جنگ مستقیم عربستان سعودی و ایران محتمل تر از هر زمان دیگری است

جنگ مستقیم عربستان سعودی و ایران محتمل تر از هر زمان دیگری است

خبرگزاری فارس: جنگ مستقیم عربستان سعودی و ایران محتمل‌تر از هر زمان دیگری است

تحلیلگر اندیشکده «شورای آتلانتیک» در ایالات متحده درباره چالش ارتشی مستقیم عربستان سعودی و ایران هشدار داده و آن را محتمل‌تر از هر زمان دیگری خوانده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک تحلیلگر آمریکایی درباره چالش ارتشی مستقیم عربستان سعودی و ایران هشدار داده و تصریح کرده است: «درباره جنگ خنک نگاه کن عربستان سعودی و ایران، بسیار نگاشته شده اما این رقابت کشنده استراتژیک گسترش یافته و عمیق شده است».

در یادداشت انتشار داده شده در «نیووزویک» آمده است: «در کشور عراق، کشور سوریه، یمن، افغانستان، بحرین، لبنان یا مکان های دیگر، خصومت نگاه کن ریاض و تهران سبب تشدید اختلافات، دمیده شدن بیشتر بر شعله‌ تنش‌های فرقه‌گرایانه، زیان زدن به تلاش‌ها برای شکست گروهک تروریستی داعش، پایان دادن به جنگ داخلی کشور سوریه، با ثبات شدن کشور عراق، توقف جنگ در یمن و حل بحران سیاسی لبنان شده است».

تحلیلگر ارشد آمریکایی نوشت: «اگرچه اولویت هر دو کشور جنگیدن نیابتی است اما روابط آنها به یک نقطه جوش رسیده و برای اولین بار در تاریخ روابط متخاصم آنها، این که جنگ خنک را به جنگ گرم مبدل کند، محتمل کرده است».

از نظر تحلیلگر شورای آتلانتیک، «5 روند استراتژیک» وجود دارد که مدد می‌کند توضیح دهد چرا تشدید تنش‌ها نگاه کن عربستان سعودی و ایران، اکنون محتمل‌تر است که به تقابل مستقیم دو کشور بیانجامد.

نخست- نقاط اشتعال

«نخست از همه این که احتمال‌ها برای این که آنها با هم درگیر شوند، بیشتر شده است. تا قبل از قیام عربی در سال 2011،  ایران و عربستان سعودی عمدتا در کشور عراق، لبنان و تا حدی سرزمین‌های فلسطینی با هم برای نفوذ رقابت داشتند اما امروزه سعودی‌ها و ایرانی‌ها در یک حالت بسیار خطرناکتری گیر افتاده‌اند و آنها مبارزه شدید در کشور سوریه و یمن دارند».

کارشناس اندیشکده آمریکایی از تلاش‌های ریاض برای سرنگونی دولت بشار اسد و اعلام آمادگی آن برای «اعزام نیروهای ارتشی به کشور سوریه» سخن نقل کرده و تصریح کرد: «چنانچه این موضوع محقق شود، تقریبا غیرقابل اجتناب است که ریاض با تهران در صحنه نبرد درگیر نشود».

وی با اشاره به یمن، بر احتمال کشیده شدن چالش عربستان سعودی و ایران از یمن به آب‌های خلیج فارس تاکید کرده و می‌نویسد: «همین هفته قبل بود که تهران به ریاض هشدار داد نزدیک آب‌های ایران نشود در حالی که سعودی‌ها درصدد برگزاری اولین مانور دریایی خود در خلیج فارس بودند. ناوگان پنجم دریای ایالات متحده در بحرین که در مانور شرکت نکرده بود، از نزدیک و با دغدغه در حال نظاره کردن اوضاع بود».

دوم، رهبری سیاسی تازه در عربستان سعودی

کارشناس شورای آتلانتیک می‌نویسد: «دوم، یک رهبری سیاسی تازه و جوانتر در ریاض است که متعهد به اتخاذ یک سیاست خارجی تهاجمی تر و در پیش گرفتن رویکردی تهاجمی تر در قبال آن چیزی که آنها تهدید موجودیتی ایران می‌دانند، می‌باشد».

وی می‌گوید: «رویکرد باستانی آل سعود در پرهیز از ریسک و خطر دیگر خاتمه یافته است. در ریاض یک تیم جسورتر وارد شده که از آنچه انفعال ایالات متحده در قبال تجاوزات و تعدی‌های ایران در منطقه می‌داند، خسته شده و می‌ خواهد خودش به سراغ این مسائل برود».

سوم، سیاست “نامعلوم و متغیر” ایالات متحده

 از نظر این تحلیلگر، «این که به دفعات دولت اوباما اتهامها مبنی بر این که درصدد رانده شدن از مسائل و امور خاورمیانه را رد کرده، اهمیتی نمی دارد. شرکای منطقه ای ایالات متحده متقاعد شده‌اند که واشنگتن مسائل کلیدی منطقه را با ایران، بدترین دشمنشان نکته بررسی گذاشته است و یا فاجعه‌تر آن که، آنها را به ایران سپرده است».

او ادامه داد: «نتیجه این موضوع، درک و فهم قوی در میان پایتخت‌های خلیج(فارس) درباره نبود قطعیت درباره سیاست ایالات متحده است و هر وقتی که واشنگتن علنا از ریاض به دلیل جنگ یمن یا حمایت آن از ایدئولوژی تندرو(وهابیت) در منطقه نقد می‌کند،  تهران به ذهن آنها خطور می‌کند و درست یا غلط تصورات آنها را درباره تعهدات امنیتی ایالات متحده در قبال کشورهای خلیج(فارس) تنظیم می‌کند».

چهارم، روسیه

«موضوع چهارم، روسیه است که اکنون یک هنرپیشه امنیتی مهم در خاورمیانه است. در حالی که تهران درباره دست اندازی مسکو به حوزه نفوذش آنچنان به وجد نیامده، واقعیت آن است که ایرانی‌ها بسیار زیاد از شریک تازه امنیتی توانمندشان برای حصول به اهداف استراتژیکشان بهره می‌برند؛ اهدافی که به نظر می‌رسد با اهداف روسیه برای به وحشت افتیم و شکل دادن به نظم منطقه‌ای تطابق دارد».

پنجم، توانمندی‌های تهاجمی ایران

«موضوع آخر، توانمندی‌های موشکی ایران به طرز گیراای بهبود یافته است و به آن ابزارهای تازه و تواناای برای شرکت در اقدام تهاجمی به روش‌های را داده که پیش از آن امکان آن موجود نبود».

این تحلیلگر آمریکایی ادامه داد: «تلاش‌های متمرکز ایران طی چندین سال گذشته، زیاد کردن دقت موشک‌هایش بوده که این موضوع حاکی از تحول دکترینال این کشور از بازدارندگی صرف به تهاجم است. البته این آگاهی دار معنا نیست که توانمندیهای ارتشی گسترش یافته ایران، این کشور را به اقدام غیرمنطقی یا ناگهان نادیده گرفتن حضور ارتشی واشنگتن در منطقه تشویق کند بلکه موشک‌های دقیقتر، به تهران امکان یک کلکسیون از گزینه‌های ارتشی و انعطاف عملیاتی بیشتر را می‌دهد که این موضوع درگیری ای برای برنامه‌ها و طرح‌های ایالات متحده در خلیج فارس خواهد بود».

تحلیلگر شورای آتلانتیک یادداشتش را اینطور به پایان می‌برد: «پیش گیری کردن از جنگ نگاه کن عربستان سعودی و ایران، اصلی ترین اولویت و سه سوته ترین اولویت رئیس‌جمهور آینده امریکا در خاورمیانه خواهد بود».

**لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در بخش نظر بنويسيد**

نگارش: پژمان ص.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

کنون که می‌دمد از بوستان نسيم بهشت
««« »»»
من و شراب فرح بخش و يار حورسرشت

جنگ مستقیم عربستان سعودی و ایران محتمل تر از هر زمان دیگری است

TT / 128 — TP / 15%

نظر دهید