مبدل نانولوله های کربنی به نانوذرات الماس

تبدیل نانولوله های کربنی به نانوذرات الماس

محققان کامیاب شدند با بمباران نانولوله های کربنی، نانوذرات الماس تولید کنند. این روش قادر هست برای تولید مواد سبک به منظور استفاده در صنعت هوافضا به کار گرفته شود.

تصویر و عکس تبدیل نانولوله های کربنی به نانوذرات الماس

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد مخصوص توسعه تکنولوژی نانو ریاست جمهوری،محققان دانشگاه رایس کامیاب به ارائه روشی شدند که می توان با آن رویای تولید الماس از کربن را به واقعیت مبدل کرد.
این ذرات الماس در نتیجه اصطکاک بالستیک نانولوله ها در سرعت های گوناگون است. نتایج نمایان میکند که برخوردهای با انرژی بالا قادر هست روی پیوندهای شیمیایی در نانولوله اثرگذاشته، آن ها را بشکند و در نهایت با نوترکیبی، ساختاری تازه تولید شود.
این گروه تحقیقاتی به دنبال بهره گیری از نتایج این پروژه در دیزاین مواد تازه برای استفاده در بخش هوافضا و ماهواره هستند تا در نهایت ماده ای مقاوم در برابر برخورد شهاب سنگ های ریز ارائه کنند.اینکه پیوندهای نانولوله چطور دچار نوترکیبی می شوند، سرنخ ضروری برای توسعه مواد سبک تر را به محققان می دهد.
ماهواره ها و شاتل های فضایی در خطر برخورد اجسام خارجی هستند. برای پیش گیری از زیان دیدگی این ساختارها، باید مواد سبک و مقاوم تولید کرد که انعطاف پذیر نیز باشند. این پروژه قادر هست مواد مورد نیاز محققان را در اختیار آن ها گذارد.
محققان دسته ای از نانولوله های کربنی چنددیواره را یک جا کنار هم گذاشته و یک پلاکت کروی بوجود آوردند. سپس آن را روی تارگت آلومینیوم سوزاندند؛ این کار با دو روش گوناگون انجام شد. سپس نتیجه حاصل شده را در سه سرعت گوناگون مورد بررسی گذاشتند.
نتایج نمایان کرد در سرعت 3.9 کیلومتر در ثانیه، بیشتر نانولوله ها دست نخورده باقی ماندند. در سرعت 5.3 کیلومتر در ثانیه نیز بیشترآن ها دست نخورده بودند، اما سرعت 6.9 کیلومتر قادر هست نانولوله ها را شکافته و به صورت نانوروبان در آورد. این گروه در میان محصولات، نانوذرات الماس را نیز تشخیص دادند.
نتایج این پروژه در قالب مقاله ای در نشریه ACS Applied Materials and Interfaces انتشار داده شده است.
علمی**1023**1440
گیرنده:ابوالقاسم تیموری**انتشاردهنده:معصومه گلشن


– نظر يا پيشنهاد خود را با ما در ميان گذاريد –

گردآوری توسط : شبنم ب.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

و گر چنان که در آن حضرتت نباشد بار
««« »»»
برای ديده بياور غباری از در دوست

مبدل نانولوله های کربنی به نانوذرات الماس

TT / 54 — TP / 15%

نظر دهید