معاون موسسه تحقیقات درختزار ها : ۱۰۰ مجاز باید در حوزه گیاه های طبی تدوین شود

معاون موسسه تحقیقات جنگل ها : ۱۰۰ استاندارد باید در حوزه گیاهان دارویی تدوین شود

تصویر و عکس معاون کانون تحقیقات جنگل ها :		۱۰۰ استاندارد باید در حوزه گیاهان دارویی تدوین شود
معاون پژوهشی کانون تحقیقات جنگل ها و مراتع با تاکید بر تدوین ۱۰۰ استاندارد درحوزه گیاهان دارویی گفت: با توجه به این تنوع گیاهان در کشور، نیاز داریم تا بیشتر به تدوین استانداردها توجه بکنیم.

فاطمه سفید کن، در مکالمه با مهر با بیان این که در بحث تدوین استانداردها در حوزه گیاهان دارویی هم حرکت هایی شروع شده و نیز در حال انجام است، بیان داشت: در یک سال اخیر یک استاندارد اسانس، یک استاندارد گیاهی و ۴ استاندارد در حوزه عرقیات نهایی شده است.

وی با تاکید بر این که تعداد استانداردها با توجه به گسترده بودن این حوزه، خیلی کم است، عنوان کرد: در حال حاضر ۵۰ الی ۶۰ استاندارد در حوزه گیاهان وجود دارد ولی حداقل به تدوین  ۱۰۰ استاندارد در این حوزه نیاز داریم.

معاون پژوهشی کانون تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور با بیان این که در کشور حداقل ۸۰ نوع تنوع در عرقیات داریم، خاطر نشان کرد: نیاز است که استاندارهای ملی در کشور بر اساس گیاهان بومی کشور تدوین شود.

وی تاکید داشت: در واقع تدوین استانداردها در حوزه گیاهان دارویی، عرقیات و …. لاک پشت وار است؛ همچنین از سویی اگه در کشور استانداردی تدوین شود اجباری نیست به همین علت قادر نیستیم در حوزه گیاهان دارویی توسعه یابیم.

سفید کن بیان داشت: لازم است که استاندارد تدوین شده ای موجود موجود باشد که آزمایشگاه های مرجع بتواند بر اساس آن، محصولات تقلبی و غیر تقلبی در این حوزه ها را شناسایی کنند تا در واقع محصولات طبیعی در بازار توزیع شود.

به نقل کرده وی، همچنین بر اساس استاندارهای ملی می توان متوجه شد که کدامیک از تحقیقات در مسیر درستی جلو میرود.سفید کن با تاکید بر تدوین استاندارهای ملی در کشور، تصریح کرد: در حال حاضر استاندارهایی که در حوزه گیاهان دارویی وجود دارد ترجمه استاندارهای نگاه کن المللی هستند؛ همچنین تعداد کمی از این ترجمه ها وجود دارد.

———————————-

نگارنده : خرمدل د.

طبیعت در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مريد پير مغانم ز من مرنج ای شيخ
««« »»»
چرا که وعده تو کردی و او به جا آورد

معاون موسسه تحقیقات درختزار ها : ۱۰۰ مجاز باید در حوزه گیاه های طبی تدوین شود

TT / 35 — TP / 11%

نظر دهید