این مجال طلایی را غنیمت بدانید

این فرصت طلایی را غنیمت بدانید

برای رجبی شدن، بسم الله...

در یکی از زمان­ های طلایی می باشیم که میبایست زیرکانه و بی دریغ، در باغ ایمان­مان بکاریم. "ماه رجب" یک مجال طلایی است برای باغداران حواس ­جمع. شروع یک سه­ گانه­ ی مهم در تقویم کسانی که به بالندگی و رشد معنوی می­ فکر کنند. اگر فصل نوبرانه ­های شیرین ایمان و اگر فصل بهار قرآن کریم، ماه رمضان است، آیا واقعا رجب، یک مقدمه­ ی اهمیتی نمی دارد؟

هنگامی که میوه های آب دار و خوشرنگ و جور وا جور فصل تابستان را با اشتها و خوشی می­ خوریم، احتمالاً حواسمان نباشد که برای برداشت این نوبرانه­ های لذیذ، زمان کاشت، فصل زمستان است. باغدار هوشمند زمان­ شناس اما برای سرسبزی باغ میوه­ اش، زودتر از این­ها به فکر است.
تمثیل باغ میوه، گاهی برای مواظبت از باغ ایمان ما راهگشاست. ما صاحبان باغی می باشیم که می­ تواند پرثمر و سرسبز و شاداب باشد و می­ تواند این­گونه نباشد. اگر بنشینیم و تماشا چی عبور دوران باشیم و زمان­ های طلایی را در غوغای روزمرگی گم کنیم، در فصل برداشت، چیز زیادی دستمان را نمی­ گیرد.

اکنون در یکی از آن زمان­ های طلایی می باشیم که میبایست زیرکانه و بی دریغ، در باغ ایمان­مان بکاریم. "ماه رجب" یک مجال طلایی است برای باغداران حواس ­جمع. شروع یک سه­ گانه­ ی مهم در تقویم کسانی که به بالندگی و رشد معنوی می­ فکر کنند. اگر فصل نوبرانه ­های شیرین ایمان و اگر فصل بهار قرآن کریم، ماه رمضان است، آیا واقعا رجب، یک مقدمه­ ی اهمیتی نمی دارد؟

در ماه رجب، حوادث بی نظیری افتاده است. یک واقعه­ ی نادر، در بیست و هفتم رجب، مبعث حضرت رسول اعظم صلی الله علیه و آله و سلم است یعنی ولادت مبارک "دین اسلام". واقعه ­ی عظیم دیگر، ولادت سیدالوصیین امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام بن ابیطالب ع است.
سیزدهم رجب، ولادت مردی است که محرومان شهر، صدای قدم­ های شبانه ­ی او و برکات دست سخاوتمند او را می­ شناختند اما خودش را نه. مردی که اگر بخواهیم در "یوم ندعوا کلَّ اُناسٍ بإمامهم"[1] ما را در گروه او بخوانند، میبایست امروز برای رجبی شدن سعی کنیم.

امام راستگو (ع) از پدران گرامیش از امام على (ع) نقل مى کند که آن حضرت فرمود: هرکس به خاطر خدا در ماه رجب صدقه بدهد، خدا وى را آنچنان اکرام فرماید که نه چشمى نگاه کرده و نه گوشى شنیده و نه بر قلب انسانى خطور کرده باشد.


رجب، افتخار دارد که ماه ولادت فرزندان پیامبر هم باشد؛ اما فضیلت رجب، سابقه­ ی طولانی ­تری دارد به گونه ­ای که حتی پیش از دین اسلام یعنی در دوران جاهلیت هم مردم برای ماه رجب حرمت قائل بودند.
علل دیگر عظمت ذاتی ماه رجب، از روایاتی فهمیده می­ شود که ماه رجب را شناسانده ­اند. ماه رجب، واسطه­ ی میان خدای سبحان با بندگان نامیده شده است: "من این ماه را وسیله رابطه بین خود و بندگانم گذاشته ­ام پس هرکس به آن چنگ زند، به من مى­ رسد. "[2] یا این­که رجب نام نهر بهشتی است که از شیر سفید رنگ تر و از عسل شیرین تر است; پس هرکس یک روز از ماه رجب را روزه بدارد، خدا از آن نهر به او خواهد نوشاند. [3]

فصل مهم کاشتن

در فضائل ماه رجب، خیلی ذکر کرده و به گوش رسیده؛ عزم ما یادآوری این مورد است که رجب، فصل مهم کاشتن است. رجب، یک شروع مهم است. این مورد از اظهار رسول خدا و اهل بیت عصمت علیهم السلام دانسته می­ شود. در روایات، از سه گانه ­ی ماه­ های رجب و ماه شعبان و رمضان در جوار هم سخن به میان آمده و اعمال وارده­ ی آن­ها، به گونه ­ای مورد ­ی مربوطه ما را تأیید می­ کنند. از حضرت رسول صلى الله علیه و آله روایت شده که: رجب ماه خدا است و ماه شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است.[4]

ماه توبه

اگر قرار باشد دل ما، در ماه رمضان و ماه شعبان، ظرف انوار قرآن کریم و محبت اهل بیت علیهم السلام شود، ضروری است نخست نظیف و منزّه شود به این علت که برای پر نمودن هر ظرفی، نخست میبایست ظرف را پاک کرد. توبه و توبه، راه تصفیه دل ماست و در اظهار درخشان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله، رجب ماه توبه امت محمدی است.[5] در اعمال ماه رجب هم چندین نوع توبه به چندین اظهار آمده است که با مراجعه به کتاب مفاتیح، آموختنش راحت است. پس توبه، کاشتن بذر پاکی است برای برداشت محبت و نور.

یکی دیگر از اعمال پیشنهاد داده شده در ماه رجب، انفاق است. امام راستگو (ع) از پدران گرامیش از امام على (ع) نقل مى کند که آن حضرت فرمود: هرکس به خاطر خدا در ماه رجب صدقه بدهد، خدا وى را آنچنان اکرام فرماید که نه چشمى نگاه کرده و نه گوشى شنیده و نه بر قلب انسانى خطور کرده باشد.[6]

اگر قرار باشد دل ما، در ماه رمضان و ماه شعبان ظرف انوار قرآن کریم و محبت اهل بیت علیهم السلام شود، ضروری است نخست نظیف و منزّه شود به این علت که برای پر نمودن هر ظرفی، نخست میبایست ظرف را پاک کرد. توبه و توبه، راه تصفیه دل ماست و در اظهار درخشان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله، رجب ماه توبه امت محمدی است.دربین اعمال و رسوم ماه رجب، احتمالاً این مورد، بیشتر از بقیه به اوضاع این روزهای ما پیوند خورده باشد. در روز هایی که از فصل بهار طبیعت شادمانیم و برای این شادی تدارک می­ نگاه کنیم؛ در روز هایی که به نو شدن و نو کردن فکر می ­کنیم؛ در روز هایی که برای ملاقات یکدیگر و انجام سنت قشنگ صله­ ی ارحام آماده می­ شویم، خیلی به جاست که برای این عبادت ماه رجب یعنی انفاق و بازداشت از مستمندان، حساب مخصوص گشاییم. دست به جیب شویم برای کاشتن بذری که ما را در زمره ­ی "رجبیون" قرار می­ دهد. اگر بذر سخاوت و انفاق را در رجب بکاریم، در ماه شعبان که ماه رسول خدا و ائمه­ ی هدی علیهم السلام است، به خاندان رسالت که مرام و سیره­ ی تک تکشان انفاق بود، مشابه­ تر و نزدیک ­تر شده ­ایم و در رمضان المبارک که ماه امت پیامبر است، به خواهران و برادران ایمانی خود، بامحبت­تر خواهیم شد و طبعاً به خدای بامحبت این امت، مقرّب­تر.
پی نگاشت:
[1] - (به خاطر آورید) روزی را که هر گروهی را با پیشوایشان می­ خوانیم (اسراء، 71)
[2] - شانس الاعمال، 628
[3] - شانس الاعمال، 635
[4] - مفاتیح الجنان
[5] - از امام راستگو(ع) روایت است که حضرت رسول اکرم (صلى الله علیه و آله) فرمود که: ماه رجب ماه توبه امت من است پس در این ماه خیلی طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده و بامحبت است و رجب را "أصب" مى‌گویند زیرا که رحمت خدا در این ماه بر امت من خیلی ریخته مى‌شود پس خیلی بگوئید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ. (مفاتیح الجنان)
[6] - فضائل الاشهر، 38

********************************

نگارنده : تهمينه ث.

اخلاق و عرفان در بخش مذهبی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

يا رب آن شاهوش ماه رخ زهره جبين ««« »»» در يکتای که و گوهر يک دانه کيستاین مجال طلایی را غنیمت بدانید


TT / 215 --- TP / 19%گردآوری شده توسط : تهمينه ث.
تاریخ گردآوری : 2018-04-10
در دسته بندی : غنیمت
برچسب ها :
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :