درب معادن شن وماسه جنوب غرب تهران برای همیشه بسته شد

درب معادن شن وماسه جنوب غرب تهران برای همیشه بسته شد

معادن شن وماسه،ازجمله معادن بزرگ وآلاینده درجنوب غرب تهران با پیگیری‌های مداوم شهرداری منطقه 18و نهادهای انتظامی و قضائی کشور برای همیشه تعطیل شد.

دیوارهای جاذب صوت در سال‌های اخیر، 16کیلومتر از بزرگراه‌های پایتخت را پوشش داده است.

به گزارش خبرنگار فارس، بهروز محمدزاده، شهردار منطقه  ۱۸با اعلام این خبر نقل کرد: معادن شن و ماسه طی سال های گذشته برداشت های غیرقانونی از بستر روددره کن داشته اند،به طوریکه در برخی از نواحی گودال هایی به ارتفاع بیش از 130 متر به وجود آمده است،این در حالی است که جداره این معادن با روددره کن در برخی نواحی به کمتر از 5 متر رسیده و یک تهدید بالقوه را برای شهر تهران بوجود آورده بود.

شهردار منطقه 18 با اشاره به آلاینده بودن این واحد صنعتی بیان کرد: متأسفانه فعالیتهای غیرقانونی این معادن طی سال های گذشته باعث ناپاکی هوا، ایجاد ناپاکی صوتی و ناپاکی آب رودخانه کن می شده و تهدید جدی نیز برای ساکنان محله های خلیج فارس و حاشیه ای در منطقه 18 به حساب میامد.

محمدزاده در ادامه اضافه کرد: خوشبختانه با پیگیری های مدیریت شهری، اعضای محترم شورای اسلامی شهر تهران، قوه قضائیه و نیروی انتظامی قادر بودیم حکم پلمپ آخرین معدن را که علی رغم اخطارهای متعدد و تذکرات زیاد به فعالیت غیر قانونی خود ادامه می داد را کسب و امروز شاهد بسته شدن این واحدهای متخلف باشیم.

شهردار منطقه 18 درباره حالت این معادن شن و ماسه در آینده خاطرنشان کرد: یک پروژه بزرگ فرامنطقه ای و ملی به نام توسعه آبادانی کن ایرانیان که به اختصار پروژه «تاکا» خوانده می شود قرار است به زودی در اراضی این معادن به وسعت 400 هکتار به وجود آید و این بخش از شهر به یکی از بزرگ ترین مراکز تفریحی، جهانگردی و تجاری پایتخت مبدل شود که این پروژه برابر مصوبه کمیسیون ماده 5 انجام و عملیات آن بزودی جلو خواهد رفت.

محمدزاده از اجرای نقش مطمئن سازی محیط کنونی معادن شن و ماسه گزارش کرد و تصریح کرد: در حال حاضر از آنجا که فاصله جداره گودال ها با سطح رودخانه بسیار اندک است و هر لحظه امکان بروز بحران وجود دارد، برابر تمهیداتی که از سوی معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران فکر شده، قصد دیواره سازی در این بخش ها را داریم تا با مطمئن سازی این فضا، امکان ریختن این جداره ها نابود بشود و در آینده نزدیک نیز شاهد اجرای فاز اول پروژه تاکا در این بخش از شهر باشیم.

شهردار منطقه 18 همچنین یادآور شد: همزمان با پلمپ این معادن شن وما، اهالی محله های خلیج فارس شمالی و جنوبی و دیگر محله های همجوار در محل حضور کشف کردند و از مدیریت شهری بابت پیگیری های مستمر برای به تطعیلی کشاندن این معادن قدردانی کردند، زیراتردد صدها کامیون حمل شن وماسه و نخاله طی روزازیک سو باعث ایجاد گردو غبار و ناپاکی صوتی می شد و از سوی دیگر تهدیدات دیگری را برای آنها و اعضای خانواده هایشان به همراه داشت که با تعطیل شدن این واحدهای غیرمجاز صنعتی این فرصت به وجود آمده تا آنها نیز روی آرامش را نگاه بکنند و در آینده نیز شاهد احداث یکی از بزرگ ترین مراکز جهانگردی در منطقه 18 و در محله خود باشند.

*****************************

مطلب از : آرميتا د.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

جرعه جام بر اين تخت روان افشانم ««« »»» غلغل چنگ در اين گنبد مينا فکنمدرب معادن شن وماسه جنوب غرب تهران برای همیشه بسته شد


TT / 49 --- TP / 9%

گردآوری شده توسط : آرميتا د.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : جنوب
برچسب ها : معادن , وماسه

مطالب مرتبط