مریضیهایی که به همراه دلهره شکل میگیرند

بیماری هایی که همراه با استرس بوجود می آیند

یکی از نکاتی که به سراغ هر انسانی میرود دلهره هست که قادر می باشد علل گوناگونی برای شکل گرفتن داشته باشد.دلهره بدن انسان را با زیان زیادی روبرو میکند و سبب میشود فرد با پیامدها و مریضیهایی همانند تعریق بیش از اندازه،ریختن مو،سندرم کولون تحریک پذیر و دندان قروچه مواجه شود.بله همینطور است،دلهره صدمات زیادی دارد.

دلهره سبب می شود که سردردها مکررتر و خواب شبانه سخت تر شود؛ دلهره حتی مانع از عملکرد خوب گوارش می شود. در این گزارش متخصصان به شش بیماری ناشی از دلهره اشاره داشته اند.

سندرم کولون تحریک پذیر
دلهره از جمله رایجترین علل ابتلا به سندرم کولون تحریک پذیر به حساب مییاید. اشخاص زیادی در سر تا سر دنیا به سندرم کولون تحریک پذیر دچار می باشند. هفت درصد از پزشکان باور می دارند که سندرم کولون تحریک پذیر رایجترین بیماری گوارشی است. درد ناشی از سندرم کولون تحریک پذیر توسط اسپاسم های عضلانی در شکم بوجود آورده میشود و گرچه علائم این بیماری از شخصی به شخص دیگر فرق می دارد، اما از جمله این علائم می توان به دل درد، اسهال، یبوست و همچنین باد معده اشاره کرد.متخصصان دلیل حقیقی ابتلا به این بیماری را نمی دانند اما اتفاق نظر دارند که بعضی عوامل از جمله دلهره می توانند سبب بروز علائم آن شوند. با این که جلو گیری کامل از دلهره دست نیافتنی است اما بعضی اقدامات می توانند در این زمینه کمک کننده باشند.

از جمله این اقدامات می توان به ورزش کردن و روش های ساده ی نفس کشیدن برای آرام شدن اشاره کرد. همچنین حرف زدن درباره آنچه در ذهن انسان می گذرد، یا گردش با دوستان و انجام کارهایی که برای انسان خوشی بخش می باشند، می توانند اثر خوبی داشته باشند.تعریق بیش از اندازه

دانشمندان تئوری های مختلفی درباره تعریق در زمان دلهره دارند؛ از جمله آنها اینکه یک نشانه است و تحت دلهره بودن فرد را به اطرافیان نمایان میکند. تعریق ناشی از گرمای محیط و یا فعالیت اندامی توسط غدد عرق اکرین ( eccrine) ساخته میشود، اما تعریق ناشی از دلهره در درجه نخست از غدد آپوکرین (pocrine) ناشی می شود.
تقریبا چهار میلیون غده تعریق در سر تا سر بدن انسان وجود دارد و بیشتر آنها را می توان در کف دست، کف پا، صورت و زیر بغل پیدا کرد. غدد آپوکرین در مناطقی از بدن پیدا میشوند که تجمعی از فولیکول های مو دارند و تعریق زیاد تری در این نواحی انجام میشود که حاوی پروتیین ها و لیپیدهای زیاد تری است.
وقتی که بدن در حالت دلهره قرار دارد، این غدد عرق را به سطح پوست هدایت می کنند. متخصصان پیشنهاد میدهند که در صورت تعریق بیش از اندازه و چنانچه مزاحم روند معمولی حیات است، باید به پزشک سر زد.دندان قروچه

دانشمندان بین دلهره و دندان قروچه هم رابطه ای یافته اند. سردرد از رایجترین علائم دندان قروچه است، اما اکثر دلیل آن شناسایی نمیشود. از دیگر علائم دندان قروچه، قادر هست به اختلالات خواب، گوش درد و خشکی و سختی عضلات فک، شانه ها و گردن اشاره کرد. بنابراین ی دندان قروچه، علائمی از فرسایش و ترک روی دندانها مشخص می شود و این وضعیت نهایتا قادر هست به از دست دادن دندانها منتهی شود.
در صورت بروز دندان قروچه باید به دندانپزشک سر زد؛ دندانپزشک بادیگارد مخصوصی در اختیار بیمار میگذارد تا هنگام خواب بر دهان بگذارد و به این ترتیب پیامد دندان قروچه افت پیدا کند.
دندان قروچه علل مختلفی دارد که از جمله آنها می توان به آشفتگی در خواب، پریشانی، و برنامه غذایی حاوی کافئین اشاره کرد.ریختن مو

از دیگر پیامد دلهره ریختن مو است. دلهره زیاد در طولانی مدت سبب ریختن مو می شود. گمان می رود که ریختن مو ناشی از هورمون های دلهره، سبب می شود که فولیکول های مو به خواب روند و به ریختن مو هنگام شستشو و یا شانه کردن منتهی می شود.
پزشکان با اشاره به اینکه انواع گوناگونی از ریختن موی مرتبط با دلهره وجود دارد، ذکر میکنند: حالتهایی که سبب ریختن مو می شوند با دلهره وخیم تر می شوند و ضروری است برای معالجه آنها به پزشک سر زد.بی استراحت کنی

از مدت ها پیش ارتباط دلهره و بی استراحت کنی شبانه مشخص شده است. هورمون های ناشی از دلهره که در بدن تراوش می شود، اعتدال بین خواب و بیداری را بر هم می زند. پزشکان برای این منظور چند راهکار ارائه داده اند که یکی از آنها خودداری از نظر به هرگونه صفحه نمایش در هنگام خواب است زیرا نور ناشی از این صفحه اکرانها سبب آشفتگی در خواب می شود.

همچنین پیشنهاد داده شده است که زمان معلومی برای خواب شبانه و بیداری در بامداد ها تعیین شود. ورزش هر روز هم از دیگر عواملی است که مشخص شده است سبب ازدیاد حس آرامس و افت علائم پریشانی و افسردگی می شود و پس به خواب یاری میرساند. همچنین بهره گیری از یک برنامه غذایی متعادل هر روز و خودداری از مصرف آشامیدنیهای حاوی کافیین از دیگر روش هایی است که به داشتن خواب خوب شبانه یاری میرسانند.

خستگی

خستگی، یک حس مزمن بی انگیزگی و یا عدم انرژی است که اکثر بنابراین بی استراحت کنی ناشی از دلهره بوجود آورده میشود. دلهره و فشارهای حیات روزمره می توانند طاقت فرسا باشند و سبب شوند که شخص حس کند هیچ انرژی ندارد. همچنین نمایان شده است که معضلات سلامت روان پریش مثل پریشانی قادر هست سبب شوند که انسان حتی پس از استراحت حس خستگی زیاد تری نماید.پزشکان برای رفع خستگی ناشی از دلهره پیشنهاد میدهند که اشخاص منبع دلهره خود را تشخیص داده و آن را رفع بکنند. آنها به افرادی که قادر نیستند دلیل حس پریشانی خود را پیدا کرده و یا قادر به حل آن به خودی خود نیستند، پیشنهاد میدهند که به مشاور و یا درمانگر سر زند. حرکات مرتب مدیتیشن (تمرکز ذهن)، ورزش و مصرف برنامه غذایی متعادل و سلامت از راهکارهای دیگری برای آسایش روان است.

براى مشاهده مطالب مرتبط به بالای مطلب رجوع کنيد

گردآورنده: سالار س.

انواع بیماری و درمان در بخش پیشگیری و انواع بیماری ها سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گلبرگ را ز سنبل مشکين نقاب کن ««« »»» يعنی که رخ بپوش و جهانی خراب کنمریضیهایی که به همراه دلهره شکل میگیرند


TT / 294 --- TP / 30%

گردآوری شده توسط : سالار س.
تاریخ گردآوری : 2017-01-11
در دسته بندی : انواع بیماری و درمان
برچسب ها : استرس

مطالب مرتبط