مسیر هایی برای از بین بردن بهانه گیری بچه ها در خوراکی خوردن

راه هایی برای رفع بهانه گیری کودکان در غذا خوردن

بهانه گیری های خردسال در هنگام غذا خوردن در واقع بهانه ای برای تسلط وی بر والدین و بر کرسی نشاندن خواسته های خود است.

ناهید ازغندی روان شناس خردسال و نوجوان اظهار کرد: برخی کودکان هنگام غذا خوردن بهانه گیری هایی دارند که در واقع سعی می کنند با این روش بر والدین خود تسلط کشف کنند، اما با رعایت راهکارهایی می شود این رفتار نادرست را از بین برد که اولین مورد این است که هیچگاه مادر نباید چندین نوع غذا را برای پخت به بچه خود سفارش کند، بلکه باید برای تمام اعضای خانواده یک نوع غذا طبخ شود تا خردسال یاد بگیرید که قانون منزل با غذاخوری تفاوت دارد.

وی اضافه کرد: اگه خردسال علاقه ای به خوردن غذا نداشت، به او توجهی نکنید و اجازه دهید هر آنچه که دوست دارد خورد، بعد از اتمام وقت غذا خوردن ظرف غذایش را بردارید و همان غذا را چندین روز بعد دوباره تهیه کنید که احتمالا این بار خواهد خورد، زیرا وی آگاهی میدارد که در این زمینه بهانه گیری اش باعث جلب توجه والدین نمی شود.

ازغندی تصریح کرد: پدر و مادر باید در برابر رفتارهای خردسال خود وحدت لغت داشته باشند، به طور مثال هر 2 به بچه بگویید تنها خوردن3 قاشق کافیست و اگه از خوردن غذایش امتناع کرد او را به زور ناچار به خوردن نکنید و از دادن بیسکویت یا خوراکی دیگر به وی بپرهیزید تا یاد بگیرد که جایگزینی بجای غذا وجود ندارد.

این روان شناس خردسال در پایان نقل کرد: اگه علت بی علاقگی و بهانه گیری خردسال در خوردن غذا تنها به علت احساس نامطلوب غذا در دهانش است، طرز تهیه غذا را عوض کنید و همان گونه که او دوست دارد برایش تهیه کنید.

-با تشکر از حسن انتخاب شما-

نگارنده: شرمين م.

کودک و خانواده در بخش بارداری و کودک یاری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

من از ديار حبيبم نه از بلاد غريب ««« »»» مهيمنا به رفيقان خود رسان بازممسیر هایی برای از بین بردن بهانه گیری بچه ها در خوراکی خوردن


TT / 54 --- TP / 19%

گردآوری شده توسط : شرمين م.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : بهانه
برچسب ها : کودکان

مطالب مرتبط