محله های بالا شهر و شیک شمال شهر تهران

محله های بالا شهر و با کلاس شمال تهران

تصویر شماره 1 ⇩
تصویر محله های بالا شهر و شیک شمال تهران

تهران موسسه استان تهران و پایتخت ایران است. تهران پرجمعیت‌ترین شهر ایران و مقصد بسیاری از اشخاصی است که خواهان تغییر مکان حیات خود می باشند. سرزه در این بخش به شناسایی محله های بالا شهر و شیک شمال تهران می پردازد.

تهران دارای زیاد ترین امکانات تفریحی، رفاهی و درمانی در سر تا سر کشور است پس مهاجرت افراد از نواحی مختلف ایران برای رسیدن به این امکانات امری بدیهی است. در این میان بعضی برای انتخاب مکان حیات خود در پی خوب ترین نواحی تهران یا اصطلاحا بالا تهران می باشند زیرا در این نواحی مراکز تفریحی، فرهنگی و سایر امکانات تمرکز بیشتری دارد. در ذیل به بررسی نواحی تهران و شناسایی نواحی بالای شهر می‌پردازیم.

محله های بالا شهر و شیک شمال تهران واقعاً کجا است ؟

برای شناسایی بالا تهران نمی‌توان یک خط فرضی را بر نقشه تهران کشید و قسمت شمالی آن را بالا تهران دانست. تهران دارای ۲۲ ناحیه شهرداری است. این نواحی هرکدام دارای سطوح گوناگونی از امکانات می باشند. احتمالاً معیار معقول برای تشخیص بالا و پائین شهر مقدار گسترش یافتگی این نواحی باشد. مقدار گسترش یافتگی نواحی به ۲۲ شاخص تقسیم می‌شود.

اشتغال و تراکم نسبی جمعیت جزو ۱۰ شاخص اقتصادی می باشند. بر پایه این شاخص، نواحی ۱،۳، ۶ و ۷ خوب ترین شاخص را دارا می باشند. شاخص‌های دیگر هم شامل شمار مراکز درمانی، ایستگاه‌های آتش‌نشانی، مراکز تعلیمی، پارک و میدان‌ها میوه و تره‌بار می‌شود. بر طبق این شاخص‌ها تنها ناحیه ۶ است که خوب ترین اوضاع را دارد .

چنانچه نواحی تهران را بر پایه عوامل اجتماعی مثل سواد، مقدار متارکه، وجود مراکز خدمات اجتماعی و مقدار جرائم چک کنیم هم ناحیه ۶ در خوب ترین اوضاع قرار دارد.

بررسی نواحی تهران بر پایه مراکز فرهنگی و تفریحی که شامل کتابخانه، مراکز ورزشی و مراکز مذهبی نواحی ۱ تا ۶ در خوب ترین اوضاع قرار دارند.

محله‌های ناحیه ۶ تهران ناحیه فرا توسعه‌یافته تهران

ناحیه ۶ تهران از شمال به آزاد راه همت، از غرب به آزاد راه چمران، از شرق به آزاد راه مدرس و خیابان مفتح و از جنوب به خیابان انقلاب می‌رسد به‌این‌ترتیب در موسسه تهران قرار می‌گیرد. این ناحیه ۳.۲ در صد از مساحت تهران را به خود اختصاص داده است.

از محله‌‌های این ناحیه می‌توان به محله‌های نصرت، کشاورز، امیرآباد، یوسف‌آباد، بهجت‌آباد، کریم‌خان، ساعی و کشور آرژانتین اشاره داشت. گفتنی است این ناحیه بیش از بافت اداری و تجاری تشکیل‌شده است و دانشگاه‌های صنعتی کبیر و تهران هم در این ناحیه قرار دارند. از مراکز فرهنگی این ناحیه می‌توان به فرهنگسرای سرو، فرهنگسرای شفق و کتابخانه شهید جهان‌آرا اشاره داشت.

ناحیه ۱ تهران ناحیه سازه‌های فانتزی

ناحیه ۱ تهران درگذشته دارای خانه‌های ویلایی بزرگ و باغات میوه بوده به این سبب دارای بافتی شبه روستانشین است. ناحیه ۱ تهران امروزه لوکس‌ترین ساختمان‌های پایتخت را با در هم آمیختن معماری باستانی و نوین در خود جای‌داده است. امکان می دارد بعضی بالای تهران را بخاطر داشتن این سازه‌ها و قیمت بالای ملک، ناحیه ۱ تهران بدانند. ناحیه ۱ تهران از شمال به ارتفاعات دامنه جنوبی رشته‌کوه البرز، از جنوب به آزاد راه چمران، از شرق به آزاد راه ارتش و از غرب به اراضی رود خانه درکه می‌رسد.

محله‌های ازگل، اقدسیه، الهیه، اوین، باغ فردوس، تجریش، دارآباد، درکه، دربند، زعفرانیه، فرمانیه، فرشته، قیطریه، کامرانیه، محمودیه، ولنجک و نیاوران در این ناحیه قرار دارند. در طی سال‌های اخیر مراکز تفریحی و تجاری بسیاری در این ناحیه ساخته‌شده است که بافت این ناحیه را مبتلا عوض شده است. برای خرید ملک در این نواحی بایستی بدانید که این ناحیه بالاترین میانگین قیمت هر مترمربع خانه در پایتخت را دارد .

از مراکز فرهنگی ناحیه ۱ تهران می‌توان به فرهنگسرای نیاوران، نگارخانه جماران، قصر نیاوران، کاخ‌موزه سعدآباد و فرهنگسرای ملل اشاره داشت. امامزاده صالح در میدان تجریش و امامزاده قاسم در دربند مراکز مذهبی این ناحیه می باشند.

ناحیه ۳ تهران، ناحیه سبز تهران

ناحیه ۳ تهران از شمال به آزاد راه مدرس و چمران، از شرق به خیابان مدافعان و قسمتی از خیابان شریعتی، از غرب تا شاهراه چمران و از جنوب تا شاهراه همت و آزاد راه رسالت می‌رسد. این ناحیه با داشتن ۷۳ پارک و بوستان از نظر سرانه محیط سبز با استانداردهای بین المللی برابر می‌کند. وجود معابر با اهمیتی مثل خیابان شریعتی، ولی عصر و بلوار میرداماد به اهمیت این محله می‌افزاید.

اختیاریه، مدافعان، دروس، دولت، دیباجی، جردن-ولی عصر، سیدخندان، ظفر، قلهک، ونک و میرداماد از محله‌های این ناحیه می باشند. بسیاری از این محله‌ها جزو محله‌های کهنه و کلاسیک تهران می باشند.  از مراکز فرهنگی این ناحیه می‌توان فرهنگسرای ارسباران، پارک موزه آب، مجموعه سینمایی پردیس ملت و کتابخانه استاد شهریار اشاره داشت. ناحیه ۳ تهران یکی از بزرگ‌ترین و مجهزترین مراکز ورزشی تهران، مجموعه ورزشی انقلاب را در خود جای‌داده است. همچنین یکی از بزرگ ترین مراکز تجاری تهران یعنی میدان ونک هم در این ناحیه قرار دارد.

______________________

تهیه و تدوین : زری ع.

ایرانگردی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

قرار و خواب ز حافظ طمع مدار ای دوست ««« »»» قرار چيست صبوری کدام و خواب کجامحله های بالا شهر و شیک شمال شهر تهران


TT / 213 --- TP / 27%گردآوری شده توسط : زری ع.
تاریخ گردآوری : 2018-03-08
در دسته بندی : شمال
برچسب ها : کلاس , تِهرانِ
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :