علت مسیریابی بهتر مردان نسبت به خانم ها

دلیل مسیریابی بهتر آقایان نسبت به خانم ها

تصویر و عکس دلیل مسیریابی بهتر آقایان نسبت به زنها

دلیل مسیریابی بهتر آقایان نسبت به زنها 

اگه شما هم دقت کرده باشید می نگاه کنید که مسیریابی آقایان از زنها خیلی بهتر است و این حقیقت همه جا ثابت شده است. گر تئوری تکامل درست بوده باشد، مردها که مسیریابی خوب تری داشته‌اند شانس بقای بالاتری هم داشته‌اند که این از طریق ژن به آیندگانشان رسانده شده است و علم ژنتیک می‌گوید این ژن هم می‌توانسته به هر دو جنسیت آیندگان آنها رسانده شده باشد و نه فقط مردها.

محققان دانشگاه ایلینوی نشان می‌دهند که نظریه غارنشین که می‌گوید مردها به دلیل این که باید پس از شکار راهشان به سمت خانه را پیدا می‌کردند، پس مسیریاب‌های خوب تری هستند، نادرست است.این یک حقیقت انکارناشدنی است که مردها به مراتب در یافتن مسیرها و راه‌ها بهتر از زن‌ها هستند

که البته این منحصر به انسان‌ها نیست و در گونه‌های گوناگون جانوران زنده هم وضع به همین منوال است. باور عمومی این است که علت آن سیر تکامل انسان و فرگشت بوده است، به دلیل این که پیشینیان ما ناچار بوده‌اند که مسیری بسیار طولانی را در جستجوی غذا بپیمایند، در حالی که بانوان در خانه می‌مانده‌اند.

براساس تحقیقات محققان دانشگاه ایلینوی این تئوری نادرست است. آنها ثابت کرده‌اند که خوب تری مردها در مسیریابی به این دلیل نیست و تستوسترون توجیه بسیار منطقی‌تری برای این تفاوت میان بانوان و مردان است.اگه تئوری تکامل درست بوده باشد، مردها که مسیریابی خوب تری داشته‌اند شانس بقای بالاتری هم داشته‌اند

که این از طریق ژن به آیندگانشان رسانده شده است و علم ژنتیک می‌گوید این ژن هم می‌توانسته به هر دو جنسیت آیندگان آنها رسانده شده باشد و نه فقط مردها. بااین حال هنوز هم اختلاف‌نظر وجود دارد.تنها راهی که یک ژن امکان می دارد فقط به یک جنسیت از آیندگان آن رسیده باشد این است

که آن ژن تاثیری منفی بر یکی از آن جنسیت‌ها و نه دیگری داشته باشد. نمونه خوب آن می‌تواند نوک پستان در خانم‌ها باشد که بسیار مشهود است ولی برای مردها هیچ خاصیت و کارایی‌‌ای ندارد. پس چرا مردها هم نوک پستان دارند؟ پاسخ آن ساده است: چون هیچ اذیتی به آنها نمی‌رساند و هیچ ضرری برایشان ندارد. اگه نوک سینه به طریقی تاثیری منفی بر مردها داشت، با گذشت چندین نسل از بین می‌رفت.

بااینحال، محققان دانشگاه ایلینوی برای بررسی این مسئله اطلاعات مربوط به ۳۵ تحقیق بر روی توانایی‌های مسیریابی و راه‌شناسی در انسان‌ها و تعدادی از جانداران از جمله ماهی cuttlefish، اسب، موش آزمایشگاهی، موش آهویی، موش علفزار، موش صحرایی، موش رزوس و موش تالاس را جمع‌آوری کردند.

 به گزارش پارس ناز اگه این نظریه درست بود، محققان باید نوعی رابطه متقابل یا حداقل یک رابطه ساده بین قدرتمندی مسیریابی و وسعت ارضی پیدا می‌کردند ولی اینطور عدم. دانشمندان دریافتند که در هشت گونه از یازده گونه موردتحقیق، جنس نر منطق فضایی خوب تری نسبت به جنس ماده داشته است

و این رفتار صرفنظر از وسعت منطقه‌ای یا طی مسیر بیشتر جنس نر نسبت به ماده بوده است. بنابراین بااینکه جنس ماده به اندازه جنس نر طی مسیر و حرکت داشته است، باز در مسیریابی ضعیف‌تر از جنس مخالف خود بوده است.این مححقان نوشته‌اند، «هیچ سند و مدرکی برای تایید این فرضیه که تفاوت‌های گونه‌ای در نرها رابطه مثبتی با تفاوت‌های موازی در قدرتمندی مسیریابی داشته است، پیدا نشد».

این اطلاعات فرضیه جایگزین که تفاوت‌های جنسیتی در شناخت مسیر نتیجه پیامد جانبی هورمونی است را بهتر تأیید می‌کند».و هورمون اساسی و عمده که محققان باور دارند موجب قدرتمندی مسیریابی بهتر مردان می‌شود، تستوسترون است. قدرتمندی مسیریابی می‌تواند یک عارضه‌جانبی از بالاتر بودن سطح این هورمون در مردها باشد.

تحقیقات پیشین نشان داده‌اند که قدرتمندی مسیریابی در زنانی که تستوسترون مصرف می‌کنند تقویت می‌شود.مسأله مهم‌تر این است که حتی یک نظریه پذیرفته شده می‌تواند اشتباه باشد و تحقیق بیشتر برای به دست آوردن اطلاعات مستند می‌تواند موجب آشکار شدن لغزشات این نظریات شود.

مردم

**************

تهیه شده توسط : شبنم ب.

دانستنی ها در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حافظ ز ديده دانه اشکی همی‌فشان
««« »»»
باشد که مرغ وصل کند قصد دام ما

علت مسیریابی بهتر مردان نسبت به خانم ها

TT / 69 — TP / 11%

نظر دهید