مصاحبه با امیرحسین رستمی (نقش شکور در شمس العماره)


هـر که با مـرغ هـوا دوست شـود، خوابش آرام‌ترین خواب جهان خواهــد شد.

آرام‌ترین خواب جهان

از الان با اینکه کار ساخت شمس‌العماره تموم نشده، ناراحتم. سامان مقدم یک شخصیت استثنایی و درجه یکه. از اونجایی که مطمئنم این روزها به خاطر درگیری با ساخت شمس‌العماره و پیگیری مقدمات سفرش فرصت خوندن مجلات رو نداره، با خیال راحت می‌گم با وجودی که شمس‌العماره دومین همکاری من با ایشون بود ولی حسودیم میشه از این که در کار بعدیشون نباشم.

سامان مقدم

به ورزش عشق می‌ورزم، از دوران کودکی تنیس بازی می‌کردم، من حدودا چهار سال مدرس تنیس بودم و از این راه پول درمی‌آوردم، تنیس و شنا بهترین و تنها انتخاب‌هام برای وقت آزاد ورزشم هستند.

متاسفانه تو خوندن تنبلم، یه عالمه کتاب نخونده دارم!

تو کتاب خریدن خیلی بااستعداد و هولم!

«خنده در تاریکی» یکی از کتاب‌های خوبی بوده که خوندم، خیلی خوب بود و آموزنده.

کتاب

بازی درکنار بازیگران بزرگ این مجموعه برایم مثل یک کارگاه بازیگری بوده، بازی آنان روی من خیلی زیاد تاثیر داشت! هر روز ازشون چیزهای تازه‌ای یاد گرفتم. برای من یک کلاس کامل بازیگری بود. از همین الان که اواخر تصویربرداری هستیم دلم براشون تنگ می‌شه.

یاد گرفتم

بعضی‌ها معتقدند در سریال شمس‌العماره شانس روی دیگر خودش را به رستمی نشان داد و او پس از مدت‌ها که کارهای سینمایی‌اش پشت در اکران می‌ماند، موفق شد در کاری حضور پیدا کند که دیده شود! از او نظرش را پرسیدیم که گفت: «قطعا همین طوره. شمس‌العماره یک اتفاق خیلی خوب در زندگی هنری‌ام بود، بعد از بدشانسی‌های تصویری فراوون.»

یک اتفاق خیلی خوب

روزهای زیادی بوده که برام خیلی عزیز بوده و به خاطرشون شکرگزار بودم. ولی اگه انتخابم یکی باشه روز تولد ارشیا، پسرم…

تولد پسرم

در تمام دوران تحصیل از کلاس اول دبستان تا دانشگاه، به جز دو بار همیشه شاگرد اول بودم! اما مدرک مهندسی دانشگاهم تا ترم شش ادامه پیدا کرد.

مدرسه و تحصیل

بهترین دوران زندگی‌ام تا الان دوران کودکی بوده، «ساده، رنگی و پاک» شب‌های تابستون تمام فکرم این بود، نخوابم و یواشکی بروم و بازی کنم. اما موقعی این دنیا برای من بد می‌شد که خواهرم نمی‌اومد برای چندمین بار با من یه بازی تکراری را دوباره بازی کند. آرزوهای کودکی خیلی عجیبی داشتم، مثل آرزوی اینکه، پدر و مادرم سرکار نرن و همگی با هم باشیم یا بگذارید از کابوس‌هایم برایتان بگویم؛ «دوره‌ای بود که مادرم بیمارستان شب کار بود و وقت خواب نمی‌دیدمش، وقتی که دوران جنگ به خاطر شغلش به جبهه رفت همیشه نزدیک تلفن بازی می‌کردم که شاید زنگ بزند.»

دوران کودکی

من و خواهرم که هر دو متاهل هستیم، دو فرزند خانواده رستمی را تشکیل می‌دهیم. ثمره ازدواجم یک پسر به نام «ارشیا» است، در 13 بهمن‌ماه سال هزار و سیصد و پنجاه و… به دنیا آمدم.

دو فرزندیم

اگر واقعا وقتی باشه که بشه بهش گفت: اوقات فراغت، هیچ جا برام لذت‌بخش‌تر از خونم نیست. مسافرت هم چرا که نه، البته همه اینا در کنار همسر و پسرم.

هنگام رانندگی و وقت تنهایی موسیقی با من است. رفتن به جاهای شلوغ، همیشه برام سخته. کنسرت هم همین طوره مگه مجبور باشم یا کنسرت، رفیقم باشه که من ترانه‌ها و صداشو دوست داشته باشم و خودم مدت‌ها منتظرش بوده باشم که اونوقت خیلی مزه می‌‌ده.

موسیقی

این دومین همکاری من با سامان مقدم بود. دستیار او با من تماس گرفت. قرار گذاشتیم با آقای مقدم صحبت کردیم و من شدم «شکور شمس‌العماره»، راهنمایی‌های آقای مقدم معجزه می‌کند. خوب راهنمایی می‌شی و طوری روتوش می‌شی که تصویر کاراکتر رو تو ذهنت می‌بینی. سامان مقدم بازیگرش رو تنها جلوی دوربین رها نمی‌کند و این حس رو بازیگرش هیچوقت پیدا نمی‌کنه که تنهاست. این خیلی مهمه.

نقش شکور

دوست ندارم به چیزهایی که نرسیدم فکر کنم و در موردشون حرف بزنم من یه بهمنی‌ام!

برای بازیگر شدن پارتی نداشتم، اگه داشتم فکر نمی‌کنم 16 سال طول می‌کشید تا بازیگر شوم از زمانی که تصمیم گرفتم و اولین دوره کلاس‌های بازیگری رو گذروندم این همه سال طول کشید، از او می‌پرسم که نظرت درباره شهرت چیست؟ که می‌گوید: «چه کسی دوست ندارد».

پارتی

اگه بگم علاقه به ماجراجویی و دیده‌شدن نداشتم، دروغ گفته‌ام. من اصلا اهل پز دادن‌های روشنفکری نیستم یعنی اصلا از اون جنس نیستم. من دلم می‌خواست با بازیگری دیده شوم.

بازیگری

او برای ما از دوران کودکی‌اش گفت، از ورزش و مطالعه و از اینکه از زندگی‌اش راضی است. حضور در شمس‌العماره را یک کارگاه بازیگری می‌داند، امیرحسین از دلمشغولی‌هایش هم برایمان گفت، از اینکه چند سالی مربی تنیس بوده، یک ورزش سخت و مشکل… البته از ترس هم برای ما گفت، امیرحسین مثل خیلی از آدم‌‌های دیگر… از «تنهایی و ارتفاع» می‌ترسد اوقات فراغت امیرحسین با پسرش ارشیا می‌گذرد، مثل هر پدر ایرانی، عاشقانه به فرزندش عشق می‌ورزد. این گفتگو را بخوانید.

امیرحسین از آن دست بازیگرانی نیست که یک شبه ره صد ساله پیمود، بلکه پله‌پله مراحل ترقی را طی کرد تا دیده شود. او پیش از این در کارهای سینمایی دیگری بازی کرده بود، اما حضور در «شمس‌العماره» که یک کار تلویزیونی است، باعث شد که دیده شود.

«شمس‌العماره» از جمله سریال‌هایی است که از بازیگران صاحب نامی بهره می‌برد، بازیگرانی چون؛ رویا تیموریان، مسعود رایگان، مهرانه مهین‌ترابی، مرجانه گلچین، هانیه توسلی و… که در این بین جوانان هم نقش به سزایی دارند. یکی از این بازیگران جوان، امیرحسین رستمی است که در نقش «شکور شمس‌العماره» بازی می‌کند.

 

__________________

تهیه شده توسط : فرشاد ق.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

اگر رفيق شفيقی درست پيمان باش ««« »»» حريف خانه و گرمابه و گلستان باشگردآوری شده توسط : فرشاد ق.
تاریخ گردآوری : 2015-12-04
در دسته بندی : امیرحسین
برچسب ها : شکور , العماره
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :