با مردهای بی مسئولیت به چه صورت رفتار کنیم؟

با مردهای بی مسئولیت چگونه رفتار کنیم؟

آن ها همه چیز را با هم می خواهند و همیشه تصور می کنند، حقشان در زندگی بیشتر از این حرف هاست. این افراد حتی وقتی سر کاری هم می روند باز هم آگهی های استخدامی روزنامه را ورق می زنند، چون همیشه به دنبال شرایط خوب تری هستند.
به گزارش «تابناک باتو»؛ «سه سال از ازدواج ما می گذرد، اوایل که سبحان کار ثابت نداشت، خیلی آزرده نبودم. او بیشتر اوقات خانه بود و برای ما که تازه ازدواج کرده بودیم، هیچ چیز لذت بخش تر از کنار هم بودن، عدم؛ اما پس از چند ماه معضلات شروع شد. سبحان سه روز در هفته دانشگاه می رفت و باقی روزها یا در خانه بود و یا در نهایت برای چند ساعتی به مغازه پدرش سر می زد. پدرش هم خرج ما را می داد.

از ازدواج ما دو سالی گذشته بود که خواهر سبحان ازدواج کرد. بحث تهیه کرد جهیزیه او که رقم خورد، مددهای مالی پدرشوهرم نیز محدودتر شد. از طرفی درس سبحان نیز رو به اتمام بود و تنها پایان نامه اش مانده بود. این یک سال اخیر حدودا سبحان هر روز در خانه است. نه فعالیت میکند و نه پایان نامه اش پیشرفت چندانی دارد. معضلات مالی نیز مسائل را پیچیده تر کرده، روزی نیست که دعوا نکنیم...».

این روزها مردان جوان به علل گوناگونی بیشتر از پیش امکان می دارد در خانه وقت صرف کنند. به عنوان مثال فوت شدی که می خواهد تحصیلات تکمیلی خود در کارشناسی ارشد و دکتری را به پایان برساند، امکان می دارد چند سال پس از ازدواج نیز هنوز کار ثابتی نداشته باشد. علاوه بر علل بیرونی گاهی برخی عوامل درونی و روانی نیز قادر هست باعث ماندن مردان در خانه شود. اما این علل چه هستند و با این گروه از مردان که بیشتر در خانه هستند، چه قادر هستیم بکنیم؟

* پایین بودن احساس مسئولیت


گاهی اوقات افراد می دانند در زندگی چه می خواهند و درواقع اهداف روشنی دارند، اما در گام برداشتن در آن راستا مشکل داشته و دائم انتظار دارند که دیگران جور انتخاب های آن ها را بکشند و درواقع به مکان آن ها حرکت کنند. در نتیجه امکان می دارد روزی شغلی را برگزند اما به محض رو به رو شدن با دشواری های آن شغل پا پس کشیده و اعلام کنند که دیگر علاقه ای به آن ندارند.

* کمال گرایی بیش از حد


این گروه از افراد معمولا سر کارهای مختلف می روند، اما پس از مدتی شروع به نقش گله و شکایت از محیط کار، ساعات کاری، برخورد همکاران و میزان حقوق کرده و درنهایت نیز سر چند ماه ترجیح می دهند بیش از این خود را در آن محیط ناخوشایند تلف نکنند.

اگه از این افراد شرایط ایده آل برای کار را سؤال بکنید با لیستی بلند بالا از انتظارات مختلف رو به رو خواهیدشد. آن ها همه چیز را با هم می خواهند و همیشه تصور می کنند، حقشان در زندگی بیشتر از این حرف هاست. این افراد حتی وقتی سر کاری هم می روند باز هم آگهی های استخدامی روزنامه را ورق می زنند، چون همیشه به دنبال شرایط خوب تری هستند.

* فرار از سختی ها


معمولا افرادی که تجربه کاری ندارند، موقعیت های کاری مطلوبی در ابتدای مسیر نصیبشان نمی شود و همین نیز باعث می شود دشواری فعالیت کردن برای آن ها دوچندان شود. سرعت کم پیشرفت در سال های اولیه سرگرم به کار شدن نیز قادر هست احساس تبعیض و یا مهار نداشتن بر روی شرایط را تشدید کند. در این شرایط گاهی اوقات افرادی که توان تحمل این شرایط را ندارند، ترجیح می دهند به امید کاری بهتر استعفا دهند، اما حقیقت این است که یافتن کار تازه همیشه آسان نیست.

از سوی دیگر گاهی نیز افرادی که سرگرم به تحصیل هستند، توانایی فعالیت کردن همزمان با تحصیل کردن را در خود نگاه نکرده و تصور می کنند که انجام این دو کار با همدیگر قادر هست بسیار دشوار باشد.

چند قدم همراهی بیشتر


اگه همسر شما به علل بالا و یا به هر علت دیگری بیشتر اوقات خود را در خانه صرف کرده و تمایل چندانی به کار ندارد، شاید با توجه به نکات زیر بتوانید مساله را کمی حل و فصل کنید. البته به یاد داشته باشید که به هر صورت پیشرفت در این حالت نیازمند به همکاری همسرتان دارد، پس صبر و حوصله داشته باشید و از راهکارهایی چون دعوا و قهر که انگیزه حرکت را در طولانی مدت از بین می برد، خیلی با سرعت بهره نگیرید!

1- سرکوفت نزنید


اگه متوجه شده اید که ایراد کار همسرتان در کجاست درعوض سرکوفت زدن به او سعی کنید از دانش خود برای تشویق او در جهتی درست استفاده بکنید. به عنوان مثال اگه می نگاه کنید که او تصور می کند توانایی فعالیت کردن همراه با تحصیل را ندارد، قابلیتهای او را تشویق کرده و به او این موضوع را که او تواناست القا کنید.

2- خواسته خود را بگویید


خواسته خود را بدون سرزنش و تحقیر با همسرتان درمیان قرار بدهید. مثلا با او حرف زنید و بگویید که دوست دارید کاری تمام وقت داشته باشد تا شما بتوانید به او به عنوان شریک زندگیتان تکیه کرده و از این که پشتیبانی مانند او دارید شب ها با آرامش استراحت بکنید. یادتان باشد در زمان صحبت در این موارد سعی کنید همسرتان را مسبب احساسات مثبت خود شناسانید و از سرزنش او و این که رفتارهای او باعث سلب آرامش شده خودداری کنید.

3- وظایفش را به انجام نرسانید

اگه می نگاه کنید که همسرتان تمایل چندانی به برعهده گرفتن مسئولیت های خود ندارد، به هیچ عنوان شما عهده دار وظایف او نشوید. به عنوان مثال با اضافه کار سعی در جبران کاهش درآمد خانواده نکنید. ضروری نیست به او بگویید که می خواهید او را متنبه کنید. کافی است تنها به او یادآوری کنید که قابلیتهای شما محدود است و امکان این که مکان او را در خانه پر کنید، ندارید!

4- زیر بار قرض نروید


به آسانی زیر بار قرض گرفتن و یا کمک مالی نروید. اگه همسرتان چنین توصیه ای را مطرح می کند ،ابتدا سعی کنید این پیشنهاد او را به نیاتی خوب نسبت دهید. مانند این که «آگاهی میدارم می خواهی به من سخت نگذرد» و بعد به دلایلی خوب آن را رد کنید مانند «آگاهی میدارم برای آدمی باغیرت مانند تو سخت است که زیر بار قرض برود، من مییاندیشم بتوانم برای مدتی بیشتر سختی ها را تحمل کنم تا تو با خیالی آسانتر به دنبال کار باشی و نگرانی توجه کرد قرض را نداشته باشی».

قادر هستید اطمینان داشته باشید که برخوردهایی مانند این که «عوض این حرف ها کمی بیشتر همت کن» و یا «تنبلی رو بذار کنار» تنها کار را خراب تر خواهدکرد.

4- قدردان باشید


یادتان باشد بدترین برخورد با یک آدم کمال گرا و یا فردی که انتظارات بالایی از محیط پیرامون خود دارد، اظهار نقاط ضعف و به اصطلاح نگاه کردن نیمه خالی لیوان است. اگه همسرتان تلاشی حتی اندک می کند، سعی کنید به او نمایان کنید که قدر زحمات او را آگاهی میدارید. یادتان باشد تعریف از همسر و زحمات او نزد بقیه و وقتی که همسرتان هم گفتمانهای شما را می شنود، قادر هست اثری فوق العاده بر روی او داشته باشد.

5- متوقع نباشید

در آخر اگه می نگاه کنید علی رغم تلاش های شما برای هل دادن همسرتان به سمت جلو و البته تلاش های او اما هنوز فاصله زیادی بین آنچه شما انتظار دارید با آنچه همسرتان عمل می کند وجود دارد، و به موضوعی بسیار اصلی اندیشید؛ این که آیا این شما نیستید که از همسرتان بیش از اندازه توقع دارید؟

راهکار: سردرگمی در دهه چهارم


وقتی بود که متخصصان تربیت نقل میکردند در ابتدای دوره جوانی و در حدود 20 سالگی افراد درک نسبتا کاملی از اهداف خود در زندگی را داشته و قادر هستند در راستای آن گام بردارند؛ اما این روزها کمتر جوانی را قادر هستید یابید که در حدود بیست سالگی اهداف معلومی داشته باشد. در این شراط گاهی اوقات افراد مزدوج شده اند و حتی به دارند اما این سردرگمی باعث می شود تا هر چند وقت یک بار آن ها در خانه بمانند؛ چون آگاهی نمیدارند می خواهند چه کنند!
ماهنامه سپیده دانایی

***********************************

نگارنده : خداداد ل.

گوناگون خانه و خانواده در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

اين نقطه سياه که آمد مدار نور ««« »»» عکسيست در حديقه بينش ز خال توبا مردهای بی مسئولیت به چه صورت رفتار کنیم؟


TT / 163 --- TP / 12%

گردآوری شده توسط : خداداد ل.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
Notice: Undefined offset: 1 in /www/serze/index.php on line 140

در دسته بندی :
برچسب ها :

مطالب مرتبط