مریضی کاوازاکی و علایم و علایم این مریضی

بیماری کاوازاکی و علائم و نشانه ها این بیماری

بیماری کاوازاکی و راه های درمان آن

با همراه باشید تا با بیماری کاوازاکی و راه های درمان آن آشنایی پیدا کنید.

تصویر و عکس شماره 1 ⇩
تصویر و عکس بیماری کاوازاکی و علائم و علامت ها این بیماری

بیماری کاوازاکی چه است؟

سندرم کاوازاکی یا بیماری کاوازاکی (به انگلیسی: Kawasaki syndrome) شایع‌ترین واسکولیت زمان خردسالی است و بیشتر در کودکان کمتر از ۵ سال بروز می‌کند. شیوع بیماری نگاه کن ۳-۸/۰درصد می‌باشد. نسبت مونث به مذکر ۳۷/۱ است.

بیماری راشیتیسم بیماری است که باعث التهاب مثانه می شود درسراسر بدن می‌شود. این بیماری اولین باردرسال ۱۹۶۷ درژاپن توضیح داده شد. بعضی ازکودکان مبتلا به بیماری کاوازاکی، بدون درمان خود بخود بهترمی شوند، درحالی که ٪۲۵-۱۵ دچارصدمه به عروق کرونرمی گردند. دربیماری کاوازاکی بسیاری ازعروق دچار آسیب می‌شوند، اما عروق کرونربیشترصدمه می‌بینند که باعث شده بیماری کاوازاکی یکی ازعلل عمدهٔ بیماری قلبی دردوران خردسالی (بعد ازتولد) باشد.

تصویر و عکس بیماری کاوازاکی و علائم و علامت ها این بیماری

تشخیص بیماری کاوازاکی

تشخیص بیماری کلینیکی است.نشانه اصلی این بیماری تب بدون منشا مشخص است.این تب حداقل باید ۵ روز زمان برده باشد و به درمان‌های چرک خشک کن متداول پاسخ نداده باشد.وجود حداقل ۴ نشانه از نشانه‌های زیر برای تشخیص بیماری علاوه بر تب لازم است:

پر خونی دوطرفه ملتحمهلب‌های قرمزخشک و شقاق دار با اروفارنکس پرخون یا زبان توت فرنگیراش پوستی غیروزیکولیلنف آدنوپاتی غیر چرکی گردنیقرمزیادمپوسته ریزی انگشتان و سطوح کف دست و پا

تصویر و عکس بیماری کاوازاکی و علائم و علامت ها این بیماری

علت بیماری کاوازاکی

علت این بیماری ناشناخته‌است، گرچه عوامل عفونی، عوامل محیطی( از جمله اصلی ترین این عوامل قرار گرفتن در تنگنا و فشار عصبی و به وحشت افت فرار کردن از موقعیت های تنش زا)، توکسین‌ها و سوپرآنتی‌ژن‌ها امکان می دارد موثر باشند .

تصویر و عکس بیماری کاوازاکی و علائم و علامت ها این بیماری

علایم سندرم کاوازاکی چه می باشد؟

علایم این بیماری در چندین مرحله به وجود مییاید:

مرحله اول:

 • تب بالا که معمولا بیش از 5 روز زمان میبرد
 • قرمز شدن شدید چشم ها (ورم ملتحمه ) بدون ترشحات
 • بروز جوش های قرمز رنگ (راش) در بدن و در ناحیه تناسلی
 • قرمزی، خشکی و ترک خوردن لب ها و ورم و قرمز شدن زبان (زبان توت فرنگی)
 • ورم و قرمزی پوست کف دست و کف پا
 • ورم غدد لنفاوی گردن و قسمت های دیگر بدن
 • کج خلقی

مرحله دوم:

 • لایه لایه شدن قسمتی از پوست دست و پا به خصوص نواحی سر انگشتان دست و پا که به صورت صفحات بزرگ طلاق میگیرد
 • درد مفاصل
 • اسهال
 • استفراغ
 • درد شکم

مرحله سوم:

در این مرحله از بیماری، علایم به آرامی از فرد رانده میشود، مگر آنکه پیامد آن توسعه یابد.

تذکر: اگر بچه شما به تبی مبتلا شود که بیش از چهار روز زمان ببرد، سریعا باید او را نزد متخصص اطفال ببرید.

لازم به ذکر است که اگر درمان بیماری کاوازاکی طی مدت 15 روز از شروع بیماری به ثمر برسد، تا حد زیادی می توان جلوی زیانهای دائمی این بیماری را گرفت، بنابراین مراجعه به موقع به پزشک لازم می باشد.

درمان و تشخیص زودرس این بیماری اهمیتی می دارد و احتمال معضلات قلبی کودک را کم میکند

علت بیماری کاوازاکی چه است؟هنوز علت معلومی برای این بیماری یافت نشده است. دانشمندان علوم پزشکی بر این باورند که این بیماری مسری نمی باشد و از فردی به فرد دیگر رسانده نمیشود.

برخی از نظریه هایی که در این خصوص وجود دارد، اظهار کننده این است که علت این بیماری قادر هست باکتری و یا ویروس باشد، اما اثبات نشده است و ژن های معلومی در برخی افراد وجود دارند که حساسیت او را به بیماری کاوازاکی زیاد میکنند.

تذکر:متاسفانه به این علت که هنوز عامل این بیماری به درستی مشخص نشده است، نمی شود راه عالی ای برای جلو گیری از ابتلا به آن سفارش کرد.

معمولا کودکانی که یک بار به این بیماری مبتلا می شوند، نسبت به ابتلای مجدد مصون می شوند.

تصویر و عکس بیماری کاوازاکی و علائم و علامت ها این بیماری

عوامل خطر ابتلا به این بیماری چه می باشد؟

 • سن: کودک زیر پنج سال شانس بالایی برای ابتلا به این بیماری دارد.
 • جنسیت: کودکان فرزند کمی بیشتر از کودکان فرزند در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.
 • نژاد: کودکان آسیایی مانند کشور ژاپن و کره بیشتر در معرض ابتلا به بیماری قرار دارند.

تصویر و عکس بیماری کاوازاکی و علائم و علامت ها این بیماری

درمان بیماری کاوازاکی به چه صورت است؟

هدف از درمان اولیه، کم کردن تب و التهاب است تا زیانهای وارده کاهش یابد.

گاماگلوبولین: تزریق پروتئین های مطمئنی (گاما گلبولین) از طریق رگ (داخل وریدی) خطر ابتلای فرد به معضلات عروق کرونر را کم میکند.

آسپیرین: مصرف آسپرین، التهاب فرد را کم میکند. همچنین درد و التهاب مفاصل را در فرد کمتر می کند. مصرف آسپرین در کودکان با محدودیت هایی روبرو است، اما معمولا پزشکان برای درمان این بیماری، این دارو را برای کودکان تجویز می کنند.

تذکر: بیماری کاوازاکی اگر تحت درمان قرار نگیرد، معمولا بعد از 12 روز بهبود مییابد، اما پیامد قلبی آن امکان می دارد بعدا بروز یابند.

تذکر: آنچه در درمان این بیماری اهمیتی می دارد، پیگیری فرد مبتلا بعد از بهبودی و درمان است.

والدین باید مد نظر گرفته باشند که امتحانهایی را برای بررسی تندرست قلب کودک در فواصل منظم (معمولا شش تا هشت هفته یکبار) بعد از شروع بیماری به انجام رسانند تا در صورت پیشرفت معضلات قلبی کودک، فورا او را تحت درمان گذارند .

تصویر و عکس بیماری کاوازاکی و علائم و علامت ها این بیماری

یک بیماری قلبی با منشا ناشناخته

کاوازاکی در دسته بیماری‌های قلبی کودکان قرار دارد، اما درمان آن تحت نظر متخصصان بیماری‌های عفونی صورت می‌گیرد، زیرا بررسی‌ها نشان می‌دهد کاوازاکی یک بیماری همراه با ضایعات و التهابات عروقی قلب است که به احتمال زیاد منشا عفونی دارد.

در واقع این بیماری‌، بیش از هر چیز به واکنش دستگاه مطمئنی بدن بازمی‌گردد، اما منشا دقیق آن همچنان ناشناخته است. گرچه محققان بر بالا بودن احتمال عفونی بودن منشا آن تاکید می‌کنند.

البته دکتر رویا تفرشی، متخصص قلب کودکان در گفت‌وگو با جام‌جم در رابطه با این بیماری رایج کودکان می‌گوید: کاوازاکی در بیشتر موارد، عروق کوچولو و متوسط قلب را درگیر می‌کند و معمولا به علت تشخیص بیماری در این مقطع، ظرف چندین هفته با بهره گیری از آسپیرین و داروی دیگری به نام IVIG، پیش از آنکه به عروق بزرگ قلب پخش یابد، کاملا درمان می‌شود.

در واقع تشخیص زودهنگام بیماری، مانع از بروز تغییرات و درگیری‌های حاد قلبی همچون جمع شدن مایع دور قلب، تورم پرده‌های قلبی، آشفتگی خونرسانی به قلب و انفارکتوس می‌شود.

البته نباید از یاد برد که اگر بیماری به مرحله آنوریسم عروق کرونر قلب یا بیرون زدگی دیواره سرخرگ قلبی برسد می‌تواند کشنده باشد، اما خوشبختانه این بیماری در 75 درصد موارد، در مراحل اولیه شناسایی شده و درمان می‌شود و نیاز به درمان‌های طولانی و سخت پیدا نمی‌کند.

تصویر و عکس بیماری کاوازاکی و علائم و علامت ها این بیماری

بروز تب ناگهانی و طولانی

مهم‌ترین و اصلی‌ترین شاخص بیماری کاوازاکی تب است. به اظهار دیگر، شایع‌ترین علامت این بیماری را باید بروز تب بالای 40 درجه، بدون هیچ عامل یا بیماری قبلی آگاهی داشت که تا پنج روز ادامه پیدا می‌کند.

دکتر تفرشی در این باره توضیح می‌دهد:

اگر تب کودک تا پنج روز با وجود مصرف داروهای استامینوفن و بروفن ادامه یابد و با قرمزی و تورم چشم‌ها، ورم اندام‌ها، قرمزی و تورم لب و زبان، تغییرات پوستی در اندام‌ها و تورم غدد لنفاوی گردن همراه باشد باید نسبت به بروز بیماری کاوازاکی شک کرد. از آنجا که بروز این بیماری در کودکان زیر یک سال و بالای هشت سال با علائم کامل همراه نیست، علت بروز هر نوع تب ناگهانی و طولانی را در این دسته از کودکان باید ارزیابی کرد.

این متخصص قلب کودکان پیشنهاد می‌کند:

والدین هنگام بروز تب در کودکانشان، بویژه تب‌هایی که با گلودرد و سرفه همراه نیست و چندین روز نیز طول می‌کشد از خود درمانی و دادن آنتی‌بیوتیک به فرزندانشان پرهیز و برای کشف کردن عامل تب ، به متخصصان اطفال مراجعه کنند.

از یاد نبرید کاوازاکی، یک بیماری ناشناخته است که دستگاه مطمئنی را مختل می‌کند و در بیشتر موارد با تشخیص درمان زودهنگام، استراحت و تنظیم رژیم غذایی بهبود می‌یابد.

تصویر و عکس بیماری کاوازاکی و علائم و علامت ها این بیماری

بیماری کاوازاکی چه مقدار جدی است؟

ابتلای کودک به هر نوع بیماری قادر هست خطرآفرین باشد، زیرا کودک در سنین رشد قرار دارد و در صورت ابتلا به یک بیماری امکان می دارد فرصت لازم برای رشد طبیعی را از دست بدهد. حتی امکان می دارد پیامد بیماری زمان خردسالی، در بزرگسالی نمود یابد و یا زمینه را برای ابتلا به مریضیهای خطر ناک تر در بزرگسالی بوجود آورد.

بنابراین درمان و تشخیص زودرس این بیماری اهمیتی می دارد و احتمال معضلات قلبی کودک را کم میکند و با پیگیری هایی که چندین هفته بعد از بهبود این بیماری انجام می شود، امید است معضلات جدی برای آینده کودک به وجود نیاید.

تصویر و عکس بیماری کاوازاکی و علائم و علامت ها این بیماری

پزشک به چه صورت این بیماری را شناسایی میکند؟

معمولا تشخیص این بیماری، با رد کردن برخی بیماری ها است که علائم مشابه و مشترک دارند، مانند:

 • تب مخملک که توسط باکتری استرپتوکوک به وجود مییاید و تب و لرز و گلودرد بوجود مییاورد.
 • آرتریت رماتوئید نوجوانان
 • سندروم شوک سمی
 • سرخک

بعد از رد مریضیهای مشترک، پزشک معاینه بالینی به انجام میرساند و یک سری تست های تشخیصی را تجویز می کند مانند:

 • آزمایش ادرار
 • آزمایش خون
 • نوار قلب: تکانه های الکتریکی عضله قلب اندازه گیری می شود، زیرا بیماری کاوازاکی قادر هست ریتم قلب را عوض کند.
 • اکوکاردیوگرام: در این تست از تصاویر سونوگرافی بهره گرفته میشود تا عملکرد قلب مشخص شود و شواهدی مبنی بر عملکرد صحیح عروق کروز قلب حاصل شود. در ابتدای این بیماری باید اکوکاردیوگرافی انجام شود و دو ماه بعد تکرار شود. در صورت طبیعی بودن اکوکاردیوگرافی دوم، احتمال بروز مشکل قلبی به علت بیماری کاوازاکی بعید به چشم مییاید.

تصویر و عکس بیماری کاوازاکی و علائم و علامت ها این بیماری

گردآوری شده ی مجله ی آنلاین

مرجان امینیبا نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى دهيد

تهیه از: ژيان ا.

انواع بیماری و درمان در بخش پیشگیری و انواع بیماری ها سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

کی شعر تر انگيزد خاطر که حزين باشد ««« »»» يک نکته از اين معنی گفتيم و همين باشدمریضی کاوازاکی و علایم و علایم این مریضی


TT / 296 --- TP / 19%

گردآوری شده توسط : ژيان ا.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : علائم
برچسب ها : کاوازاکی

مطالب مرتبط