مخارج های پیام رسان های سریع از کجا تامین می شود؟ (4 عکس)

هزینه های پیام رسان های فوری از کجا تامین می شود؟

سرها در گریبان است و هر کس به کاری سرگرم. وقتی از دور به آنها نگاه می کنی گمان می کنی سخت در بحر تفکر غرقند و سرگرم کاری بس اصلی اما حقیقت این است که شهروندن هزاره تازه، اسیر نمایشگرهای نو با نورهای نورانی شده اند.
ماهنامه پیشه و تجارت - محسن حسینی: سرها در گریبان است و هر کس به کاری سرگرم. وقتی از دور به آنها نگاه می کنی گمان می کنی سخت در بحر تفکر غرقند و سرگرم کاری بس اصلی اما حقیقت این است که شهروندن هزاره تازه، اسیر نمایشگرهای نو با نورهای نورانی شده اند. در اتوبوس و مترو، ضیافت و اداره، هر جا که فکرش را بکنی اکثریت با آنهاست که موبایل و تبلت به دست، سر به زیرند و در جهان خود سیر می کنند.

این با «همان تنهایان» البته دور از آدمیزاد به سر نمی مارک. در سال های اخیر اپلیکیشن هایی ساخته شده اند که در دسته پیام رسان های سه سوته جای می گیرند و به سرعت پیغامی را از یکی به دیگری منتقل میکنند. امکانات و مزایای هر کدام جذابیت های فراوانی می سازد که باعث می شود نه تنها خود پیام که ابزار بهره گیری از آن نیز برای کاربران گیرا باشد.

جالب این که اپلیکیشن های اصلی که به عنوان پیام رسان سه سوته به کار گرفته میشوند، در رقابت با یکدیگر رایگان اعلام شدند و بهره گیری از تمام ویژگی ها و مزایای آنها برای کاربر هیچ مخارجی را در پی نخواهد داشت.

اگه کمی از این محیط مصرفی دور بشویم یک پرسش بیش از دیگر مسائل خود را نشان میدهد. هدف سازندگان از ارائه خدمات «مسیجینگ» به صورت گسترده و رایگان چه چیزی است؟ آیا آنها به صورت مخفیانه از کاربری ما و وقت طی کنی در این شبکه ها پولی به جیب می زنند یا این که اینجا تنها یکی از سنگرهای پولشویی های وسیع دیگر است؟ شایدهم باید این نگاه بدبینانه را کنار قرار بدهیم و باور کنیم که افراد پشت این اپلیکیشن ها کسانی هستند که به فکر گسترش ارتباطات و طرفدار سهولت در خبر دهی هستند.
تصویر و عکس شماره 1 ⇩


دو سلطان در اقلیم فناوری

در جهان هزار رنگ و پر تنوع فناوری برای بهره گیری از یک اپلیکیشن ساده گزینه های زیادی جلو رو است اما در این بازار شلوغ و پر گزینه، «تلگرام» و «واتس آپ» دو حریف محبوب هستند. برای کاربران ایرانی تلگرام شناخته شده تر است و اما واتس آپ را به عنوان مقصد اصلی کاربران جهانی می شناسند. بهره گیری از این اپلیکیشن ها آنقدر فراگیرند که اصلا به چشم نمیخورد که در سه چهار سال اخیر بهره گیری از آنها شایع شده است. مثلا تلگرام را برادران دوروف، نیکلای و پاولدر در سال 2013 تاسیس کردند.
پاول دوروف را به عنوان زاکربرگ روسیه می شناسند و از همین جهت نیز می توان تلگرام را شبکه اجتماعی بزرگ روسی نامید. هر چندین مقر اصلی آن این روزها در برلین آلمان قرار دارد. در روزهای اول تولد پیام رسان تلگرام، سازندگان اعلام کردند که این نرم افزار در همان روزها بیش از 100 هزار بار دانلود شده است.

پس از تولید در مارس 2014 مراجعه به تلگرام به 35 میلیون بار در ماه رسید که روزانه از 15 میلیون کاربر فعال میزبانی می کرد. اتفاقات مختلف در سال های پس از تولید تلگرام ایجاب کرد اقبال عمومی به این ابزار پیام رسان بیش از گذشته شود. به عنوان نمونه در کره جنوبی نرم افزار Kakao از محبوبیت زیادی برخوردار بود اما وقتی مقام های این کشور بر آن شدند که نظارت بر محتوا را زیاد کنند، کاربران زیادی از کره جنوبی به تلگرام کوچ کردند.
برای همین در سال 2015 تلگرام به صورت ماهانه پذیرای 62 میلیون کاربر بود و 12 میلیون پیم نیز در این فاصله میان کاربران رد و تبدیل ساخته میشد. این افزایش کاربران ایجاب کرد شرکت سامسونگ در همان سال 2015 اعلام کند که از تلگرام به عنوان اپلیکیشن داخلی بعضی از گوشی های خود بهره خواهد گرفت. شرکت سامسونگ دلیل این مسئله را نوشته باز بودن پروژه تلگرام عنوان کرد.

تلگرام وقتی پا به عرصه فناوری گذاشت که حریف عمده اش واتس آپ حدود چهار سال پیش یعنی در سال 2009 ساخته شده بود. «برایان اکتون» و «جان کوم» موسسان اوکراینی واتس آپ بودند و انگیزه عمده شان ساختن جایگزینی برای اس ام اسهایی بود که هزینه بالایی به کاربر تحمیل می کردند. موفقیت واتس آپ در سال 2014 به اوج خود رسید و همین مسئله ایجاب کرد که از سوی فیس بوک، بزرگترین شبکه اجتماعی دنیا، تهیه شود؛ آن هم با رقم حیرت انگیز 19 میلیون دلار.
تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس مخارجهای پیام رسان های سه سوته از کجا تامین می شود؟

خرج و دخل پیام رسان ها

تلگرام از آغاز تولد رایگان بود و تمام امکاناتی که در اختیار کاربران میگذاشت به صورت رایگان ارائه می شد. این مورد تفاوت ابتدایی میان واتس آپ و تلگرام است، چرا که واتس آپ تنها برای یک سال رایگان بود و کاربران برای استفاده در سال بعدی باید یک دلار توجه کرد می کردند. پس از آنکه واتس آپ به مجموعه فیس بوک پیوست این هزینه اندک برای کاربران نیز کنار زده شد.

اما واقعا درآمد این سرویس های پیام رسان سه سوته از کجا تامین می شود؟ در بخش سوالات معمول تلگرام در وب سایت این سرویس آمده است که این مجموعه خود را موظف آگاهی میدارد تمام سرویس های مرتبط با تلگرام و پیام رسانی سه سوته را به صورت رایگان تامین کند. همچنین این سرویس از پذیرفتن تبلیغ برای نایش در پنجره کاربران امتناع می کند. در ادامه نیز این توضیح گفته شده است که مخارجهای مورد نیاز برای تلگرام از طریق مددهای عمومی مشابه آنچه در پروژه ویکی پدیا صورت می گیرد انجام می شود.

در اپلیکیشن های مختلف، خرید داخل اپ یکی از روش هایی است که برای تامین هزینه مورد استفاده قرار داده میشود اما در رابطه با تلگرام و پیام رسان های مشابه این روش بهره گرفته نمیشود و تمام امکانات اپ از ابتدا و به صورت پیش فرض رایگان است.

در رابطه با واتس آپ نیز با این که توقع می رفت بابت امکاناتی مانند خواست تاکسی یا خبر دهی تاخیر پرواز، هزینه گیرد اما باز هم رایگان ماند و تمام امکانات این اپ نیز مجانی شد و این موجب قوت گرفتن شایعات زیادی شده است. برخی تحلیلگران بر این باورند که تعداد زیاد کاربران یعنی سرمایه. نیازی نیست از این کاربران مخارجی به صورت مستقیم در قبال امکانات موجود گرفته شود اما به هر حال آنها سرمایه های ارزشمندی هستند.

شایعه هایی درباره کسب درآمد پیام رسان ها

سال آغاز به کار تلگرام با یک اتفاق اصلی جهانی هم زمان بود. روزهایی که نام ادوارد اسنودن در صدر اخبار جهان جا گرفته بود. او که مامور سابق پلیس سایبری ایالات متحده بود پ س از افشای اطلاعات محرمانه تبدیل به قهرمان آزادی اظهار و نظارت دولت ها بر اطلاعات شخصی کاربران شد. او پس از آنکه در دنیا مطرح شد، به نوعی تبدیل به مرجعی برای سنجش مطمئنی و امنیت سیستم های کامپیوتری نام گرفت و هر از گاهی با توئیتهایی که انتشار میداد، توجه بسیاری را به خود جلب کرد.

اسنودن در یکی از این توییت ها نوشت: «تلگرام امن نیست.» اسنودن در پیام خود اشاره کرده بود بهره گیری از اپلیکیشن هایی که اطلاعات را روی محیط ابری نگه میدارند، اصلا کار درستی نیست. البته این توییت با واکنش مدیر تلگرام روبرو شد و او نیز در پاسخ نوشت: «کاربران قادر هستند از بخش رمزگذاری شده بهره گیرند.»
تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس مخارجهای پیام رسان های سه سوته از کجا تامین می شود؟

این بخش اطلاعات را به محیط ابری مورد نظر اسنودن نمی برد بلکه روی سیستم های فرستنده و گیرنده وجود می دارد و با زدودن از سوی آنها دیگر رد و نشانی از پیام به جا نخواهد ماند. اما این پیام ها که به صورت مشاجره جایزی انتشار داده شدند، یک دغدغه اصلی را در جهان فناوری بوجود آوردند. آیا پیام رسان ها اطلاعات کاربران را در اختیار دولت ها قرار میدهند؟

مدیر تلگرام وقتی که چندین دولت از این کمپانی خواسته بودند تا برای مبارزه با گروهک تروریستی داعش اطلاعات این گروه تروریستی را که از این پیام رسان بهره میگیرد در اختیارشان قرار بدهد، از این کار اجتناب کرد و گفت خط قرمز تلگرام اطلاعات میلیون ها کاربری است که از این سرویس بهره میگیرند.

با وجود این چالشها هنوز شایعاتی شنیده میشود که نمایان میکند تلگرام اطلاعات حساس را در مواقع لازم به سرویس های اطلاعاتی به فروش میرساند یا لااقل این امکان را دارد تا از این مسیر به کسب درآمد توجه بکند. به هر حال تلگرام صاحب سرمایه بزرگی است. یعنی میلیون ها کاربر که شبانه روز از این سرویس بهره میگیرند. پاول دوروف اما نسبت به این شایعات واکنش تندی نمایان کرده و نقل میکنید: «تلگرام تنها سرویس رایگانی نیست که مخارجهای خود را از مددهای عمومی و داوطلبانه کسب می کند.»

او برای این منظور به بزرگترین دانشنامه عمومی جهان یعنی ویکی پدیا اشاره می کند و نقل میکنید: «در حال حاضر پول کافی برای ارائه خدمات وجود می دارد و در آینده اگه این منابع به پایان برسد با اعلام عمومی از میلیون ها کاربر خود می خواهیم که برای ادامه به ما یاری رسانند.» دوروف این روش را تضمین کننده آزادی تلگرام خود می خواند.

واتس آپ که از نظر کاربران اختلاف فاحشی با تلگرام دارد، متهم است که از اطلاعات کاربران مستقیم و غیرمستقیم خود برای بهبود شرایط فیس بوک بهره میگیرد. فیس بوک هنوز متهم است در دوره های مختلف از اطلاعات شخصی کاربران برای بهبود اکران تبلیغات بهره گرفته است؛ اتهامی که البته زاکربرگ و مدیران دیگر بزرگ ترین شبکه اجتماعی دنیا همواره آن را رد می کنند اما در رابطه با واتس آپ این شایعات با قدرت بیشتری دنبال می شود. کاربرانی که از واتس آپ بهره میگیرند در واقع فهرست شماره های موجود روی تلفن همراه خود را به این اپلیکیشن میرسانند. همین مسئله باعث افزایش کاربران واتس آپ می شود و گفتمانهای موجود در این سرویس و اطلاعات شخصی کاربران، بانک اطلاعاتی بزرگی را می سازد که هر کلکسیونی را به وسوسه می اندازد.

تعقیق و گریز در پیام رسان

آن فری یر - تحلیلگر آی تی: اگه سرویسی مانند پیام رسان های بزرگ داشته باشید با تعداد زیادی کاربر از سر تا سر دنیا که شبانه روز از سرویس مورد نظر شما بهره میگیرند، بسیار سخت است که بر این وسوسه ایستادگی کنید که سود مادی و معنوی از این سرمایه بزرگ نبرید. به عنوان مثال در سال های گذشته نظرسنجی در رابطه با خواسته های کاربران از پیام رسان های سه سوته انجام شد. در این نظرسنجی مشخصا از کاربران سؤال شده است چه مقدار می‌ خواهند تا امکان جابجایی پول در پیام رسان مورد استفاده شان به وجود آید.

نتایج این نظرخواهی در وب سایت معتبر بیزنس اپ منتشر شد و آمار نهایی بسیار فوق العاده بود. بیشتر کاربرانی که خواستار چنین امکانی بودند ساکن تلگرام بودند. 89 درصد از کاربران تلگرامی از این امکان استقبال کردند. وی چت، کاکائو و لاین، سرویس های بعدی بودند که بیشترین متقاضی را داشتند. حال می توان تصور کرد که چنین پاسخ هایی چه امکان خاصی برای گردانندگان و صاحبان پیام رسان ها بوجود مییاورد.
تصویر و عکس شماره 4 ⇩
تصویر و عکس مخارجهای پیام رسان های سه سوته از کجا تامین می شود؟

گوگل و زیرمجموعه های آن مانند یوتیوب، فیس بوک و توئیتر، شبکه های بزرگی هستند که سالانه رقم سود خود را اعلام می کنند و درباره گردش های مالی آنها مدام در رسانه ها نگاشته میشود اما وقتی صحبت پیام رسان ها می شود، این شرایط متفاوت می شود. این سرویس ها به صورت محرمانه فعالیت های پشت صحنه ای هم دارند که به خاطر مخفی بودن نمی شود در رابطه با ماهیت آنها بحث و گفتگو کرد.

چندین سال پیش در برخی کشورهای اروپایی، پلیس برای برخورد با باندهای قاچاق انسان و گروه هایی که به سوءاستفاده از کودکان سرگرم بودند با گوگل و فیس بوک وارد مذاکره شد و این کمپانی های بزرگ با در اختیار قرار دادن اطلاعات به انهدام این باندها یاری رساندند. چیزی که همزمان با مسرت برای از میان بردن این افراد، دغدغه هایی را نیز ایجاد کرد. آیا پیام رسان ها و برخی شبکه های اجتماعی دیگر قادر هستند بر آن بشوند که در چه مواردی می توان اقدام به انتشار اطلاعات محرمانه کاربران کرد؟ همچنین از کجا مشخص که دولت ها برای فعالیت های سیاسی خود از این روش ها بهره نگیرند و از عناوین مجرمانه تنها برای سنگرسازی فعالیت های خود بهره نگیرند.

چیزی که باید مورد توجه کاربران قرار بگیرد این مورد است که پیام رسان ها تنها ابزاری نیستند که دولت ها و صاحبان قدرت بتوانند از اطلاعات ما سر در بیاورند. ما در شبانه روز با بهره گیری از تکنولوژیهای مختلف این امکان را به نهادهای مختلف می دهیم که درباره سلیقه، عقیده و ارتباطات مان مطلع باشند و احتمالا در مواقع مورد نیازشان از آن بهره گیرند. درست مانند وقتی که روی صفحه فیس بوک دوست مان پیام تبریک تولد مینگاریم و این شبکه اجتماعی در ستون کناری خود چندین فروشگاه کادویی را که قادر هست پروسه هدیه خریدمان را ساده تر کند، میشناساند.
تلگرام

  • 700 میلیون اشتراک تصویر و عکس روزانه
  • 220 هزار کاربر تازه روزانه
  • 12 میلیارد پیام روزانه
  • 62 میلیون کاربر
  • کشور مبدا: روسیه

واتس آپ

  • 195 دقیقه میانگین گفتگو کاربران در هفته
  • 30 میلیارد پیام روزانه
  • 900 میلیون کاربر
  • کشور مبدا: ایالات متحده

انتهاي مطلب

نگارش از : رستم گ.

اینترنت و وب در بخش کامپیوتر , اینترنت و موبایل سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دست رنج تو همان به که شود صرف به کام ««« »»» دانی آخر که به ناکام چه خواهد بودنمخارج های پیام رسان های سریع از کجا تامین می شود؟ (4 عکس)


TT / 368 --- TP / 16%

گردآوری شده توسط : رستم گ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : تامین
برچسب ها : فوری , هزینه

مطالب مرتبط