متأسفانه هنوز دغدغه های رهبری در سفر قم بی پاسخ مانده/ پاسخ ندادن حوزه به نیازهای اجتماعی خطرساز است

متأسفانه هنوز دغدغه های رهبری در سفر قم بی پاسخ مانده/ پاسخ ندادن حوزه به نیازهای اجتماعی خطرساز است

خبرگزاری فارس: متأسفانه هنوز دغدغه‌های رهبری در سفر قم بی‌پاسخ مانده/ پاسخ‌ندادن حوزه به نیازهای اجتماعی خطرساز است

مدیر حوزه‌های علمیه سر تا سر کشور در سالروز سفر رهبر انقلاب اسلامی به قم گفت: طلاب و فضلا باید دغدغه‌های ایشان در باب حوزه‌های علمیه را بازخوانی و به صحبت شایع در بدنه حوزه مبدل کنند. اگه حوزه به نیازهای اجتماعی پاسخ ندهد، خطرات بزرگی پیش می‌آید.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، در سالروز سفر ولی امر مسلمین جهان به شهر قم (۲۷ مهر ۱۳۸۹)، درباره دغدغه های ایشان اطراف حوزه های علمیه با آیت الله علیرضا اعرافی مکالمه کردیم.

* رهبر انقلاب یک کارشناش تمام عیار در عمیق ترین مباحث حوزوی است

مدیر حوزه های علمیه کشور در ابتدای این مکالمه بیان داشت: دیروز سالروز سفر ولی امر مسلمین جهان به شهر مقدس قم بود و علاوه بر برکات گوناگونی که سفر ایشان برای استان قم داشت، بخش اصلی سفر ایشان برکات فراوانی برای حوزه های علمیه داشت و بیش از نیمی از توضیحات و پیگیری هایی که در قم داشتند، برای حوزه های علمیه بود. تفاوت سفر رهبر انقلاب اسلامی به قم با سایر استان ها این است که در سفر به قم علاوه بر مسائل کلان و شایع کشوری، به مسائل تخصصی حوزه های علمیه به شکل ویژه توجه کردند.

مدیر جامعة المصطفی اطراف نگاه های عمیق رهبر انقلاب اسلامی درباره مباحث تخصصی حوزه علمیه گفت: از کنار دیدگاه های شخصیت ذو ابعادی مثل ولی امر مسلمین جهان که در بر می داری ولایت، مرجعیت، آگاه و مسلط به مسائل جهان، منطقه و کشورمان اسلامی و در عین حال عمری را در حوزه های علمیه طی کرده اند و یک کارشناش تمام عیار در عمیق ترین مباحث حوزوی است، نمی شود گذشت و عبور کرد. اتصال به شخص ایشان و بهره گیری از نظرات عمیق و نافذ در باب حوزه برای حوزه های علمیه از اهمیت خاصی برخوردار است. در عین حال باید به نظرات مراجع عظام تقلید که از قله های فکری و معرفتی حوزه هستند باید توجه داشت.

عضو شورای مناسب انقلاب فرهنگی در ادامه اضافه کرد: آنچه که رهبر انقلاب اسلامی در طول دو دهه و همچنین در مسافرتشان به قم طی جلسات مختلف بیان کرده اند یک منظومه فکری بسیار قوی است و هنوز هم حضرت آقا با بیاناتشان در حال جدید کردن و تقویت آن هستند. این منظومه استراتژی و راهبرد یک حوزه تمدنی را در شرایط حساس کنونی جهان و انقلاب اسلامی معلوم می کند و همچنین از نظرات و دیدگاه های مراجع عظام تقلید هم بهره گرفت.

امام جمعه قم اطراف ارتباط منظومه فکری رهبر انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره) گفت: توضیحات و دیدگاه های رهبر انقلاب اسلامی و امام(ره) در باب حوزه های علمیه در بر می داری ارتشی منظومه وار و بسیار مستحکم است که زمانی دیدگاه های این دو شخصیت والا را در کنار یکدیگر میگذاریم، به یک منظومه درهم تنیده بسیار قوی مبدل میشود که باید به آن عمل کرد. مورد قابل توجه این است که این توضیحات و منظومه فکری با توضیحات و نظرات مراجع عظام تقلید، قریب به اتفاق یکی است و تعارضی ندارد.

مدیر حوزه های علمیه کشور اطراف عمل کردن طلاب و فضلا به دیدگاه های رهبر انقلاب اسلامی به عنوان یک واجب دینی اینشکلی بیان داشت: توجه و عمل به منظومه فکری رهبر انقلاب اسلامی که برخاسته از قرآن کریم و احادیث اهل بیت علیه السلام و برخاسته از تاریخ حوزه، اندیشه حوزه و انقلاب اسلامی ست یک واجب دینی است و عمل به این برنامه اختصاص به یک قشر خاص ندارد و همه طلاب، اساتید، فضلا و دست اندرکاران حوزوی باید به عنوان یک واجب دینی به آن عمل کنند.
* بسیاری از دغدغه های حضرت آقا هنوز بی پاسخ مانده است
وی اطراف عملکرد دست اندرکاران حوزه در تحقق نگرانی هایی که رهبر انقلاب اسلامی در سفر قم داشتند ابراز داشت: چندین سالی که از سفر حضرت آقا به قم می گذرد، ایشان نگرانی هایی نسبت به حوزه های علمیه داشتند که برای تحقق بخشیدن به این دغدغه ها دست اندرکاران حوزه در طول این سال ها زحماتی کشیده اند و ما از زحمات این دوستان تشکر میکنیم اما متأسفانه هنوز به بسیاری از نگرانی هایی که حضرت آقا در سفر به قم داشتند پاسخی داده نشده است. همه ما در تحقق بخشیدن به این دغدغه ها و دیدگاه های ولی امر مسلمین جهان مسئولیم. طلاب و فضلا باید دیدگاه و دغدغه های ایشان در باب حوزه های علمیه بازخوانی کند و بعد صحبت شایع در بدنه حوزه مبدل کنند.

آیت الله اعرافی در ادامه مکالمه با فارس به بیان دیدگاه های رهبر انقلاب در جلسات اخیرشان اینشکلی توجه کردند: بنده اخیراً حدود چهار نشست خدمت حضرت آقا رسیدیم و ایشان راهکارها و دغدغه های متعددی اطراف حوزه های علمیه داشتند که عمل به هر کدام از آنها قادر هست گره های فراونی را در حوزه های علمیه گشاید.

مدیر حوزه های علمیه گفت: رهبر انقلاب اسلامی در یکی از جلساتی که اخیراً خدمتشان رسیده بودیم، فرمودند که از یک سو اجتهاد و فقاهت است که باید عمق و استمرار یابد و از طرف دیگر هم تفکر، عقلی، کلامی و فلسفی الهی است که باید به شکل عمیق و قوی به آن پرداخت و همچنین رهبر انقلاب اسلامی فرمودند که این تقابلی که در جهان امروز به وسیله تولیدات فکری غیر الهی وجود دارد برای پاسخگویی به آن هم به یک فقاهت استوار نیاز هست و هم به یک زیرساخت عقلی، کلامی و فلسفی محکم. و همچنین فرمودند که این تفکر فقاهتی، کلامی، فلسفی و عقلی باید امتداد یابد و به پاسخگویی به نیازهایی که در زمینه علوم انسانی و اجتماعی هست توجه بکند و اگه حوزه علمیه به پاسخگویی در این ارتباط توجه نکند، خطرات بزرگی رقم خواهد خورد.

وی در پایان بیان داشت: یکی دیگر از محورهایی که رهبر انقلاب فرمودند این بود که بر خلاف نظرات غلطی که مطرح می شود نظر درست این است که اصلی ترین وظیفه حکومت دینی این است که با یک منطق صحیح دین را در تمام شئون زندگی بشر انفاذ دهد و همچنین وظیفه عالمان و حاکمان این است که دین در تمام ابعاد زندگی بشر انفاذ دهند و مثل خون جریان بدهند. حضرت آقا همچنین فرمودند که این انفاذی که حکومت دینی می خواهد بوجود آورد پشتوانه فکری و تئوریک می خواهد و این کاری است که فقط از عهده حوزه های علمیه بر می آید.

*********************

نگارنده : آمي‌تيس ط.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به هر نظر بت ما جلوه می‌کند ليکن
««« »»»
کس اين کرشمه نبيند که من همی‌نگرم

متأسفانه هنوز دغدغه های رهبری در سفر قم بی پاسخ مانده/ پاسخ ندادن حوزه به نیازهای اجتماعی خطرساز است

TT / 161 — TP / 15%

نظر دهید