مرکز یخچال های طبیعی جهان +تصاویر

مرکز یخچال های طبیعی جهان +تصاویر

یخچال طبیعی توده‌ای یخ است که بر اثر نیروی قیمتیش از نواحی بلند کوهستانی یا در نواحی قطبی که در بر می داری هوای بسیار خنکی هستند به آرامی جریان پیدا می‌کند.

به گزارش خبرنگار گروه بایدها و نبایدهای خبرگزاری فارس، شهر ژونو پایتخت ایالت آلاسکای ایالات متحده که از یخچال های طبیعی بهره برده و هوای بسیار خنکی در طول سال دارد، به علت آب و هوای متفاوتش در سال 1900 به عنوان شهر به مجلسیت شناخته شد.

آلاسکا با طبیعت خالص خود در بر می داری 17 پارک ملی است. یخچال های طبیعی، رشته کوه ها، آتش فشان ها و دشت های گسترده چنان منظره ای به این ایالت بخشیده که انگار در بهشت راه میروید.

یخچال های طبیعی ژونو هر ساله گردشگران زیادی را به این منطقه به سوی خود میکشد، به همین علت این شهر به قطب جهانگردی ایالات متحده مبدل شده است.

یخچال طبیعی یا یخ رود توده ای یخ است که بر اثر نیروی قیمتیش از نواحی بلند کوهستانی یا در نواحی قطبی، که در بر می داری هوای بسیار خنکی هستند، به آرامی جریان مییابد. چنانچه مشتی برف به محکمی در دست فشرده شود، برف به یخ مبدل میشود. این همان رویدادی است که بعد از بارش برف، در دره های مرتفع کوهستانی رخ می دهد. برف در کف دره، بر اثر فشار برف های بالایی فشرده و به یخ مبدل میشود.

نخستین مردمانی که در ایالات متحده ساکن شدند و از آسیا به آلاسکای به روز آمدند، از یک گذرگاه یخی به بلندی 1000 متر گذشتند.

یخچال های طبیعی که در قطب های شمال و جنوب تشکیل شده اند، امکان دارد اندازه یک کشور و یا یک قاره باشند.

*****************************************

مسئول متن : به‌آفرين ژ.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

خوشا آن دم کز استغنای مستی ««« »»» فراغت باشد از شاه و وزيرممرکز یخچال های طبیعی جهان +تصاویر


TT / 47 --- TP / 17%

گردآوری شده توسط : به‌آفرين ژ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : یخچال
برچسب ها : طبیعی

مطالب مرتبط