معاون سازمان پشتیبانی گزارش کرد: ابطال گواهی فعالیت 2 شرکت اپل در کشورمان ایران

وحید منایی در مکالمه با ایسنا، در خصوص حقوق شهروندی در خدمات بعد از فروش کالاهای IT و گوشی تلفن همراه، بیان کرد: به منظور ارائه خدمات بعد از فروش عالی چه در دوره ضمانت و چه بعد از آن برای نشان های تجاری که تا کنون نمایندگی مجلسی آن ها در کشورمان به ثبت نرسیده است در دو بخش کالاهای IT و گوشی تلفن همراه و از جمله کالاهای نشان تجاری Apple دو اقدام توسط سازمان حمایت و سایر بخش های وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان نظام صنفی رایانه ای و اتحادیه صنف فن آوران رایانه تهران انجام شده است.
وی ادامه داد : در حوزه IT و کالاهای مربوط به کامپیوتر، در تعاملی با اتحادیه صنف فن آوران رایانه تهران و سازمان نظام صنفی رایانه ای شرکت های توانمند در عرصه واردات و خدمات بعد از فروش که در بر می داری پروانه کسب می باشند توسط اتحادیه و سازمان نظام صنفی شناسایی، ارزیابی و به سازمان حمایت شناسانده میشوند.
به نقل کرده منایی، سازمان حمایت نیز بعد از انجام بررسی های ضروری بر اساس شاخص های قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان کارت ضمانت و شبکه خدمات بعد از فروش آن ها را ثبت و تائید می کند تا به این وسیله کارت های ضمانت معتبر از کارت های متفرقه و بدون پشتوانه شناسایی شوند.
معاون نظارت بر کالاهای سرمایه ای و خدمات سازمان حمایت با اشاره به این که اسامی شرکت های در بر می داری کارت ضمانت معتبر در سایت اتحادیه نیز خبر دهی شده تا مصرف کنندگان با آگاهی نسبت به تهیه کرد اقدام نمایند، بیان کرد: این موضوع تا حد بسیار زیادی حالت ارائه خدمات بعد از فروش در صنف فن آوران رایانه را ساماندهی کرده است.
وی در خصوص گوشی تلفن همراه، از جمله گوشی های با نشان تجاری Apple نیز که امکان ثبت نمایندگی مجلسی در کشورمان برای آن ها وجود ندارد، توضیح داد : با توجه به این که متاسفانه تمام گوشی های موجود این برند و بخش زیادی از گوشی های سایر مارک های تجاری موجود در بازار از مبادی غیر قانونی و به صورت قاچاق وارد کشور می شد، وزارت صنعت، معدن و تجارت بر آن شد با هدف ساماندهی حالت واردات، خدمات بعد از فروش و مبارزه با قاچاق این نوع کالاها، شرکت های توانمند در حوزه واردات و خدمات بعد از فروش این کالاها را شناسایی و آن ها را برای ثبت پیشنهاد قانونی به سازمان توسعه تجارت شناساند.
معاون نظارت بر کالاهای سرمایه ای و خدمات سازمان حمایت اضافه کرد: تا این تاریخ خدمات بعد از فروش ۱۸ شرکت، بعد از ارزیابی های ضروری تائید و برای طی مراحل ثبت پیشنهاد و واردات قانونی این نوع گوشی ها که امکان ثبت نمایندگی مجلسی آن ها در کشورمان وجود ندارد به قائم مقام وزیر در امور تجارت ارسال و از آن طریق به سازمان توسعه تجارت شناسانده شده اند.
منایی با بیان این که با اجرایی شدن کامل این نقش و انجام ثبت پیشنهاد توسط این شرکت ها علاوه بر این که واردات قانونی این کالاها صورت می گیرد، عنوان کرد: خریداران این محصولات از خدمات بعد از فروش عالی نیز برخوردار خواهند شد و انتظار می رود مصرف کنندگان محترم با تهیه کرد کالاهایی که به صورت قانونی توسط شرکت های نکته تائید وارد کشور شده و با گارانتی معتبر عرضه خواهند شد از این پس نگرانی کمتری در زمینه خدمات بعد از فروش خواهند داشت.
معاون نظارت بر کالاهای سرمایه ای و خدمات با اشاره به توافق مشترک انجام شده نگاه کن سیستم های ذیربط در تاریخ ۱۳ مهرماه سال جاری، با حضور ریاست ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارزش دار، گفت: مسئولیت نظارت و بازرسی از واحدهای صنفی و جلو گیری از عرضه کالاهای قاچاق وفق قانون امور صنفی و سایر مقررات موضوعه بر عهده ی اتاق اصناف و اتحادیه های صنفی خواهد بود و سیستم های کاشف موضوع ماده ۳۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارزش دار از جمله سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان و سازمانهای صنعت، معدن و تجارت استان ها وظایف قانونی خود را در سطح عرضه متداول خواهند داشت و حسب وظایف و مسئولیتهای ذاتی و قانونی نظارت عالیه را اعمال خواهد کرد.
منایی با بیان این که گوشی تلفن همراه در لیست کالاهای اولویت دار دولت واقع نبوده و جزء کالاهای لوکس به حساب مییاید، یادآور شد: نظر بر این است که با ایجاد زمینه های ضد انحصاری (دادن مجوزهای نمایندگی فروش و خدمات بعد از فروش) و آگاهی به کار برنده از حالت بازار قادر باش تعادل را بر بازار حاکم کرد. در خصوص این محصولات در صورت شکایت شاکی خصوصی اتاق اصناف و اتحادیه های صنفی مطابق وظایف قانونی ورود و نسبت به بررسی موضوع اقدام و در صورت نبود اقدام، سازمان حمایت ورود خواهد نمود.
معاون نظارت بر کالاهای سرمایه ای و خدمات سازمان حمایت با تاکید بر این که ارائه خدمات بعد از فروش به عهده شخص یا شرکت وارد کننده است، گفت: طبق ماده چهار قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان، کالایی که به مشتری به فروش رسانده میشود نیازمند خدمات بعد از فروش خواهد بود و هر شخص یا شرکتی که اقدام به وارد کردن محصول می کند، باید مسئولیت خدمات بعد از فروش آن را نیز بر عهده بگیرد.
منایی با اشاره به ابطال گواهی فعالیت نمایندگی مجلسی دو شرکت فعال در زمینه واردات و خدمات بعد از فروش گوشی های اپل اضافه کرد : در حدود دو سال گذشته متاسفانه واردات این محصول از مجاری مجلسی به کشور صورت نگرفته و طی ماه های اخیر مجوز واردات برای ۱۸ شرکت توانمند در ارائه خدمات بعد از فروش این محصول صادر شده است.

--- با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، کمک کنيد ---

نگارش توسط : فرنگيس ض.

تلفن های هوشمند در بخش کامپیوتر , اینترنت و موبایل سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

در آب و رنگ رخسارش چه جان داديم و خون خورديم ««« »»» چو نقشش دست داد اول رقم بر جان سپاران زدمعاون سازمان پشتیبانی گزارش کرد: ابطال گواهی فعالیت 2 شرکت اپل در کشورمان ایران


TT / 141 --- TP / 14%

گردآوری شده توسط : فرنگيس ض.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : سازمان
برچسب ها : فعالیت , ایران , گواهی , معاون , ابطال

مطالب مرتبط