می شود.
در اداره از وقت مردم می زند و نماز مستحبی یا کتاب یا ... میخواند.
صحبتی می زند که سبب رنجش دیگران می شود و ...
اینها خیلی ظریف است. چنانچه این مسائل کوچک و ظریف توجه نشوند ثمره این میشود که به مرور زمان، تخم مرغ سارق، 3 هزار میلیارد شتر اختلاس می کند.

حق الناس نیز اقسامی دارد

حق الناس را می توان به دو دسته تقسیم کرد. حق الناس مالی و غیر مالی. کسی که حقی یا مالی را از دیگران ضایع کرده باشد، اول میبایست از این گناه بزرگ توبه کند ، و از خدا معذرت خواهی نماید. زیرا در درجه اول قانون خدا نا نگاه کرده گرفته شده، یعنی اول حق الله ضایع شده، بعد از آن حق الناس. بعد از توبه و توبه، جبران حق الناس واجب است، مالی باشد یا غیر مالی.

آیا واقعا حق الناس را می توان با توبه جبران کرد؟

1- هر حق الناسی، حق الله نیز به حساب مییاید. دلیلش نیز این است که هنگامی که آدم (مثلا) غیبت می کند. افزون بر آنکه آبروی دیگران را میریزد، از اطاعت دستور الهی نیز سرپیچی کرده است. پس کسی که حق الناس کرده، افزون بر آنکه میبایست رضایت مالک حق را به دست آورد، میبایست با دعا و توبه، رضایت خدای بلند مرتبه را نیز جلب نماید.
۲ ـ راه ادای حق الناس، در اساسی ترین گام، طلب رضایت از خود شخصی است که حقش ضایع شده است. پس چنانچه مال کسی را برده باشیم، معنایی ندارد که بخواهیم با پرداخت صدقه، رضایت مالک مال را به دست آوریم! یا چنانچه آبروی کسی را برده باشیم، معنایی ندارد که بخواهیم با صرف توبه، حق او را ادا کرده باشیم!
۳ ـ گاهی اوقات، بنا به هر علتی امکان رضایت گرفتن از شخصی که حقش ضایع شده وجود ندارد.
* آن شخص برای ما مجهول است و وی را نمی شناسیم؛
* آن شخص را می شناسیم، اما نمی دانیم کجا است؛
* بدلیل غفلت یا فراموشی، متوجه ضایع شدن حق دیگری نمی باشیم؛
در این حالت، خدای بلند مرتبه راهی برای مؤمنین باز کرده تا در بن بست مبتلا نباشند. مثلا چنانچه مال کسی را ضایع کرده ایم، قادر هستیم با اجازۀ حاکم شرع، این مال را عوض آن شخص صدقه بدهیم تا در قیامت با پرداخت پاداش صدقه به کسی که مالش ضایع شده، رضایت او را به دست آورند.

در بعضی نکات، کسب رضایت، سبب وقوع مفسده است. در چنین صورتی در امور غیر مالی، می فرمایند برای او توبه کنید. مثلا غیبت کسی را کرده ایم و چنانچه بخواهیم حلالیت بطلبیم، سبب وقوع کینه و کدورت، یا قطع ارتباط می شود.


یا اینکه چنانچه آبروی او را برده ایم، برای او طلب توبه کنیم و از پروردگار بخواهیم که دلش را در ارتباط با ما نرم کند. همۀ ما امکان می دارد حقوق اشخاصی را ضایع کرده باشیم و خبری از آن نداشته باشیم. راه جبران چنین ستمی آن است که در امور مالی، به مقداری، رد مظالم بدهیم. و در امور مالی، در دعا و مناجات خود از خدای بلند مرتبه بخواهیم که چنانچه حقی از کسی ضایع کرده ایم، خدای بلند مرتبه دستگیرمان باشد و با نرم کردن دل آن شخص در ارتباط با ما کاری کند تا ما را حلال کند.

در بعضی نکات، کسب رضایت، سبب وقوع مفسده است. در چنین صورتی در امور غیر مالی، می فرمایند برای او توبه کنید. مثلا غیبت کسی را کرده ایم و چنانچه بخواهیم حلالیت بطلبیم، سبب وقوع کینه و کدورت، یا قطع ارتباط می شود.

در امور مالی نیز می فرمایند به هر صورتی که شده مال را به او برگردانید. با این که در قالب شخصی ناشناس باشد. در این حالت قادر هستیم مال را به حساب آن شخص واریز کنیم یا به شخص ثالثی بدهیم تا به گونه ای به او برساند.
منابع:
شهر پرسش
سایت انهار
سایت حوزه
سایت نیز اندیشی دینی

--- لطفا نظر دهيد ---

نگارش توسط : خرمدل د.

اخلاق و عرفان در بخش مذهبی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

در آب و رنگ رخسارش چه جان داديم و خون خورديم ««« »»» چو نقشش دست داد اول رقم بر جان سپاران زدمبتلا حق الناس شده ام ، چطور جبران کنم؟


TT / 218 --- TP / 22%گردآوری شده توسط : خرمدل د.
تاریخ گردآوری : 2018-04-11
در دسته بندی : دچار
برچسب ها : الناس
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :