مصرف لبنیات و خوراک های دریایی مانع از ابتلا به پوکی استخوان می شود

مصرف لبنیات و خوراک های دریایی مانع از ابتلا به پوکی استخوان می شود

یک فوق تخصص زانو و تومورهای استخوان نقل کرد: شایع‌ترین دلیل پوکی استخوان ایرانیان نبود بهره گیری از محصولات لبنی و خوراک‌های دریایی در رژیم غذایی است.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، حسین فائزی‌پور، متخصص ارتوپدی، با اظهار این که در کشورهای اروپایی پوکی استخوان بربا خاموش نامیده می‌شود که کلسیم را به مرور وقت از بدن می‌گیرد، شایع‌ترین دلیل آن را نبود بهره گیری از محصولات لبنی و خوراک‌های دریایی عنوان کرد.

این متخصص ارتوپدی با اظهار این که ویتامین D و کلسیم مکمل همدیگر هستند، نقل کرد: ویتامین D در خوراک‌های دریایی مثل ماهی، میگو به وفور کشف کرد می‌شود و محصولات لبنی نیز همچون شیر، ماست و کشک سرشار از کلسیم است.

این فوق تخصص زانو و تومورهای استخوان تصریح کرد: در صورتی که مردمان در رژیم غذایی خود مصرف لبنیات و خوراکی‌های دریایی را به عادت همیشگی مبدل کنند کمتر به مریضی پوکی استخوان مبتلا می‌شوند.

فائزی‌پور، با اظهار این که نور خورشید در تأمین ویتامین D تاثیر می دارد آن را منبع غنی از این نوع ویتامین آگاهی داشت و با توجه به آفتابی بودن ایران بر بهره گیری از آن حداقل روزی 10 دقیقه و به طور مستقیم تأکید کرد.

این متخصص ارتوپدی وی حین اشاره به این که لازم است با انجام آزمایش‌ میزان تراکم استخوان، ویتامین D و کلسیم خون در افراد معلوم شود، توضیح داد: خانم‌ها معمولاً پس از یائسگی با از دست دادن برخی از هورمون‌های بدن دچار پوکی استخوان می‌شوند.

این فوق تخصص زانو و تومورهای استخوان به تجربه خود در بیمارستان تورنتو کشور کانادا اشاره کرد و ادامه داد: بر روی دیوار این بیمارستان نگاشته شده بود  «شیرت را بخور، فعالیتت را داشته باش، از پوکی استخوان پیش گیری می‌شود.»

فائزی‌پور، پوکی استخوان را بدون نشانه ویژه آگاهی داشت و نقل کرد: اغلب افراد با شکایت از دردهای استخوانی، خستگی یا شکستگی بی‌دلیل به مخصوص در افراد میانسال مراجعه می‌کنند که پس از انجام امتحان متوجه این پیامد می‌شوند.

وی تشریح کرد: فرد از نظر تراکم استخوان در سه وضعیت نرمال، نرمی استخوان یا کمبود مواد معدنی و پوکی استخوان یا کمبود مواد لبنی قرار دارد که مصرف روزانه 4-3 لیوان شیر برای تندرستی استخوان لازم است.

---براى بالا بردن سطح کيفى سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد---

تهیه از : ترانه ق.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

اول ز تحت و فوق وجودم خبر نبود ««« »»» در مکتب غم تو چنين نکته دان شدممصرف لبنیات و خوراک های دریایی مانع از ابتلا به پوکی استخوان می شود


TT / 76 --- TP / 22%

گردآوری شده توسط : ترانه ق.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : خوراک
برچسب ها : استخوان , لبنیات , پوکی

مطالب مرتبط