مسکن همچنان در رکود/ سازندگان باز هم سود بانکی را به ساخت و ساز ترجیح می دهند

مسکن همچنان در رکود/ سازندگان باز هم سود بانکی را به ساخت و ساز ترجیح می دهند

واکنش بازار مسکن به تک رقمی شدن نرخ سود تسهیلات مسکن همچنان «رکود» و ماندن در انتظار روزهای آینده است، در این بین سازندگان مسکن نیز دریافت سود بانکی را به ساخت و ساز ترجیح می دهند.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، چنانچه چه اکثر مسئولان دولتی بر این باور هستند نقطه شروع رونق در بازار معاملات مسکن پایان نیمه اول سال 95 است اما گزارش ها حاکی از این است که رونق محسوسی هنوز وارد بازار مسکن چه در تهیه کرد و به فروش رسان و چه در ساخت و ساز نشده است.

صدور پروانه آپارتمانی در شهریورماه امسال نسبت به ماه شهریور سال گذشته 20 درصد رشد داشته است،اما اکثر سازنده های مسکن از به وحشت افت به فروش رسان نرفتن واحدهای مسکونی هنوز رغبتی برای ورود به عرصه ساخت و ساز از خود نمایان نمیکنند.

البته طبق نقل کرده بت شکن مدیرعامل بانک مسکن پس از تک رقمی شدن نرخ سود تسهیلات 80 میلیون تومانی مسکن روزانه 1000 نفر برای سپرده گذاری به شعب گوناگون بانک مسکن مراجعه می کنند و این یعنی امیدواری برای رونق مسکن در ماه های آینده اما توجه کرد این وام ها که در سال 96 قرار است توجه کرد شود هنوز سازندگان را راضی به ساخت و ساز نکرده است.

در اوایل سال جاری بود که مظاهریان معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در یادداشتی نگاشت: بر مبنای شواهد بازار مسکن و تجربه دوره های رکود و رونق و چشم انداز اقتصاد کلان کشور، حدس زده میشود نقطه شروع رونق در بازار معاملات مسکن پایان نیمه اول سال 95 باشد.

مظاهریان اگرچه نقل کرده بود که کاهش نرخ سود بانکی قادر هست محرک عالی ای برای افزایش سرمایه گذاری و تسریع رونق در بازار مسکن و ساخت و ساز باشد اما ظاهراً هنوز نرخ سود بانکی برای سازندگان مناسب تر از ورود به عرصه ساخت و ساز است و برخی از انبوه سازان سرمایه خود را بدون هیچ استرسی در بانک ها سپرده گذاری کرده و سود میگیرند.

اکثر کارشناسان مسکن بر این باور هستند که رکود مسکن سال آینده نیز ادامه کشف میکند. مشاوران املاک که به خوبی حالت بازار را رصد می کنند می گویند: اگرچه روند تهیه کرد و به فروش رسان مسکن نسبت به سال 94 بهتر شده است اما این روند به هیچ وجه محسوس نبوده است.

*قدرت تهیه کرد مسکن هنوز پایین است

حمیدی یکی از مشاوران املاک در منطقه 11 به خبرنگار فارس نقل میکنید: با انتخاب کردن رشد درآمد مردم کشورمان و سایر مخارجهای جاری و مقایسه آن با رشد سالانه نرخ مسکن، به آسانی می توان دریافت که قدرت تهیه کرد مسکن در ایران روز جدید در حال کاهش است.

وی افزود: شک نکنید که با ادامه رکود بخش مسکن علاوه بر کاهش عرضه و احتمال جهش قیمت در سال های آتی نرخ بیکاری نیز افزایش کشف خواهد کرد.

*سازندگان مسکن همچنان ترجیح می دهند که سرمایه خود را نرد بانک ها سپرده گذاری کنند

جهانبخش مالکی نیز یکی دیگر از مشاوران املاک منطقه 19 نقل میکنید: مردم و سازندگان مسکن رغبتی برای تهیه کرد و یا ساخت و ساز مسکن از خود نمایان نمیکنند.

وی افزود: سازندگان مسکن همچنان ترجیح می دهند که سرمایه خود را نرد بانک ها سپرده گذاری کنند و سالانه 15 تا 18 درصد سود بدون گرفتاری بگیرند پس تا وقتی که نرخ سود به زیر 12 درصد نرسد نمی شود به رونق مسکن امیدوار شد.

*مسکن سال 96 از استراحت کن بیدار می شود

وی گفت: به نظر بنده سال آینده شاید به احتمال 50 درصد بازار مسکن از رکود بیرون رود چرا که بخش مسکن به اندازه کافی در استراحت کن فرو رفته است و دیگر وقت آن رسیده است که از استراحت کن بیدار شود.

مالکی گفت: تعداد بسیار اندکی از سازندگان مسکن هستند که سرمایه خود را مجدداً و پس از کاهش نرخ سود بانکی وارد عرصه ساخت و ساز کرده اند بنابراین تا وقتی که نرخ سود بانکی بالا و تقاضا برای تهیه کرد مسکن موجود نموجود باشد سپرده گذاری را به ساخت و ساز ترجیح می دهند.

*کاهش ساخت و ساز باعث افزایش قیمت می شود

حمیدی مشاور املاک منطقه 7 تهران نیز نقل میکنید: بخش مسکن در حال حاضر در بدترین شرایط رکود قرار دارد و زمینگیر شده است اما باید مد نظر گرفت که کاهش ساخت و ساز باعث می شود پس از به اتمام رساندن رکود باید برای افزایش قیمت آمادگی داشته باشیم.

*از دوره رکود مسکن می شد که استفاده بهتری کرد

کارشناسان مسکن معتقد هستند که دولت قادر میبود خوب ترین استفاده را از دوره رکود مورد استفاده قرار دهد و آن این بود که در زمان رکود باید از تولید مسکن حمایت می شد اما متاسفانه از وقتی که رکود بر صنعت ساختمان سایه انداخت هیچ حمایتی برای افزایش تولید مسکن نشد و متاسفانه اخذ مالیات بر تولید و مالیات بر ارزش اضافه کرده نیز به تولیدکنندگان مسکن تحمیل شد.

*کاهش تولید مسکن در چندین سال گذشته را نمی شود تکذیب کرد

پور ابراهیم یکی از مشاوران املاک در منطقه 4 در پاسخ به این پرسش که آیا ساخت و ساز در این منطقه کاهش کشف کرده است، گفت: کاهش تولید مسکن در چندین سال گذشته را نمی شود تکذیب کرد چرا که سالانه چنانچه یک میلیون ازدواج در کشور صورت گیرد باید حداقل به همین میزان نیز مسکن تولید شود اما در آمارها می نگاه کنیم که تولید مسکن به 400 هزار واحد مسکونی کاهش کشف کرده است.

وی افزود: پس با یک حساب سر انگشتی می توان دریافت که تولید مسکن علاوه بر پیش گیری از رشد قیمت قادر هست بر ایجاد شغل نیز بسیار اصلی و حیاتی باشد.

البته اکثر کارشناسان مسکن بر این باور هستند که با ورود به نیمه دوم سال به تدریج بازار مسکن از رکود بیرون میرود و سال آینده نیز شاهد شکوفایی اقتصادی خواهیم بود.

مصطفی قلی خسروی رئیس پیشین اتحادیه املاک نظر دیگری در خصوص ورود سازنده ها به بازار مسکن دارد و در این رابطه نقل میکنید: تحول قیمت ها در بازار مسکن زمان بر است،از 3 سال پیش تاکنون مسکن در رکود است اما در 6 ماه اول امسال مرحله بیش رونق بازار را مییازماییم تا به مرحله اول خروج از رکود برسیم.

وی افزود: بخشی از تحول حالت مسکن به خاطر پایین آمدن بهره بانکی تا 15 درصد است و عده ای که پیش از این سود بانکی میگرفتند اکنون سرمایه خود را از بانک ها خارج و در ساخت و ساز سرمایه گذاری کرده اند پس می توان به رونق مسکن امیدوار شد.

---نظر يا پيشنهاد خود را با ما در ميان گذاريد---

تهیه از : سيمين ت.

اقتصادی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

طريق کام بخشی چيست ترک کام خود کردن ««« »»» کلاه سروری آن است کز اين ترک بردوزیمسکن همچنان در رکود/ سازندگان باز هم سود بانکی را به ساخت و ساز ترجیح می دهند


TT / 154 --- TP / 14%

گردآوری شده توسط : سيمين ت.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : رکود
برچسب ها : مُسکن , ترجیح , سازندگان , همچنان

مطالب مرتبط