مستند «الست»نقد شد

مستند «الست»نقد شد

دومین کارگاه انتقاد مستند اشراق با انتقاد مستند «الست» با حضور هنرمندان حوزوی به انجام رسانده شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، سومین کارگاه انتقاد مستند اشراق با انتقاد مستند «الست» با موضوع ابراز ارادت اهل تسنن به امام حسین(ع) با حضور کارگردان، کارشناس مذهبی و ناقد این مستند و هنرمندان حوزوی در قم به انجام رسانده شد که در این کارگاه، بنکدار انتقادگر مستند «الست» بیان داشت: این کار به لحاظ ساختاری شروع خوبی دارد و از المان های عکس و تصویری به خوبی بهره گرفته است و اصلیترین وجه کار، دقت در تدوین مستند است که ریتم منظم و مُتَکسِّری دارد و با اینکه فیلم کوتاه است، اما چشمگیر بوده و این نشان از تدوین خوب فیلم است.

وی در ادامه گفت: در این مستند از موزیک خوبی بهره گرفته شده که چنانچه بتوانیم در نوع مستندها تقسیم بندی های مرسومی که می شود، قادر هست جزو مستندهای مردمان شناسی قرار بگیرد که قادر بوده از ظرفیت های این مستند به خوبی بهره گیرد.

انتقادگر مستند «الست» تصریح کرد: در این مستند از روال متداولی که در مستندها برای شناسایی شخصیت ها وجود دارد، دور شده است و قادر بوده با عکس و تصویری که از بحث های مردمی و نذر و نذورات و موزیک و خوشنویسی نگاه کرده می شود، از محیط کلیشه ای شناسایی شخصیت دور بشود که سبب جذابیت فیلم شده است و انتخاب هوشمندانه تیتراژ پایانی سبب شده که مخاطب به زودی فضا را ترک نکند.

بنکدار در پایان بیان داشت: حضور بخشی از شخصیت ها انسجام روایی را از دست داده است. به چشم مییاید که در این فیلم بیش از حد از زیر نگار بهره گرفته شده است و زمانی که بخشی از فیلم، مقصود را نمایان میکند، نیازی به وجود زیر نگار نیست و تصویر گویای مطلب است و بیش از حد بودن وجود زیر نگار، مخاطب را آزار میدهد.

شایان ذکر است: در ادامه این کارگاه، حجت الاسلام حسن نطنزی، کارشناس حوزوی بیان داشت: در ابتدای این فیلم زنی که عنوان روژ الست را به کار می برد و توضیحاتی را پیشنهاد میکند، دیگر تا انتهای فیلم نمایان نمیشود و احساس می شود ضروری بود که باز هم این کارشناس اهل سنت باز هم نمایان میشد و همچنین خوب تر بود که در این فیلم تصاویری از روحانیون اهل سنت نمایان میشد و نظرشان را درباره ابراز ارادت اهل سنت نسبت به اهل بیت(ع) بیان می کردند.

این کارشناس حوزوی تصریح کرد: یکی از موضوعات که به فرهنگ ما نزدیک است، شعری بود که مولوی کُرد در این مستند درباره امام حسن(ع) و امام حسین(ع) بیان کرد و جا داشت که بیش از این مقدار به این موضوع توجه میشد.

در ادامه این نشست، یزدان پرونده کارگردان مستند «الست» بیان داشت: رابطه نزدیکی با مردمان اهل سنت کردستان داشتم و دارم، ارادت اینها را به اهل بیت(ع) می نگاه کردم؛ چنانچه کسی به کردستان برود، میبیند که مردمان کردستان برای درگذشت نزدیکان و اقوام خود، مشکی بر تن کن نمی شوند، اما برای شهادت اهل بیت(ع) و امام حسین(ع) عزاداری می کنند و احساس کردم که نمایش دادن این صحنه ها قادر هست تاثیر داشته باشد، به مخصوص امروزه که برخی به دنبال شکاف انداختن بین شیعه و سنی هستند و این شد که نقشی را آماده و مستندی تحت عنوان «الست» آماده کردیم.

وی در ادامه گفت: دلیل اینکه تا انتهای فیلم سخن مردمان نقل میشد، این بود که عامه مردمان نظرشان را درباره امام حسین(ع) بیان کنند، نه اینکه از زبان کارشناسی سخنی را بشنویم و از این طریق به صورت مستقیم نظر مردمان را درباره موضوع مد نظر نمایش بدهیم.

کارگردان مستند «الست» تصریح کرد: از حضور و نمایش دادن ماموستاها به وحشت افت داشتم که برخی با نگاه کردن مستند بگویند که در این فیلم ماسوستاهای حکومتی را آورده اند که حکومت به اینها پول می دهد تا حرف هایی درباره اهل بیت(ع) بزنند و بیشتر علاقه داشتم که این ابراز علاقه و محبت نسبت به اهل بیت(ع) از زبان عامه مردمان بیان شود.

پرونده در پایان بیان داشت: بیش از این امکان توجه کردن به موضوع مستند موجود نبود و معذوراتی بر سر راه بود که نمایش دادن تا به این حد هم مشکلاتی را به وجود آورد.

--- ضمن تشکر از انتخاب شما، لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد ---

نگارش از : آرش ک.

حوزه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

يا رب به وقت گل گنه بنده عفو کن ««« »»» وين ماجرا به سرو لب جويبار بخشمستند «الست»نقد شد


TT / 132 --- TP / 19%

گردآوری شده توسط : آرش ک.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : مستند
برچسب ها :

مطالب مرتبط