معادلات دیفرانسیل جواب میدهند بهره گیری از دانش ریاضی برای توصیف رشد تومور (2 عکس)

معادلات دیفرانسیل پاسخ میدهند استفاده از علم ریاضی برای توصیف رشد تومور

تصویر و عکس شماره 1 ⇩
تصویر و عکس معادلات دیفرانسیل پاسخ میدهند		بهره گیری از علم ریاضی برای توصیف رشد تومور
سیناپرس: محققان اسپانیایی از طریق معادلات دیفرانسیل، یک توصیف ریاضیاتی از چگالی عروق خونی مرتبط با رشد تومور ارائه کردند.

رگ زایی (angiogenesis) فرآیند تولید و رشد عروق خونی است؛ این مکانیسم طبیعی وقتی فعال می شود که اکسیژن به برخی سلول ها در بافت نرسیده و آنها شروع به ترشح فاکتورهای رشد می کنند. وقتی که این مواد به یک رگ خونی می رسند، دیواره های رگ باز و مویرگ هایی نمایان ساخته میشوند که به سمت محل ترشح فاکتورهای رشد حرکت کرده و اکسیژن و مواد مغذی را به آن منطقه منتقل میکنند.

به لطف فرآیند رگ زایی، جراحتهای بافت بهبود کشف کرده و اندام ها رشد می کنند؛ اما تومورهای سرطانی از مکانیسم ترشح فاکتورهای رشد (سوء)بهره گرفته و با جذب مویرگ ها، به سرعت رشد می کنند. علاوه بر سرطان، نبود تعادل در فرآیند رگ زایی در مریضیهای دیگری مانند ایسکمی قلبی، رتینوپاتی دیابتی، رماتیسم، اختلالات اسکلتی عضلانی رخ می دهد.

لوئیس بونیلا، مدیر کانون سرجیو میلان باربنی در دانشگاه کارلوس سوم مادرید (UC3M) تأکید می کند: چنانچه نحوه حرکت رگ های خونی به سمت تومور را بدرستی بشناسیم، قادر هستیم سرعت رشد تومور را کند یا از رسیدن رگ های خونی و تغذیه تومور توسط این رگ ها پیش گیری کنیم.

محققان این دانشگاه در همکاری مشترک با یکی از محققان دانشگاه کالیفرنیا در سانتا باربارا، علاوه بر ارائه یک توصیف ریاضیاتی از چگالی عروق خونی مرتبط با تومور با بهره گیری از معادلات دیفرانسیل، کامیاب شدند این مدل را از طریق شبیه سازی عددی نیز تأیید کنند.

این مدل ریاضیاتی نمایان میکند، در مراحل اولیه، چگالی مویرگ های خونی که در حال حرکت به سمت تومور هستند، شکل سالیتون مانندی (موج خود تقویت کننده) به خود می گیرند که تقریبا شبیه امواج سونامی است.

این مدل ریاضیاتی نمایان میکند، در مراحل اولیه، چگالی مویرگ های خونی که در حال حرکت به سمت تومور هستند، شکل سالیتون مانندی (موج خود تقویت کننده) به خود می گیرند که تقریبا شبیه امواج سونامی است.

سالیتون (soliton) موجی است که قادر هست به مدت طولانی و بدون تحول، گسترش یابد. در رابطه با رگ های خونی، تشکیل یک سالیتون به معنای رسیدن عروق خونی به تومور و تغذیه آن است.

معرفی سالیتون به عنوان موتور رگ زایی نمایان میکند که امکان مهار این فرآیند پیچیده از طریق آنالیز مختصات جمعی سالیتون وجود دارد. این روند، نخستین گام برای درک و مهار رگ زایی ناشی از ایجاد تومور از طریق مدل های نظری به حساب مییاید.

نتایج این مطالعه در journal Scientific Reports انتشار داده شد.

 

منبع: eurekalert

ترجمه: معصومه سوهانی

 

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس معادلات دیفرانسیل پاسخ میدهند		بهره گیری از علم ریاضی برای توصیف رشد تومور مدل ریاضیاتی از چگالی عروق خونی مرتبط با رشد تومور

***با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى دهيد***

نگارش توسط: گلبانو غ.

علوم پایه در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ز جام گل دگر بلبل چنان مست می لعل است
««« »»»
که زد بر چرخ فيروزه صفير تخت فيروزی

معادلات دیفرانسیل جواب میدهند بهره گیری از دانش ریاضی برای توصیف رشد تومور (2 عکس)

TT / 70 — TP / 15%

نظر دهید