مصوبه جدید مجلس درباره «مساجد» ضمانت اجرایی ضروری ندارد

مصوبه جدید مجلس درباره «مساجد» ضمانت اجرایی لازم ندارد

معاون مرکز رسیدگی به امور مساجد نقل کرد: اگرچه مصوبه جدید مجلس درباره مسجد، یک گام رو به جلو است و تا حدی قادر بوده بعضی معضلات مساجد را حل کند، اما به نظر می‌رسد کافی نمی باشد و ضمانت اجرایی ضروری ندارد.

سرزه به نقل از فارس خبر می دهد، مجلس ایران در ماده 110 از لایحه برنامه ششم توسعه مصوب کرد به منظور توسعه فضاهای مذهبی فرهنگی و استفاده کنی بهینه از اماکن مذهبی و تثبیت جایگاه مسجد به عنوان عمده ترین پایگاه عبادی، تربیتی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، اقداماتی را به انجام رساند از جمله اینکه:

- مساجد، مصلی ها، اماکن مذهبی اقلیت های دینی مصرح در قانون اساسی، حوزه های علمیه شامل فضاهای مراکز تحقیقی، تعلیمی و اداری از پرداخت مخارجهای حق انشعاب آب، برق، گاز و فاضلاب و پیامد ساخت و ساز فقط برای محیط اصلی معاف می باشند.

- کلیه سیستم های اجرایی، مراکز تعلیمی، بیمارستان ها و مراکز معالجه ای، کلکسیون های ورزشی، مجتمع های رفاهی، سرگرمی ای و مجتمع های تجاری اعم از دولتی یا غیردولتی، موظفند نسبت به احداث یا اختصاص و نگهداری محیط کافی و مناسب برای مسجد یا نمازخانه مبادرت نمایند.

- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکلف است به منظور ارتقای کارکرد فرهنگی و هنری مساجد، برقراری عدالت فرهنگی و ترویج فرهنگ اسلامی و جذب جوانان و نوجوانان به مساجد، با رعایت موازین اسلامی ترتیبی اتخاذ کند تا کلیه مساجد شهرنشین و روستاهای بالای هزار نفر جمعیت از مؤسسه های فرهنگی و هنری براساس بودجه سنواتی برخوردار شوند.

بر همین اساس، حجت الاسلام و المسلمین حمید مردی سخنگوی مرکز رسیدگی به امور مساجد به خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، نقل کرد: مرکز رسیدگی به امور مساجد در حدود یک سال و نیم گذشته که بحث برنامه ششم توسعه در دولت و کمیسیون های گوناگون در شورای عالی انقلاب فرهنگی و در مجلس مورد بحث واقع شد، پیشنهاداتی را درباره اصلاح و ارتقاء احکام راجع به مسجد در لایحه برنامه ششم توسعه در چهار سطح به همه مسئولان و نهادهای بر آن شوی و سیستم های اجرایی در اختیار قرار داد.

وی با تاکید بر این که وجود ما در این جلسات از همان وقت شروع فرآیند تدوین برنامه بود، یعنی از تدوین برنامه تا آماده سازی اش، دوستان و متخصصان ما وجود داشتند، بیان داشت: متأسفانه در لایحه دولت اصلاً از اساس، بحث مسجد کنار زده شد و هیچ گونه توجهی به آن نشد، اما با تدبیری که کمیسیون فرهنگی مجلس انجام داد، احکام راجع به مسجد در برنامه ششم جای داده شد. منتها این احکام راجع به مسجد هم فی الواقع در همان حال و هوای برنامه توسعه در دوره سوم تا پنجم بود و به تعبیری می شد نکات جدید و روزنه های تازه ای برای نگاه شدن جایگاه مسجد انتخاب شود، ولی این مسأله لحاظ نشد.

سخنگوی مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به 176 رأی موافق نمایندگان مجلس ایران در تصویب احکام راجع به مسجد، عنوان کرد: اولاً از کمیسیون فرهنگی سپاسگزار هستیم که زحمات بسیاری کشیدند و از نمایندگان محترم که این لایحه را به ثبت رساندند، اما در جاده اجرایی سازی این مصوبات، یک مشکلاتی وجود دارد که قبل از این هم در برنامه های سابق توسعه هم موجود بوده است.

وی ادامه داد: به طور مثال، در مصوباتی که به تصویب نماینده های مجلس رسیده، آمده است که مساجد، مصلی ها، اماکن مذهبی اقلیت های دینی که مصوب قانون اساسی و حوززه های علمیه شامل مراکز تعلیمی، تحقیقی و اداری از پرداخت مخارجهای حق انشعاب آب، برق و گاز و فاضلاب و پیامد ساخت و ساز، فقط برای محیط اصلی معاف می باشند، البته این خیلی جای تشکر دارد، اقدام مثبت و قابل تقدیری است که در برنامه های سابق نبوده است. یکی پرداخت مخارجهای حق انشعاب و دیگری هم پیامد ساخت و ساز مساجد است که معضلات بسیاری را حل می کند.

مردی تاکید کرد: بند الف مصوبات مجلس درباره احکام مجلس، یک مورد دارد و آن هم اینکه فقط برای محیط اصلی! وقتی ذکر میکنیم فقط برای محیط اصلی، وقت عملیاتی شدن این مسئله در درون سیستم های اجرایی، هر کسی برای خودش برداشتی می کند تلقی این است که محیط اصلی یعنی فقط شبستان مسجد، در صورتیکه در فرمایشات رهبر انقلاب وقتی مسجد را ذکر میکنند، می فرمایند برای اینکه مسجد برای جوان گیرا باشد، کتابخانه هم باید باشد، کانون فرهنگی هنری، پایگاه های بسیج هم احتیاج است.

وی یادآور شد: براساس مصوبه نمایندگان، این بحث مبدل میشود به برداشت های سلیقه ای و معضلات اجرایی زیاد، یا اینکه در بند دیگری آورده که مالکان مجتمع های اداری و خدماتی جدیدالاحداث باید نمازخانه های عالی ای در اماکن یاد شده احداث کنند. این مورد خوبی است و جای تقدیر دارد، اما در میدان عمل، ما به چه صورت قادر هستیم بخش خصوصی را الزام و اجبار کنیم که در آپارتمانها، مجتمع ها و پاساژها و مجتمع های بین راهی نمازخانه احداث کنند.

معاون مرکز رسیدگی به امور مساجد ابراز داشت: از سوی دیگر، سازمان جنگل ها و مراتع، آبخیزداری و... موظف می باشند نسبت به احداث یا اختصاص محیط کافی و مناسب برای مسجد و نمازخانه در بوستان های ملی مبادرت نمایند و یا اینکه کلیه سیستم های اجرایی موظف می باشند نسبت به اختصاص و احداث محیط کافی و مناسب برای مسجد اقدام نمایند. این نکات بسیار خوب و ضروری است، اما بایسته ها و ضمانت های اجرایی ضروری در اینجا مفقود است.

وی نقل کرد: یکی از مراکزی که اقدامات خوبی انجام داده است، وزارت نفت و وزارت جهاد و کشاورزی است که در جاده راه ها کارهای خوبی به انجام رسانده اند، اما این شمار مسجد و نمازخانه کافی نمی باشد و اصلیتر از ساخت این اماکن، بحث نگهداری و مدیریت آن است که ما مبتلا مشکل هستیم.

مردی، عنوان کرد: مصوبات مجلس ایران درباره احکام و مقررات مسجد، یک بند «واو» هم دارد که براساس آن، وزارت فرهنگ و ارشاد موظف است «به منظور ارتقای کارکرد فرهنگی و هنری مساجد، جذب جوانان و نوجوانان به مساجد، ترتیبی اتخاذ کند تا کلیه مساجد بالای هزار نفر جمعیت از مؤسسه های فرهنگی و هنری براساس بودجه سنواتی برخوردار شوند» این تکرار همان چیزی بود که در برنامه سابق یعنی نوشته اصلی برنامه ششم توسعه بود.

وی یاد آوری کرد: جمع بندی مرکز رسیدگی به امور مساجد این است اگرچه مصوبه جدید مجلس درباره مسجد، یک گام رو به جلو است و تا حدی قادر بوده بعضی معضلات مساجد را حل کند اما به چشم مییاید کافی نمی باشد و ضمانت اجرایی ضروری ندارد، تحقق بعضی از آنها در میدان عمل، مشکل است و بعضی از این نکات به خاطر اینکه چون کامل، روشن و کافی قبلا نشر نیافته، ابهام زا بوده و امکان می دارد منتهی به برداشت های سلیقه ای و تضییع حقوق مسجد شود.

معاون مرکز رسیدگی به امور مساجد تاکید کرد: انتظار ما این است که در آینده به شکل جامع، قانون مساجد جمهوری اسلامی را داشته باشیم و کارکرد مساجد نگاه شود و این خلأ قانونی را بتوانیم به یاری خداوند از بین بریم.

وی بیان داشت: اهداف مدنظر مرکز رسیدگی به امور مساجد که در تدوین برنامه ششم توسعه توصیه شده بود از این قرار است؛ ما یک جدولی را در چهار لایه دیزاین کرده ایم، لایه نخست تقویت و گسترش دسترسی به مسجد، لایه دوم؛ حمایت از کارگزاران مسجد، لایه سوم؛ حمایت از اداره مسجد، لایه چهارم؛ فرهنگ سازی اطراف مسجد و تقویت فرهنگ مسجدی.

مردی نقل کرد: زحماتی که نمایندگان مجلس متحمل شده اند، فقط برای یک لایه تقویت و گسترش دسترسی به مسجد کفایت می کند و در سایر قسمتها کماکان از خلأ قانونی بهره مند هستیم. به طور مثال؛ در تقویت و گسترش مسجد، طرح تهیه آمایش مسجد را داریم، باید بدانیم در 31 استان کشور چه مقدار مسجد کم داریم. آمارهای فراوان و متناقض در این زمینه وجود دارد. باید یک بار طرح آمایش مسجد در 31 استان صورت گیرد. ما در مرکز رسیدگی به امور مساجد با همکاری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی این کار را به انجام رسانده ایم و در حال حاضر قادر هستیم نقل بکنیم در کدام محله، چندین مسجد کم است و این نیازسنجی برای کل کشور وجود دارد.

--- ضمن تشكر از حسن انتخاب شما ،لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بنويسيد ---

نگارش از : شهباز ق.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

آب حيوان اگر اين است که دارد لب دوست ««« »»» روشن است اين که خضر بهره سرابی داردمصوبه جدید مجلس درباره «مساجد» ضمانت اجرایی ضروری ندارد


TT / 263 --- TP / 19%

گردآوری شده توسط : شهباز ق.
تاریخ گردآوری : 2017-01-11
در دسته بندی : مجلس
برچسب ها : مساجد , لازم , مصوبه , ضمانت

مطالب مرتبط