مصاحبه ی جالب با دکتر محمداصفهانی

ملودی "آسیمه سر" سالها قبل از اینکه آن را بشنوم توسط استاد بابک بیات ساخته شده بود و ایشان وقتی آن را برای بنده خواندند مشغول موسیقی ولایت عشق بودیم و حتی اورتور آن هم ساخته شده بود که بسیار زیبا بود ولی اضافه کردن قطعه ی " شکایت هجران"را
آهنگ ساز آسیمه سر مرحوم بابک بیات هستند .چقدر رد پای شما در آهنگ سازی این اثر است؟

موسیقی مثل بازی شطرنج است به جایی رسیدن ساده تر از حفظ آن جایگاه است یک عدم حضور ذهن و یک اشتباه میتواند ریتینگ(Rating) و جایگاه حرفه ای شخص را متحول کند بهمین خاطر چنین انتخابهایی فقط مسئولیت افراد منتخب را خطیر تر میکنند و منهم با اشتیاق در دهه ی نود ؛ به امید خدا تلاش خواهم کرد تابا ارائه ی آثار بهتر و بیشتر؛ قدردان احساس پاک مخاطبین محترم باشم ؛ از قضا دوستان هم تیم و همکار بنده هم همین نیت را دارند . . .

برای اینکه زیاد ماجرارا خصوصی نکرده باشم و با داوری کردن حساسیت هایی را برانگیخته نکنم فقط در یکی از موارد ضمن تایید نظرات هیئت داوران میتوانم بگویم جای محسن یگانه در لیست انتخابها خالی بود چون به نظر من او خواننده و آهنگساز خوبی است … و باید بهرحال از او هم نامی برده می شد .آیا فکر میکنید در دهه 90 هم همچنان بتوانید در اوج موسیقی پاپ باشید؟

با سلام راستش رو بخواهید چون من در مقام انتخابگری نبودم تنها چیزی که میتوانم بگویم این است که از حسن ظن انتخابگران ترانه ی ماه قدردانی میکنم .اگر قرار بود شما بهترین های دهه 80 را در موسیقی پاپ انتخاب کنید در هر رشته چه کسانی را انتخاب میکردید.مثل آهنگ سازی ،تنظیم،خوانندگی،نوازنده و بهترین آهنگ؟

نه به این مناسبت که به خاطر او و جایگاه مهمش در موسیقی پاپ ایران بااین هنرمند تحصیل کرده و موفق گفتگویی کردیم که می خوانید :قبل از سال مجله ترانه ماه پرونده ای داشت برای انتخاب بهترین های موسیقی پاپ در دهه 80 .شما به عنوان بهترین خواننده و آهنگ« آسیمه سر» به عنوان بهترین آهنگ پاپ دهه 80 انتخاب شد.چقدر این انتخاب ها را درست میبینید؟

اصفهانی البته در دل آنچه به عنوان اصل به آن پای بند است ؛ نوگرایی هایی کرده و به تجربه هایی دست زده که حتی باعث نارضایتی برخی علاقمندان سنتی تر موسیقی و صدایش شد با این حال همیشه به عنوان یک خواننده و هنرمند طراز اول مطرح بود و هست . اینطور بود که وقتی مقرر شد بهترین خواننده دهه هشتاد انتخاب شود ؛ کمتر کسی در اینکه او بهترین است شک داشت و انتخاب دکتر به عنوان بهترین ؛ کمترین اعتراض را در پی داشت و شاید بتوان گفت اعتراضی را برنینگیخت .
 
دکتر محمداصفهانی از خوانندگان نسل اولی است که همیشه طرفداران پر و پا قرصی در بین علاقمندان موسقی پاپ داشته است . اصفهانی با پیشینه موسیقی سنتی ایرانی وارد موسیقی پاپ شده است و نمونه ی نکته ای است که خورخه لوئیس بورخس به آن معتقد بود . نویسنده و شاعر بزرگ برنده جایزه نوبل معتقد بود برای مدرن بودن باید اول کلاسیک بود و حکایت توفیق دکتراصفهانی از این دست است و حتما یکی از دلایل ماندگاری او در موسیقی ایرانی همین استحکام ریشه است چیزی که برخی خوانندگان پاپ ما به آن بی توجهند مخصوصا کسانی که به نوعی در موسیقی پاپ سنتی فعالند .

 
اجرا و ضبط شده بود و آقای بیات هم آن را نشنیده بودند . . . اما بعدا با شنیدن "شکایت هجران"بارضایت کامل پذیرفتند که آسیمه سر یک پرده بالاتر اجرا شود .یادم می آید بعد از خواندن کار در استودیو اشکهای ایشان را دیدم چون شاهد تولد اثری بودند که سالها آن را در قلب و جانشان پرورده و شکفتنش را انتظار میکشیدند . . . باز یادم میآید که پشت یکی از ستونهای اتاق فرمان استودیو
 
من پیشنهاد دادم و مرحوم بیات ابتدا باآن موافق نبودند به علل مختلف . . . مثلا یکی از علتهای آن این بود که میخواستند آسیمه سر در "لامینور" اجراشود و نگران بودند که تنالیته ی سی مینور بخاطر بالا بودنش احساس خواننده را در اجرای ترانه دچار نقصان کند و علاوه بر این میگفتند : فضای زهی های آسیمه سر در "لا مینور" شیرین تر است … اینها همه در حالی بود که "شکایت هجران"قبلا در "سی مینور"
 

پاپ کنار بهروز صفاریان ایستاده بودم و داشتم کاررا که تازه خوانندگی شده بود با دقت گوش میدادم و چشمهایم را برای تمرکز بیشتر ؛ بسته بودم که بابک ناگهان مرا در آغوش گرفت و تبریک گفت و بنده هم از ته دل گفتم : تمام این رضایت شما ریشه در ساخت ملودی زیبای این اثر و ضبط خوانندگی آن توسط شما دارد که الحق هردو از هنرهای منحصر بفرد بابک بیات بود و من هیچ اغراق نکرده بودم .

---با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما عزيزان، يارى نماييد---

گردآورنده : كامياب ف.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چنگ در غلغله آيد که کجا شد منکر ««« »»» جام در قهقهه آيد که کجا شد مناعگردآوری شده توسط : كامياب ف.
تاریخ گردآوری : 2015-12-04
در دسته بندی : جالب
برچسب ها : دکتر
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :