این ۱۴ مدرسه، بیشترین نوآوری را در ساختار خود دارند (15 عکس)

این ۱۴ مدرسه، بیشترین نوآوری را در ساختار خود دارند

تصویر و عکس شماره 1 ⇩
موسسات و مدارسی وجود دارد که سیستم آموزش آن‌ها با روند شایع، تفاوت‌های اساسی دارد و نوعی نوآوری در آن‌ها لحاظ شده است.

نوآوری در آموزش و پرورش جنبه‌های زیادی را شامل می‌شود. این نوآوری می‌تواند به صورت مخلوطی از فناوری یا روش‌های جدید تعلیمی باشد، مسافرت های میدانی را در بر بگیرد، هنجارهای اجتماعی را رد کند یا با جامعه‌ی محلی وارد همکاری شود.

یک مدرسه‌ی نوآور می‌تواند مدرسه‌ی استیو جابز در آمستردام هلند باشد که به دنبال ظهور یک مدیر عامل اسطوره‌ای برپا شده است یا کانونی مانند اگالیا (Egalia) در استکهلم سوئد  باشد که تمام مرزهای تبعیض را برداشته است.

در ادامه به فهرستی از آموزشگاه‌های مختلف دنیا که نوآوری خاصی در سیستم تعلیمی ایجاد کرده‌اند، اشاره می‌کنیم:

مدرسه‌ی Summit Sierra در سیاتل، واشنگتن

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس این ۱۴ مدرسه، بیشترین نوآوری را در ساختار خود دارند

بیل گیتس می‌گوید: رویکرد Summit Sierra، شخصی‌سازی روند آموزش است - نوعی آموزش که از فناوری برای توانمندسازی دانش‌آموزان مدد می‌کند - که یکی از اثرگذار ترین شیوه‌های آموزش کودکان است.

این مدرسه که در سال ۲۰۱۵ تاسیس شد، یک مدرسه‌ی مستقل (چارتر اسکول) است که ۲۰۰ دانش‌آموز دارد. در اینجا، بچه‌ها هر روز به مدت ۳۰ دقیقه مطالعه می‌کنند، ۳۰ دقیقه مسائل ریاضی را حل می‌کنند، دروس آنلاین را می‌گذرانند، با مربیان خود در باره اهداف کاری و زندگی خود گفتمان می‌کنند و در طی ساعات رابطه ای (Community Time) با دانش‌آموزان دیگر ملاقات کرده و به تبادل احساسات و افکار خود می‌پردازند.

حتی اگه بچه‌ها، خود سکان روند آموزش خود را به دست بگیرند، باز هم معلم‌ها در این میان یک نقش حیاتی را ایفا خواهند کرد. معلم‌های مدسه‌ی Summit در طول چهار سالی که با دانش‌آموزان هستند، ارتباط خوبی با آن‌ها برقرار می‌کنند. معلم‌ها می‌توانند در منزل خود با بهره گیری از نرم‌افزارهای ویژه بینند که کدام یک از دانش‌آموزان تکالیف خود را انجام داده‌اند یا آزمون خاصی را به پایان رسانده‌اند.

گیتس می‌گوید با مورد استفاده قرار دهی یک روند فعال در آموزش بچه‌ها، آن‌ها می‌آموزند که مسئولیت پذیر بوده و اعتماد به نفس داشته باشند.

دبیرستان Ørestad Gymnasium در کپنهاگ، دانمارک

تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس این ۱۴ مدرسه، بیشترین نوآوری را در ساختار خود دارند

 

Ørestad Gymnasium در واقع یک کلاس وسیع و بزرگ است. ۳۵۸ دانش‌آموز دبیرستانی در یک مکعب بزرگ شیشه‌ای به آموزش مشغول هستند. در این دبیرستان، دانش‌آموزان تشویق می‌شوند تا در یک فضای باز به همکاری با یکدیگر توجه بکنند. مدرسه امیدوار است که این شیوه باعث انعطاف‌پذیری سیستم فکری افراد در موضوعات مختلف زندگی شود.

"آلن کائر اندرسن" به عنوان مدیر مدرسه می‌گوید: " هدف ما این است تا به دانش‌آموزان آموزیم که با پژوهش و همکاری با یکدیگر مسائل را حل کنند. به همین علت می‌خواهیم که فضای بازی در مدرسه داشته باشیم که با محیط خارج در ارتباط باشد."

این فضاهای باز که با استوانه‌های جادار آراسته شده‌اند، با ارایه‌ی یک محیط آموزش آرام، دانش‌آموزان را تشویق می‌کنند تا نقش فعالی در آموزش خود داشته باشند. در اینجا بچه‌ها به گروه‌ها و تیم‌های موقت کلاسی تقسیم‌بندی می‌شوند و گاهی هم معلم‌ها نقش راهنمایی آن‌ها را به عهده می‌گیرند. اندرسن در ادامه می‌گوید: "ارایه‌ی دانش به تنهایی امری کافی نست. بلکه باید به آن‌ها آموزیم تا دانش را به عمل مبدل کنند. به نظر من این مسئله در مدارس مدرن اهمیت زیادی دارد."

مدرسه Big Picture Learning در پراویدنس، ایالت رودآیلند

تصویر و عکس شماره 4 ⇩
تصویر و عکس این ۱۴ مدرسه، بیشترین نوآوری را در ساختار خود دارند

در مدل Big Picture Learning، دیوارهای بین آموزش و جهان کار و عمل فرو می‌ریزد. از همان آغاز، دانش‌آموزان ابتدایی و دبیرستانی یاد می‌گیرند که احساسات خلاق خود را ابراز کنند. از این رو، دانش‌آموزان به همراه مربیان، در حرفه‌ای که می‌خواهند به آن وارد شوند مشغول کار می‌شوند.

"رادنی دیویس" مدیر ارتباطات این مدرسه می‌گوید: "مهم‌ترین عنصر در شیوه‌ی آموزش Big Picture Learning این است که دانش‌آموزان در جهان قرار می داری آموزش می‌بینند." در حال حاضر این سیستم در ۵۵ مدرسه در سراسر کشور آمریکا اجرا می‌شود.

در نهایت، هر دانش‌آموز یک دوره‌ی LTI یا همان آموزش به روش کارآموزی را سپری می‌کند. دیویس می‌گوید: "این دوره‌ها بسته به علاقه‌مندی‌های دانش‌آموزان و پاسخگویی به نیاز مربیان انتخاب می‌شوند و می‌تواند مواردی مانند تعمیر کردن خودرو یا آموزش نگارش نامه‌های حقوقی باشد."

پیش دبستانی Egalia در استکهلم، سوئد

تصویر و عکس شماره 5 ⇩
تصویر و عکس این ۱۴ مدرسه، بیشترین نوآوری را در ساختار خود دارند

سیستم تعلیمی Egalia بر اساس نوعی برابری بین همه‌ی دانش‌آموزان بوجود آمده است. این سیستم در دو مدرسه به نام‌های Egalia و Nicolaigården اجرا می‌شود که در هر دوی آن‌ها تفاوتی به نام جنسیت لحاظ نشده است تا ذهنیت بچه‌ها به یک فضای برابری سوق داده شود.

بنابراین در هنگام خطاب بچه‌ها به مکان بهره گیری از ضمایر مونث و مذکر، از اسامی یا لفظ "آن‌ها" استفاده می‌شود. این بخشی از برنامه‌ی مدرسه یرای پیش گیری از هر گونه تبعیض است. "لوتا راجالین" مدیر مدرسه می‌گوید: " این پیش گیری از تبعیض مواردی چون جنسیت، مذهب، سن، کلاس و معلولیت را هم در بر می‌گیرد. این رویکرد در تمام جنبه‌های رفتاری ما با بچه‌ها و والدین آن‌ها اجرا می‌شود."

از این رو بچه‌ها یاد می‌گیرند که یکدیگر را بر اساس کارهای هم ارزیابی کنند نه اینکه قضاوت آن‌ها بر مبنای استریوتایپ‌ها و کلیشه‌های شایع باشد. راجالین در ادامه می‌گوید: "بچه‌ها باید بیاموزند که بنیان دموکراسی، چه در تئوری و چه در عمل مبدل شدن به انسان‌هایی است که هیچ گونه تبعیضی قایل نمی شوند. خودباوری، پایه و اساس این آموزش و پیشرفت است."

مدرسه‌ی AltSchool در سان‌فرانسیسکو، کالیفرنیا

تصویر و عکس شماره 6 ⇩
تصویر و عکس این ۱۴ مدرسه، بیشترین نوآوری را در ساختار خود دارند

AltSchool نمونه ای از کنار قرار دادن کامل یک سیستم تعلیمی باستانی است. در برنامه‌ریزی تعلیمی این مدرسه از روش‌هایی استفاده می‌شود که باعث بهبود مهارت‌های فناوری در بچه‌ها شود تا آن‌ها دیدگاه منعطف‌تری نسبت به تغییرات جهان یابند.

در اینجا بچه‌ها همه‌ی اشیای روزمره را به یک تخته مدار تبدیل می‌کنند و با مدل‌سازی سه بعدی، خانه‌سازی می‌کنند. تمام این کارها در راستای این است که کودکان راحت‌تر به آینده‌ای که در انتظار آن‌ها است، دست یابند.

"مکس ونتیلاگ" مدیر این مدرسه می‌گوید: "وظیفه‌ی آموزش چیزی بیش از کار با اعداد و ارقام است. باید از نگاه خردسال به او آموزش داد تا مسائل را حل کند، آموزش اجتماعی-احساسی را در اولویت گذارد و در تعیین فرآیند برای رسیدن هدف نقش ایفا کند. "

AltSchool به سرعت در حال رشد است. این مدرسه که دانش‌آموزان بین ۴ تا ۱۴ سال را آموزش می‌دهد، از سال ۲۰۱۳ در سان‌فرانسیسکو تاسیس شده است و در در بروکلین، نیویورک، و پالو آلتو، کالیفرنیا در حال گسترش است. AltSchool قصد دارد که در آینده در سراسر آمریکا برپا شود.

هنرستان Sra Pou در روستای Sra Pou، کامبوج

تصویر و عکس شماره 7 ⇩
تصویر و عکس این ۱۴ مدرسه، بیشترین نوآوری را در ساختار خود دارند

این هنرستان توسط معماران فنلاندی شرکت Rudanko Kankkunen دیزاین شده است و تمام افراد در هر سنی می‌توانند در آن آموزش نگاه بکنند. این آموزش‌ها شامل چگونگی تبدیل ذوق و علاقه به کسب و کارهای درآمدزا است. یک سازمان غیردولتی محلی (NGO) از معلمانی برای تدریس و راهنمایی مدد گرفته است.

ساخت این مدرسه خود به تنهایی، یک محتوای درسی بود. معماران در هنگام احداث بخش به بخش این بنا، به افراد محلی نکاتی را گوشزد می‌کردند تا بتوانند مشابه این سبک را در ساختمان‌های خود لحاظ کنند. 

در واقع مدرسه قصد دارد تا به خانواده‌ها آموزش دهد استقلال خود را به دست آورند  و به مکان عذاب کشیدن از مشاغل کم درآمد، افراد خانواده بتوانند کالاهای خود را قیمت‌گذاری کنند و به مردمان منطقه‌ی خود به فروش برسانند. در زمان‌هایی که این آپارتمان به عنوان مدرسه خدمت‌رسانی نمی کند، به عنوان محلی برای تصمیم‌گیری‌ها و جلسات دموکراتیک استفاده می‌شود.  

دبیرستان P-TECH در بروکلین، نیویورک

تصویر و عکس شماره 8 ⇩
تصویر و عکس این ۱۴ مدرسه، بیشترین نوآوری را در ساختار خود دارند

در سال ۲۰۱۱ دبیرستان P-TECH توسط IBM در نیویورک راه‌اندازی شد تا دانش‌آموزان را بدون وجود روند متداول چهارساله وارد کالج کند. در عوض، دانش‌آموزان P-TECH دوره‌ی تحصیلی خود را شش ساله تمام می‌کنند. به این ترتیب، دانش‌آموزان با طی کن دوره‌های مربی‌گری و کارآموزی در رشته‌های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی پس از پنج و شش سال مدرک فوق دیپلم خود را از کالج فناوری نیویورک می‌گیرند. بسیاری از آن‌ها هم به دنبال ادامه تحصیل به مقطع کارشناسی می‌روند.

"استنلی لیتو" از شرکت IBM می‌گوید: P-TECH نوع تغییریافته‌ای از دبیرستان است. این سیستم مسیر روشنی از مدرسه به سمت بازار کار مهیا می‌کند و گزینه‌هایی جلو روی قشر جوان جامعه قرار می‌دهد که  پیش از این تصوری از آن نداشتند و همین امر باعث پیش‌برد اقتصاد کشور می‌شود. امسال، اولین گروه از P-TECH فارغ التحصیل شدند.

مدرسه‌ی استیو جابز در آمستردام

تصویر و عکس شماره 9 ⇩
تصویر و عکس این ۱۴ مدرسه، بیشترین نوآوری را در ساختار خود دارند

این مدرسه، همان طور که از نامش پیدا است روال متداول عرف را کاملا رد می‌کند و به مکان آموزش بچه‌ها از طریق سیستم تعلیمی فعلی، مسیر مورد نظر خودش را برگزیده است.

"موریس د هوند" بنیان‌گذار مدرسه می‌گوید: هر دانش‌آموز یک نقشه‌ی توسعه‌ی فردی (IDP) دارد که هر شش هفته به همراه خردسال، والدین و مربی ارزیابی می‌شود. (در مدرسه واژه‌ای به عنوان معلم مصرف کرده نمی شود).

هوند می‌گوید: "بر اساس نتایج حاصل از IDP، چالش‌های تازه ای برای آموزش به خردسال توصیه می‌شود تا از بین آن‌ها مورادی را برگزد." در تبلت همه‌ی دانش‌آموزان کلاس چهارم تا دوازدهم، اپلیکیشن‌هایی نصب شده است که در هدایت آموزش فردی آن‌ها مفید هستند. در اینجا هدف این است که بچه‌ها، خود روند آموزش خود را دیزاین کنند.

مدرسه‌ی Brightworks در سان‌فرانسیسکو، کالیفرنیا

تصویر و عکس شماره 10 ⇩
تصویر و عکس این ۱۴ مدرسه، بیشترین نوآوری را در ساختار خود دارند

این مدرسه توسط "گور تولی" در سال ۲۰۱۱ تاسیس شده است. در این مدرسه به بچه‌ها ابزارهایی داده می‌شود که از نظر والدین آن‌ها بسیار خطرناک است!

بچه‌ها در رده‌بندی سنی مختلف در فعالیت‌های تعلیمی کثیف و خاکی می‌شوند، آتش بازی می‌کنند، اجزای وسایل خانگی را از هم جدا می‌کنند و پروژه‌های هنری را در همان روز کامل می‌کنند.

تولی و همکارش در این خصوص می‌گویند: "ما از دانش‌آموزان می‌خواهیم که در شیوه‌ی آموزش خود شراکت کرده باشند تا از مهارت‌ها و علاقه‌مندی‌های خاصی که دارند حمایت و پشتیبانی شود." 

این مدرسه در یک انبار وسیع قرار دارد که مملو از وسایل فنی، تجهیزات ساخت قلعه و تئاترهای موقت است که تمام آن‌ها به جنبه‌ی تقویت خلاقیت بچه‌ها می‌پردازد. تولی می‌گوید:

امروزه جهان به افرادی نیاز دارد که بتوانند سخت‌ترین چالش‌ها را به شکل یک معمای گیرا نگاه بکنند و خلاقیت، مهارت و سرسختی ضروری برای ایجاد تغییرات را داشته باشند.این‌ها افرادی هستند که نشاط را در جامعه گسترش می‌دهند و حضور فعالی در دنیا از خود نشان می‌دهند.

مدارس Carpe Diem در ایکن، اوهایو

تصویر و عکس شماره 11 ⇩
تصویر و عکس این ۱۴ مدرسه، بیشترین نوآوری را در ساختار خود دارند

مدرسه‌ی Carpe Diem بیشتر شبیه یک آپارتمان اداری هستند تا اینکه وضعیت کلاس درس داشته باشند. در تالار عمده این مدرسه که به عنوان مرکز آموزش شناخته شده است، ۳۰۰ اتاقک وجود دارد که هر کدام ویژه یک دانش‌آموز است. در هر یک از این اتاقک‌ها یک کامپیوتر قرار دارد تا دانش‌آموز از طریق آن آموزش‌های ضروری را نگاه بکند. در این مدارس دانش‌آموزان از مقطع سوم تا دوازدهم تحت آموزش قرار می‌گیرند.  در شعبه‌ی ایندیاناپولیس، بچه‌ها سطح خواندن خود را از مدت زمان سه سال به یک سال رسانده‌اند. دکتر رابرت سامرز، مدیر اجرایی این مدارس می‌گوید:

هر دانش‌آموز یک شخصیت کاملا متفاوت و منحصر به فرد است. ما باید بتوانیم که همه‌ی آن‌ها را برای زندگی پس از مدرسه تهیه کنیم. تطبیق دادن نیازهای آن‌ها این امکان را فراهم می‌کند تا این دانش‌آموزان در آینده موفق‌تر باشند. ما موفقیت شیوه‌ی خود را بر اساس موفقیت دانش‌آموزان قضاوت می‌کنیم.

مدارس Innova در پرو

تصویر و عکس شماره 12 ⇩
تصویر و عکس این ۱۴ مدرسه، بیشترین نوآوری را در ساختار خود دارند

مدارس Innova پاسخ متقابلی به شکست استاندارد تعلیمی در این کشور است. این مدرسه مخلوطی از چندین شکل مختلف تعلیمی است - آموزش آنلاین فناوری، دروس راهنما و کار گروهی- که سازگار با شرایط محلی دیزاین شده است.

"کارلوس رودریگز- پاستور"، تاجر میلیاردر، این مدارس را با همکاری شرکت دیزاین IDEO بنیان نهاده است و امروزه ۲۹ مدرسه‌ی Innova در سراسر کشور وجود دارد.

دانش‌آموزان، نیمی از وقت تعلیمی خود را توسط آموزش آنلاین عمیقا صرف آموزش می‌کنند و نیم دیگر را با دستورالعمل‌های سنتی‌تر سپری می‌کنند. هزینه‌ی دانش‌آموزان از کودکستان تا کلاس یازدهم، تقریبا ۱۳۰ دلار در ماه است. تا کنون این سیستم نتایج بسیار کامیابی از خود نمایان کرده است. در سال ۲۰۱۳، ۶۱ درصد دانش‌آموزان این دبیرستان‌ها موفق به کسب مهارت در آزمون‌های ریاضی کشوری شدند حال اینکه این رقم برای باقی مدارس ۱۷ درصد بود.

Blue School در نیویورک

تصویر و عکس شماره 13 ⇩
تصویر و عکس این ۱۴ مدرسه، بیشترین نوآوری را در ساختار خود دارند

در Blue School، خلاقیت همه چیز است. این مدرسه در سال ۲۰۰۶ توسط گروهی به همین نام تاسیس شد. این گروه تلاش کردند تا شوق سوال و پژوهش را وارد فضای تعلیمی خود کنند.

در بخشی از برنامه‌ی تعلیمی Blue School که برای کلاس‌های دوم تا هشتم اجرا می‌شود، دانش‌آموزان می‌توانند مدل‌های سه بعدی از شهر نیویرک تولید کنند و به تعمیر وسایل خانگی توجه بکنند. از این رو این فرصت برای آن‌ها فراهم است که با معضلات جهان قرار می داری خوب تر آشنایی پیدا کنند.

در سیستم "آموزش پویا"، به کودکان در تمام سنین آموزش داده می‌شود که ایده‌های جدید ارایه دهند و آن‌ها را عملی کنند.

یکی از مسئولان این مدرسه می‌گوید:

مطالعات نشان می‌دهند که آموزش صریح مهارت‌های اجتماعی و مهارت فکر کردن در مدارس، می‌تواند متفکرانی انعطاف پذیر پروش دهد که در حل معضلات روحیه‌ی شراکت کنند و هیچ چیز قادر نیست مانع نوآوری آن‌ها شود. این‌ها هستند که می‌توانند دنیا را عوض کنند.

مدرسه‌ی Samaschool در سان‌فرانسیسکو، کالیفرنیا

تصویر و عکس شماره 14 ⇩
تصویر و عکس این ۱۴ مدرسه، بیشترین نوآوری را در ساختار خود دارند

یافتن شغل، به خصوص در مناطق کم درآمد، فرآیند سخت و دشواری است. اما در این میان مردمی هستند که خود را لایق شرایط خوب تر می‌دانند. این مدرسه به بزرگسالانی که در جستجوی کار هستند مدد می‌کند تا با تمرکز بر مهارت‌های دیجیتال و کارآفرینی، توانایی‌های مورد نیاز بازار را کسب کنند.

دانشجویان این موسسه می‌توانند بین دوره‌های تعلیمی ۱۰ هفته‌ای که ۸۰ ساعت طول می‌کشد و دوره‌های آنلاین ۲۰ و  ۳۰ ساعته، یکی را برگزند.

آن‌ها گزینه‌های متنوعی برای انتخاب شغل در اختیار دارند. فارغ‌التحصیلان اخیر این مدرسه توانسته‌اند تا موقعیت‌های شغلی نظیر مسئول خدمات به مشتریان و کارشناس سئو را به دست آورند.

"تس پانسر" (Tess Posner) مدیر Samaschool می‌گوید: "در یک بازه‌ی وقتی کوتاه، این مدل از آموزش به افراد اجازه می‌دهد تا شرایط خود را به شکل چشم‌گیری عوض کنند. در این میان، دانشجویانی که فارغ‌التحصیل شده‌اند یا دوره‌ی آنلاین خود را تمام کرده‌اند، با ۲۷ درصد رشد درآمد مواجه شده‌اند."  

او می‌گوید: بزرگ‌ترین نتیجه ای که دانشجویان به آن رسیده‌اند، یافتن کار مرتبط با مهارت است. پانسر در ادامه توضیح می‌دهد: "اقتصاد سریع زیادی به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌رود. از این رو آموزشگاه‌هایی که به ترویج مهارت‌هایی چون دیجیتال و کارآفرینی با هزینه‌ی عالی متمرکز می‌شوند، می‌توانند مردمان را برای رشد در این زمینه‌ها تهیه کنند."

مدارس THINK Global School در سراسر جهان

تصویر و عکس شماره 15 ⇩
تصویر و عکس این ۱۴ مدرسه، بیشترین نوآوری را در ساختار خود دارند

هر چندین که این مدرسه در نیویرک مستقر است، اما در واقع THINK Global School یک دبیرستان بدون دیوار است. دانش‌آموزان این مدرسه، هر ترم تحصیلی را در یک کشور مختلف می‌گذرانند و درباره‌ی فرهنگ ، علوم طبیعی و ادبیات اصیل آن کشور مطالعه می‌کنند.

در طول سال تحصیلی ۲۰۱۵-۲۰۱۴، دانش‌آموزان، ترم پاییزه را در کاستاریکا و ترم بهاره را در یونان به سر بردند. "لی کارلتون"، تحلیل‌گر آی‌تی در THINK می‌گوید:

دانش‌آموزان در حالی که از طریق دریای ایونی از جزیره‌ای به جزیره‌ی دیگر می‌رفتند، در بحر موضوعاتی چون فلسفه، هنر و ادبیات هم عمیق می‌شدند.این نوع آموزش مبتنی بر محل، دستگاه ای است که به آن افتخار می‌کنیم و قادر بوده است تا دستاوردهای زیادی به دانش‌آموزان ما اعطا کند.

به گزارش زومیت،در هر کشور، دانش‌آموزان THINK پروژه‌های خیریه و اجتماعی را هم دنبال می‌کنند. برای والدینی که می‌خواهند فرزندان خود را به شهروندان جهانی مبدل کنند، گزینه‌ای خوب تر از THINK وجود ندارد.

______________________

تهیه و تدوین : بهنام ذ.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

قتيل عشق تو شد حافظ غريب ولی ««« »»» به خاک ما گذری کن که خون مات حلالاین ۱۴ مدرسه، بیشترین نوآوری را در ساختار خود دارند (15 عکس)


TT / 283 --- TP / 11%

گردآوری شده توسط : بهنام ذ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : تازه های علمی
برچسب ها : نوآوری , مدرسه

مطالب مرتبط