متوسط عملکرد باغات گردو آذربایجان غربی بیش از 1000 کیلو گرم است

متوسط عملکرد باغات گردو آذربایجان غربی بیش از 1000 کیلو گرم است

معاون بهبود تولیدات گیاهی آذربایجان‌غربی گفت: متوسط عملکرد در باغات گردو آذربایجان غربی هزار و 564 کیلو‌گرم است.

عبدالله فتح الله زاده امروز در مکالمه با خبرنگار فارس در ارومیه با اشاره به برداشت گردو از باغات آذربایجان غربی، بیان داشت: 70 درصد محصول گردو از باغات استان تاکنون استخراج شده است.

وی با بیان این که امسال در تولید گردو تفاوتی نسبت به سال گذشته دیده نمیشود، تصریح کرد: متوسط عملکرد گردو در باغات این استان یک هزار و 564 کیلو گرم است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی آذربایجان غربی با اشاره به بیمه کشاورزی محصول گردو، اذعان کرد: یک هزار و 64 هکتار از باغات گردو استان بیمه محصولات کشاورزی است.

وی اعلام کرد: امسال حدس زده میشود 7 هزار و 973 تن گردو از باغات آذربایجان غربی استخراج شود.

فتح الله زاده با اشاره به اقدامات انجام شده برای کاهش میزان بهره گیری از سموم کشاورزی، اضافه کرد: عقد قرارداد در قالب مدیریت تلفیقی آفات با 53 کلینیک گیاه پزشکی در اراضی زراعی و باغی و گلخانه ای با 98 کارشناس که دراین راستا شراکت کنند.

وی خاطرنشان کرد: عقد گذاشت تولید عوامل بیولوژیک زنبور تریکوگراما و زنبور براکون با 11 کارشناس در دو انسکتاریوم در شهرستانهای ارومیه و میاندوآب جهت استفاده علیه کرم میوه گوجه فرنگی به عنوان یکی از پر مصرف ترین سبزیجات تازه خوری از اقدامات دیگر انجام شده برای کاهش میزان بهره گیری از سموم کشاورزی است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی آذربایجان غربی با اشاره به اقدامات دیگر کاهش بهره گیری از سموم کشاورزی، بیان داشت: اجرای برنامه های متعدد تعلیمی رادیویی و تلویزیونی جهت آموزش و ترویج روش های مهار غیرشیمیایی آفات در راستای تولید محصولات سالم و نیز ترویج مصرف محصولات سالم برای مصرف کنندگان و معرفی، معرفی، آموزش و ترویج تازه ترین مواد بیوکنترل عوامل خسارت زای گیاهی به بهره برداران و کلینیک های گیاه پزشکی است.

وی ادامه داد: معرفی و عرضه محصولات سالم در فروشگاه های عرضه محصولات سالم و ارگانیک در استان، برگزاری جلسات گوناگون با اداره کل استاندارد معاونت غذا دارو، بخش تحقیقات سازمان جهادکشاورزی، اجلاس ارگانیک استان، شهرداری، صداو سیما به منظور ایجاد هماهنگی در تعیین حدود وظایف ارگانهای گوناگون در راستای تولید و عرضه محصولات سالم و ارگانیک در استان و معرفی محصولات واجد شرایط اخذ گواهی استاندارد محصولات سالم و گواهی شده به اداره کل استاندارد جهت اخذ گواهی از اقدامات انجام شده برای کاهش میزان بهره گیری از سموم کشاورزی عنوان کرد.

نظرات شما براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود

گردآورنده: سامان ط.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

صبا ز منزل جانان گذر دريغ مدار ««« »»» وز او به عاشق بی‌دل خبر دريغ مدارمتوسط عملکرد باغات گردو آذربایجان غربی بیش از 1000 کیلو گرم است


TT / 40 --- TP / 10%

گردآوری شده توسط : سامان ط.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : گردو
برچسب ها : باغات , آذربایجان

مطالب مرتبط